Spartaans wonen en Belgisch koken Hergebruik in Delft BERTFRANSSEN Hergebruik van historische gebouwen is in Delft, met zijn rijke monumentenbestand, permanent actueel. Zo is de Oostpoort, de enig overgebleven stadspoort van Delft, in gebruik als huisvesting en atelier. En in de Waag wordt met veel ambitie binnenkort een stadscafé gevestigd. Dan zijn er nog de grootschalige projecten van dit moment: fabrieken en gebouwen van de TH. De Oostpoort, die ik voor het eerst zie, maakt indruk op mij. Rommelige schoonheid- drie torens, nissen en een ophaalbruggetje - aan het einde van twee grachten en met stijlvol groen. Onder de kleine vensters grote bakken met geraniums. Ter gelegenheid van Delft 750 jaar is er nog wat onderhoud gepleegd, alles ziet er perfect uit. Het is de enig overgebleven stadspoort van Delft, oorspronkelijk daterend uit ca. 1400, maar de torens en de nissen kwamen begin 16de eeuw tot stand. Het gebouw is begin jaren zestig gerestaureerd. Er zijn een schildersa telier en twee woningen in gebouwd. 'Het is een Spartaanse manier van wonen,' zegt Wim Weve van bureau Monumentenzorg van de gemeente. De Oostpoort, thans bewoond. 'Hoge, rare ruimten. Een van de bewoners vertelde me dat je er 's winters weg vriest.' Op de brug vóór de poort komt een opgelapte witte Ford uit het jaar nul tot stilstand. Een bruidspaar en een fotograaf stappen uit. Romantische kiekjes bij de poort, het kan nog net, want de regen dreigt. De fotograaf rent heen en weer: nog even hierheen kijken, nu een paar meter naar achte ren, hou je sluier vast... Met horten en stoten zet het voertuig zich weer in beweging. Ik maak zelf ook foto's, zij aan zij met een toerist die de Oostpoort ook in zijn hart heeft gesloten. Ik draai me om, richting centrum, begeef me op een bruggetje, blijf in het midden stilstaan. Voor me strekt het water van het Oosteinde zich uit, Achterzijde van de Waag', Foto's Bert Franssen. een smalle gracht, die met een flauwe bocht na een paar honderd meter uit beeld verdwijnt. Er zijn geen wande laars. Bijna in de as van het water sluit de Nieuwe Kerkstoren mijn uitzicht af. Een schitterend gezicht, ondanks de aan weerskanten in hun lengterich ting geparkeerde auto's. Juist op dit a's*-.' H 4 23

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 23