Vijftig jaar liefde voor monumenten Gesprek met Coen Temminck Groll 'Het m,oet toch mogelijk zijn om zulke wezenlijke zaken als architectuur, stedebouw en landschap en hun samenhang, wat méér naar de mensen toe te brengen. Er valt zoveel plezier aan te beleven en dan is vanzelf het resultaat, dat er beter voor gezorgd zal worden' aldus prof.dr.ir. C.L. Temminck Grollb.i. in zijn afscheidscollege 'Doorgaan m,etde toekomst[Delft 1986]. Sindsdien is hij buitengewoon hoogleraar aan de Universiteit van Am,sterdam, en is voor de Rijksdienst voor de Monumentenzorg betrokken bij onderzoek overzee. Wat was het cruciale mentent dat hem deed besluiten zijn leven in dienst van historische gebouwen te stellen? HANS BOLLEBAKKER Monttooht. Joan Blaeu: Toonneel der Steden van de Vereenigde Nederlanden. Amsterdam 1649. Archief C.L.Temminck Groll. Het tijdschrift 'Monumenten' no 6/7 1996, maakt melding van een bijzon der jubileum: de herdenking van het moment, nu vijftig jaar geleden, waarop een radicale omslag in het leven van een jonge student wis- en natuurkunde plaats vond. Op 5 juli 1946 besluit Coen Temminck Groll bij de aanblik van de Grote Markt in Brussel, zijn liefde voor historisch waardevolle gebouwen en landschap pen te volgen. Hij 'zwaait om' naar bouwkunde en is na zijn afstuderen werkzaam, eerst bij de gemeente Utrecht, dan als rayon-architect bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, later in een eigen architectenbureau en als wetenschappelijk hoofdmede werker aan het Kunsthistorisch Instituut van de Rijksuniversiteit van Utrecht. Hij promoveert in 1963 cum laude bij prof.dr. E.H. terKuile, met een dissertatie over Utrechts middel eeuwse stenen huizen, tot op heden nog veel gevraagd in het antiquariaat. Delft Temminck Groll is hoogleraar aan de Technische Hogeschool doch heeft geen specifieke bemoeienis met de restauratie in het Delftse, wel verschij nen van zijn hand in 'Delftse Studiën', de afscheidsbundel voor E.H. ter Kuile en in het KNOB-bulletin [1961 /kol.77-92/151-152] artikelen respectievelijk over Delft als stad van zestiende-eeuwse woonhuizen en de bouwgeschiedenis van de Oude Kerk waar hij een bouwhistorisch onder zoek verrichtte. Tijdens de op 4 april 1973 -op zijn speciaal verzoek in de Oude Kerk- uitgesproken inaugurele rede: 'Een introductie voor de restau ratie', demonstreert hij zijn opvatting: 'De onmogelijkheid om het gebouw met-periodes weg te denken uit het Coen Temminck Groll (1996). Foto Hans Bollebakker. totaalbeeld van de architectuur vormt dan ook één van de essentiële verschil len tussen de bouwkunst en de andere kunsten', door ter plaatse te laten zien wat die verschillende bouwperioden zijn en besluit: 'Maakt dit soort zaken een gebouw voor ons niet juist extra boeiend?' Onderwijs en promoties Velen hebben zijn colleges gevolgd, zijn bij hem afgestudeerd en/of gepro moveerd, allen weten zich door hem geïnspireerd: 'don't teil them, show them', lijkt zijn wapenspreuk! Meer dan zeventig afstudeerprojecten passe ren zijn hand. Om zijn promovendi nog lange tijd te kunnen houden en liefde voor het monument te kunnen blijven overdragen aan volgende gene raties, aanvaardt hij na het emeritaat in Delft, onbezoldigd een bijzondere leerstoel aan de universiteit van Amsterdam waar hij in november aanstaande zijn zeventiende promotie hoopt af te nemen. De zowel nationale als internationale onderwerpen vallen op door diversiteit en variëren van nederlandse buitenplaatsen, boerderij- onderzoek en stucwerk in het neder landse woonhuis 17de en 18de eeuw, tot het 'hollandse' orgel en CIAM architect Oud. Buiten Europa waar hijzelf veel onderzoek verricht, onder meer de documentatie van het zojuist door brand verwoeste huis in Paramaribo - TG: 'het mooiste houten huis uit de 18de eeuw van héél Amerika' - zijn promotie-onderwer pen: Afrikaanse protestantse kerkbouw, de Borobudur tempel, Mexicaanse religieuze architectuur, culturele en sociaal-economische achtergronden van Willemstad, Saba, Recife in cultu- reel-historisch perspectief, de traditio nele architectuur in het Koninkrijk Bhutan, stedebouw, architectuur en bouwcultuur op Java. Restauratieopvatting Er zijn twee belangrijke uitspraken die Temminck Groll tot de zijne maakt. De eerste - vermeld in de intree-rede -

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 28