Ranja in Delft Reclameschildering in ere hersteld Als men met de trein van Delft naar Den Haag reist en links bij het raam gaat zitten en naar buiten staart, dan ziet men zodra de trein op gang komt de fel gekleurde reclame van RANJA CP langs het spoor. Jaap Hoekstra en zijn vrouw Wik hebben onderzoek verricht naar de herkomst van de verweerde muurschildering en de restauratie en de financiering geïnitieerd. ANNE-MARIETEN CATE In het boekje 'Van oude merken, de dingen die voorbijgaan' hebben zij na afloop de verschillende stadia vast gelegd. De muurschildering bevindt zich op de hoek van de Coenderstraat en de Westerstraat, boven de kapsalon van Anton Haring, die gelukkig geen bezwaar had tegen herstel van de gevelreclame. De voorstelling was flink verweerd, maar herkenbaar. Vooral de tekst 'uit sinaasappelen geperst', was nog goed leesbaar. Om de muurschildering zo getrouw mogelijk te herstellen, was oud illus tratiemateriaal nodig. Via de bedrijfs- historicus Peter Zwaai van de Vereniging Nederlandse Frisdranken Industrie en de Nederlandse Vereniging van Siropenfabrikanten kwam men aan de weet dat het merk Ranja rond 1921 op de markt werd geïntroduceerd. In het Merkenblad, orgaan van het Bureau voor Industrieel Eigendom, werd vervol gens het beeldmerk getraceerd. In aflevering 9 van 6 juli 1920, p. 277-278 werd de inschrijving in de vorm van een afbeelding van het beeldmerk vastgelegd en in 1925 werd ook nog de merknaam Ranja-C.P. N.V. C. Polak Gzn. te Groningen gedeponeerd. Helaas was het beeldmerk in het Merkenblad zwart-wit en verder speurwerk bij musea, etiketten- en flessenverzamelaars leverden niets op. Kleurmonsters zouden uitkomst moeten bieden. Vlak voor aanvang van de restauratie werd in het Gemeente archief een horeca prijslijst van de Stadsdoelen uit 1923 gevonden met Het pand op de hoek van de Coender- en de Westerstraat vóór de restauratie van de reclameschildering. Foto's Jaap Hoekstra En erna. 26

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 26