IE Literatuur: Uitspanning 'DeTent' (1911) van architect prof.H.Evers. schilderachtig resultaat was de leer van Gugel. De eerste woningen werden op 5 juli 1884 betrokken. De woningen aan de zuidkant van het park (Zocherweg) dateren uit 1894 naar ontwerp van J.M. van den Berg en vallen buiten het stedebouwkundig plan van Zocher. Het beheer van de woningen was in handen van de 'NV Gemeenschappelijk Eigendom, Maatschappij tot vervul ling van de eerste levensbehoeften', waarin ook arbeiders participeerden. Het was de bedoeling dat ze later eigendom van de bewoners zouden worden, maar dit experiment mislukte. Achteraf waarschijnlijk gelukkig, want het is de vraag of de eenheid van het complex dan behou den zou zijn. Voorzieningen Gelegen in de gemeente Hof van Delft en op afstand van de stad kwam er voor de bewoners een aantal voor zieningen, zoals winkels. Het gebouw 'De Gemeenschap' (1892), bij de ingang van het park, naar ontwerp van de fabrieksarchitect B. SchellingAzn, diende voor verschillende vormen van onderwijs, leeszaal, gymnastiekzaal en ontspanning. Bijzonder hierin waren de schuifwanden, waardoor de grootte van de ruimte variabel was. Verder bevonden zich in het park een muziektent, kinderspeelplaats, roeivij- ver, moestuinen en kindertuintjes, een kruidenier en een huishoudzaak. Midden in het oude park bevindt zich 'De Tent' (nu restaurant, helaas met een nieuwe naam Het houten gebouw werd in 1914 vervangen door het huidige, naar ontwerp van prof. Henri Evers, sedert 1902 hoogleraar aan de Technische Hogeschool. Er waren mogelijkheden voor diverse evenementen: toneeluitvoeringen, dansavonden, biljarten en kegelen. Tegenwoordig kan men er voor de deur Jeu de Boulles spelen. Bijzonder is de wijze waarop aan de buitenkant van de traptoren het verloop van de trap met blauwe tegels is aangegeven. In 1891 werd 'VanMarkens Drukkerij Vennootschap' opgericht en het gebouw, naar ontwerp van A. Zieren, doet nog steeds als zodanig dienst. Villa Rust Roest Bij alle weldaden beging Van Marken echter één kapitale fout. Overeenkomstig hun levenbeschou wing - geloof in vooruitgang, in samenwerking en gemeenschap - liet hij middenin het park voor zichzelf een luxueuze villa bouwen, 'Rust Roest' genaamd (1884), naar ontwerp van Eugen Gugel.**). In 1899 werd daaraan nog een garage toegevoegd, want Van Marken was een van de eerste autobezitters van Nederland. De woningen in de directe omgeving van de villa waren hierdoor, ondanks de mooie ligging en de schappelijke huurprijs, regelmatig niet verhuurd. Na de dood van Agneta van Marken werd de villa in 1931 verbouwd en uitgebreid ten behoeve van de Delftse Huishoud- en Industrieschool, in een zakelijke stijl, naar ontwerp van A.H. Wegerif Dit architectonisch interes sante bouwwerk kwam in 1980 leeg, verpauperde, werd in brand gestoken en nog hetzelfde jaar afgebroken. Op de plek van de villa prijkt nu het borst beeld van Van Marken. Tweede fase Vanaf 1925 werd de oppervlakte van het park verdubbeld en uitgebreid met 112 woningen en een grote Parkwinkel PConctp do piottogiond Qsvert oen wcndatrcuio votgon hiervan lovort comntooi senoannoia Do route OD Oi wCteliourto puni Oooonnon Groonvecr^artnp O Woningen oudo lew-taw 0 Woningen oudo pak (5) Drukkorfl Van Maken 1891 Do Gomoonxl'OT ihcro Do Unflonnot (5) PakwfnVol iParUanioa 1925 Q Wonngon niuuura park 1975 O Woningen nlouwo oom Plattegrond (Pro Delta Promotion), waarop duidelijk te zien het verschil in aanleg tussen Oude en Nieuwe Park. 20 (nu Parkkantoor), direct herkenbaar aan de imposante koperen lantaarn. In 1928 gevolgd door nog eens 44 woningen, naar ontwerp van de Amsterdamse architect J. Gratam.a. De stijl is verwant aan de Amsterdamse School, maar minder uitgesproken. De tegenstelling met het oude park is groot. Het stratenpatroon is recht en ook het centrale plantsoen en de vijverpartij zijn rechthoekig. Een bijzonder gegeven in het nieuwe park zijn de overtuinen aan de achter kant. De bovenwoningen hebben aan de achterzijde een trap, die naar beneden voert, naar een eigen tuin, achter de tuinen van de benedenwo ningen. Deze zijn ook bereikbaar via een gemeenschappelijk achterom. Daar waren oorspronkelijk ook kinder-en -groentetuintjes. Gratama werkte met verschillende accenten. Het achterom bereikt men bijvoor beeld meestal via een poort of extra geaccentueerde schuurtjes. Het Agnetapark werd in 1986 inge schreven in hetMonumentenregister, ruim vooruitlopend op het Monumenten Inventarisatie Projekt, waarmee het belang van dit tuindorp wordt aangetoond. Het Oude park werd in 1988 grondig gerestaueerd. In de periode 1990-1993 werd het nieuwe park onder handen genomen. Er werden verzakkingen geconstateerd, maar gezien het belang van het geheel, werden deze ondanks de hoge kosten verholpen. Alle wonin gen werden zo nodig gerenoveerd, de daken hersteld en het totaal geschilderd. Felle kleuren De felle kleuren van het houtwerk - het geel en groen tegen het wit - de vele bomen waaronder platanen en de weelderige ligusterhagen in de achter tuinen maken het tot een indrukwek kend geheel. Het is niet verwonderlijk dat tegenwoordig een woning nooit lang leegstaat. Bijzonder aan het complex is dat de zorgvuldige, ruime parkaanleg en degelijke bouw, waarmee Van Marken is begonnen ook na diens dood in 1909 werd voortgezet. *)J.C. van Marken. Levensidealen. Herinneringen uit het leven van J.C. van Marken, verzameld door A. van Marken-Matthes. Delft, 1907. Zie Bulletin KNOB, 80(1981), afl 3,p. 113-134, met o.a. de briefwisse ling tussen Van Marken en Gugel rondom declaraties m.b.t. Rust Roest. Hoogenberk, D.JenB.D. Verbrugge. Bedreigde gebouwen Delft, 1840- 1950. Delft, 1982 p 125 e.v. Wonen-TA/BK. Speciale aflevering over fabrieksdorpen. 5 maart 1975.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 20