Studenten willen Koornbeurs opknappen I ANNE-MARIE TEN CATE BOEKEN OVER DELFT Open Monumenten Oude Kerk TU Architectuurgids Een speurtocht langs Delftse boekhandels leverde het volgende op. Hierbij een globaal overzicht van recente uitgaven over Delft. Monumenten in Delft; vijftig monumen ten in de historische binnenstadwerd samengesteld door Wim Weve, bouwhistoricus bij de gemeente Delft. Ditboekjeiseen verzameling van 5 0 panden in de binnenstad, die Weve in de loop van de jaren ter gelegenheid van de Open Monumentendag heeft beschreven. Deze korte beschrijvin gen werden gebundeld en geactuali seerd. 'Al met al zijn de vele monu menten een afspiegeling van de geschiedenis van Delft en van de Delftenaren, en dat bepaalt misschien nog wel met meest de monumentale waarde ervan', aldus Weve in de inlei ding. Per beschrijving wordt er een kort algemeen historisch overzicht gegeven. No 1 bijvoorbeeld beschrijft de Watertoren in 1895 gebouwd op het voormalige bastion Haagpoort op de plek van de voormalige gemeente lijke begraafplaats, waarin behalve voor het bouwwerk, de staat, restaura tie en functie ook aandacht voor de Delftse drinkwatervoorziening. Weve doorspekt de teksten met bijzondere en merkwaardige details; zoals de overweging het hoogresevoir onder te brengen in de Nieuwe Kerkstoren. De uitbreiding van de St. Huybrechts- toren t.b.v. het clubgebouw van de roeivereniging DDS werd ontworpen door een student bouwkunde, genaamd Han van Meegeren en wel in hitorise- rende stijl. De informatieve teksten aangevuld met dergelijke anecdotes, foto's tekeningen en prenten maken het tot een aantrekkelijke uitgave, die niet louter als gids hoeft tè dienen. Hopelijk vallen de overige monumen ten ooit ook zo'n beschrijving te beurt. Het boek is te verkrijgen bij de plaat selijke boekhandels, de Afdeling Voorlichting Gemeente Delft (Phoenixstraat 16) en de Dienst Stadsontwikkeling (Barbarasteeg 2) Een uitgave van de gem.eente Delft, Dienst Stadsontwikkeling, 1996. ISBN 90.75.095.28.7.128p. Prijsf 19,50. De oude kerk van Delft;een levend monu ment; onder redactie van K.J. van der Lelij. Bijdragen van C. Blenk, G.J. Hiensch, O.C. Kerssen e.a. Deze uitgave verscheen ten bate van de actie 'Een nieuwe jas voor Oude Kerk' door de Commissie Geldwervingt.b.v. de restauratie van de oude kerk, een restauratie die tot het jaar 2001 zal duren. Met foto's en verschillende bijdragen over de geschiedenis van de kerk, de orgels, ramen, begraafplaats enz. Delft, Meinem,aBV, 1996. 96p. Prijs ca f20,- Het boekje is te verkrijgen bij de plaatse lijke boekhandels of door overmaking (liefst meer natuurlijk) van f2 7,50 op rekeningnummer 51.63.31.833 t.n.v. Meinema BV. Ofte bestellen via Tel. 015-2611151. De lange weg naar de Technische Universiteit Delft', werd samengesteld door H. Baudet. Het geeft een over zicht van de geschiedenis en voorge schiedenis van de instelling die sedert 1842 eerst als Koninklijke Academie, later als Polytechnische School en tenslotte als Technische Hogeschool, bekend staat. Den Haag, SDU, 1993. 843p. Prijs f34,50. Aansluitend verscheen in 1994. 'Architectuurarchief Technische Universiteit Delftsamengesteld door O. Macel. Hierin worden de oude, huidige en toekomstige gebouwen van Universiteit beschreven. Het is een uitgave van het Productiebureau Bouwkunde. Delft, 1994. 180p. Prijs f49,50. 'Architectuurgids van Delft' door Karin Mans en Wilfried van Winden. Een dergelijke gids bestaat inmiddels van elke stad van enige omgang. Het geeft vaak een snelle indruk van de stedebouwkundige en architectoni sche ontwikkeling van de betreffende stad. En in Delft staat natuurlijk de wieg van menig architect in spe. De gids is Nederlands- en Engelstalig en geeft uiteraard eerst de geschiedenis en de industriële en stedebouwkun dige ontwikkeling van de stad, die zich laat beschrijven in een (zij het onregel matige) Zevensprong, aldus de samen stellers. Het tweede deel bestaat uit de beschrijving van 171 items uit de periode 1240-1992, van Delftse bruggen, winkels en woningen tot en met het Wilhelminapark, onderver deeld in centrum, noord, oost, T.U.- wijk, zuid en west. In de gids ook een straatnamen- en architectenregister foto's, tekeningen, plattegronden etc.. Delft, Publicatiebureau Bouwkunde, 1992. 135p. Prijsf24,50. Stadswandelgias Dit najaar verschijnt. 'Delft, stadswan- delgids', samengesteld door F. Baarda en R. van Stek. Behalve langs de toeris tische hoogtepunten leidt deze gids ook door en langs minder bekende delen van de stad. Breda, De Geus, 1996. 144 p.f 19,90 Studenten van de studenten- en jonge renvereniging De Koornbeurs in Delft willen het initiatief nemen om deels op eigen kosten de gevelrestau ratie en reiniging van de Koornbeurs ter hand te nemen. Het pand uit de 17de eeuw aan de Voldersgracht is een voormalige slagershal en werd later als korenbeurs gebruikt. De Korenbeurs staat volgens de Stichting Behoud Koornbeurs laag op het prioriteiten lijstje van de gemeente zodat het gebouw nogal wat achterstallig onder houd heeft. De zandstenen gevel ziet er slecht uit. De ornamenten zijn door regen en duivendrek aangetast en de stenen zijn door uitlaatstoffen grauw geworden. De Koornbeurs. Foto Jaap Kamerling. 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 25