Industrieel erfgoed schaars in Delft WIBO BURGERS Technische monumenten zijn schaars in Delft, stad van techniek en wetenschap. Wie zoekt naar restanten van het industriële verleden vindt weinig in de historische binnenstad. Het industrieel erfgoed is - mondjesmaat - te vinden ten noorden en ten zuiden van het centrum van Delft, aan het Rijn-Schiekanaal en de Delftse Schie. Het NS station van Delft. Foto's Wibo Burgers. Binnenstad Gist-Brocades In de middeleeuwen was de textielnij verheid een bron van welvaart voor Delft, met name de lakennijverheid en tapijtweverijen. In de 17de eeuw floreerden bierbrouwerijen, de koren- handel en (boekjdrukkerijen. Een nieuwe tak van nijverheid, die Delft wereldfaam zou brengen, ontstond in de tweede helft van de 17 de eeuw: de aardewerkindustrie. Aanvankelijk imiteerden de plateelbakkers het zo gevraagde Chinese blauw porselein, later kwamen zij met eigen motieven. De aardewerkproduktie bleef tot het eind van de 18de eeuw - toen restte nog maar één fabriek: De Porceleyne Fles, die ook in onze dagen nog spring levend is. Buitenlandse concurrentie (Wedgwood) leidde vooral tot het grotendeels verdwijnen van de aarde werkindustrie in Delft. Een andere tak van nijverheid, waarin Delft zich bedreven toonde, was de edelsmeedkunst. Delfts zilver was in de 17de eeuw vermaard vanwege zijn hoge kwaliteit. In de 18de eeuw zakten in Delft - evenals elders trouwens - de econo mische activiteiten in. Stilstand en achteruitgang kenmerkten deze periode. Handel en nijverheid herstelden zich in de 19de eeuw. In het laatste kwart van deze eeuw kwam de industriële ontwikkeling op gang, waarbij voor Delft valt te denken aan de Nederlandsche Gist- en Spiritus fabriek, Calvé, de firma Braat in sier- smeedwerk en (later) stalen ramen en de Lijm- en Gelatinefabriek, waarvan veel inwoners van Delft zich de lucht jes nog herinneren. Wie op zoek gaat naar jonge monu menten van bedrijf en techniek kan in het historische centrum van de stad toch nog wel enkele aardige ontdek kingen doen in de vorm van kleinere industriële objecten. Hierbij kan een door de afdeling monumentenzorg van de gemeente Delft samengestelde wandeling langs ambachtelijk en industrieel erfgoed in Delft goede diensten bewijzen. Een belangrijk monument van bedrijf en techniek is natuurlijk het even ten westen van het centrum gelegen NS- station. Het werd in 1885 in renaissance-stijl gebouwd naar een ont- werp van architect C.B.Posthumus Meyes. Dit station werd vorig jaar genomineerd voor de rijksmonumentenlijst. Technisch onderwijs is in Delft altijd belangrijk geweest. Aan de Oude Delft nrs. 89-95 was vanaf 1814 de Koninklijke Artillerie-, Genie- en Marineschool gehuisvest. In 1842 ging de school Koninklijke Academie heten en vanaf toen konden ook burgers opgeleid worden tot ingeni eur. Uit deze school kwam in 1864 de Polytechnische School voort, vervol gens werd de naam de Technische Hogeschool Delft en sinds 1986 is het TU Delft. Aan de Hooikade vinden we het voor malige kantoorgebouw van de firma Braat (stalen ramen en kozijnen), waarin nu de Sociale Dienst is gehuis vest. Het fors uitgevallen gebouw, daterend uit 1930, verraadt de invloed van de Amsterdamse School, een belangrijke architectuurstroming. In het gebouw bevindt zich een fraai glas-in-lood raam van de Hongaarse kunstenaar Vilmos Huzar, indertijd lid van de kunstgroep 'De Stijl'. Ook herbergt de binnenstad een aantal charmante kleinere industriële objecten. Een voorbeeld daarvan: de kleine machinefabriek aan de Beestenmarkt uit 1918, waarin thans Goudriaan Pompen is gevestigd. Onlangs is dit gebouw op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst. Aan Voorstraat nr.90-92 vinden we de zeepfabriek Bousquet b.v., die hier al sinds 1798 gehuisvest is. Voor die tijd was hier een van de talrijke bierbrou werijen gevestigd. Links ziet u de visbrug uit 1869 naar de Kolk, waarvan wordt gezegd dat die gietijzeren brug een geschenk is geweest van de stad Venetië. Langs de Kolk zijn enkele aardige bedrijfspanden te zien, zoals de zaak op de hoek van de Annastraat en de Geerweg, gebouwd in 1904, waar - blijkens de tegeltableaus in de gevels - eens een zuivelbedrijf gevestigd was. Voor het grotere werk moeten we, zoals gezegd, ten noorden en ten zuiden van de binnenstad zijn. In het gebied ten noorden van de binnenstad, tussen de spoorweg en het Rijn-Schie kanaal, domineren de Koninklijke Gist- Brocades en Calvé. De Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek die later opging in Gist-Brocades) werd in 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 21