■II Toorenburg B.V. 'Zij dronk ranja met een rietje' Winkel aan huis De restauratie restauratie renovatie nieuwbouw verbouw onderhoud molenbouw AANNEMERSBEDRIJF ALS KWALITEIT EEN VOORWAARDE IS LEIDEKKERSBEDRIJF Zilverstraat 52 - 2544 EL Den Haag Tel. 070-3457975/3297110/3657624 Fax 070-3299059 Gespecialiseerd in: Natuurleien Lood-, koper- en zinkwerk Leipannen 27 daarop een afbeelding van het etiket. Maar ook deze gaf niet meer duidelijk heid over de kleurstelling. Een glaasje Ranja-C P., warm of koud geserveerd, kostte 2 5 cent, evenveel als een kop koffie of een glas bier! Bedrijfsarchivaris Zwaai verrichtte diepgaander onderzoeknaar Ranja CP en de limonadefabriek van de firma Polak in Groningen, in 1867 gesticht als likeurstokerij. De afkorting C.P. staat voor Calm,er Polak (1840-1922), de oprichter. De receptuur van likeur en limonade is nagnoeg gelijk. In het boekje wordt uitvoerig verslag gedaan van de geschiedenis van de firma Polak, de limonadesiroop en het recla- mebeleid. Concurrentie op de siropenmarkt en de ontwikkeling van regionaal naar landelijk afzetgebied, leidde rond 1920 tot het deponeren van merkna men. (Hero, De Betuwe, Albert Heijn enz behoorden tot de eerste fabrikan ten). De zoon van Polak, David, meende dat reclamekosten zichzelf terugverdienden uit de hogere winst marges van merkartikelen, een tendens die in de jaren '20 inzette. Hij startte dan ook als een van de eersten een grootscheepse, landelijke reclame campagne voor Ranja-CP. En met daverend succes want Ranja werd van eigennaam tot soortnaam van alle sinaasappel (oranje) limonadesiropen, een naam die nog meer bekendheid kreeg door het liedje over Sophietje. Verbodsbepalingen op kleurstoffen (oranje werd geel) betekende in 1956 het einde voor Ranja CP. Blinde muren aan het spoor waren zeer geschikt voor dergelijke reclame schilderingen. Waarom juist op deze plek? Via omwonenden kwam men terecht bij mevrouw de Vries- 't Hart, die als kind in het pand naast het hoek huis woonde. Haarvader was een werkloze bakker, die als huisschilder werkte en tevens bijverdiende als kelner (o.a. in de Stadsdoelen van de bovengenoemde prijslijst). Aan huis hadden zij bovendien een klein winkel tje waar ook Ranja CP verkocht werd, die haarvader bij een overslagbedrijf in Rotterdam haalde. Aangezien hij huisschilder was en graag met scha bionen werkte, aldus zijn dochter, zou Evert 't Hart best de reclameschilde ring aangebracht kunnen hebben. In ieder geval vermoed men dat de schildering niet door een ervaren reclameschilder is opgezet; de letters van 'Groningen' worden naar het eind toe uit ruimtegebrek steeds meer gedrongen. Allereerst werd de muurschildering schoongemaakt, kleuronderzoek verricht en de restanten van de schil dering gefixeerd. Vervolgens werden oneffenheden weggewerkt en werd de voorstelling opnieuw uitgetekend, waarbij afwijkingen t.o.v. het voor beeld uit het Merkenblad werden gehandhaafd (de citroenpers, de gedrongen letters). Het geheel werd daarna twee maal overgeschilderd. Tenslotte werd ook de plint van de kapperszaak in de oorspronkelijke grijze tint teruggebracht. De kosten van de restauratie bedroegen 7000 gulden waarvan de helft door spon soring en 3500 via de Gemeente Delft door subsidie werd verkregen. Na de Miss Blanchereclames in Culemborg en Leiden is dit de derde schildering die in oude glorie werd hersteld. Zonder de inzet van de initiatiefne mers, de Hoekstra's, de medewerking van archivaris Peter Zwaai en schilder Pieterde Ruyter zou deze unieke schil dering door verdere verwering verlo ren zijn gegaan. De naam Ranja CP wordt door deze kleurijke confrontatie definitief in ons geheugen gegrift. Hoekstra-Klein, W. enj. Hoekstra. Van oude merken, de dingen die voorbij gaan: over de restauratie van een reclameschildering in Delft. Delft, 1995. ISBN 90.90008872.5. Een bouw loods met een rijke er varing. Met kennis van de geschiedenis van het bouwen. Van puur eenvou dige bouwsels tot monu mentale hoogtepunten. Met respect en creativiteit. Toren N.H. kerk Ie Oldeboorn BOUWEN VAN TOEN, NU EN STRAKS POSTBUS 58,8710 ABW0RKUM TEL 0515-542133/0515-573519 Restauratie boerderij te Follega

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 27