Ambacht, kunst en sport op de vestingwal De walmolen en de waltorens: molen De Roos, Bagijnetoren en Huybrechtstoren In het begin van dé 11de eeuw telde Delft 15 molens, die vrijwel allemaal langs de vestinggracht op de stadswal stonden. Tegenwoordig telt de jubilerende stad er nog m.aar één: molen De Roos aan de Phoenixstraat. Aan de vele waltorens herinneren nog drie bouwwerken, die slechts voor een deel origineel zijn en die hun oorspronkelijke context grotendeels kwijt zijn. ABELE REITSMA De onderbouw van molen De Roos staat scheef maar de bovenbouw staat sinds de restauratie nauwkeurig recht. Dia's Abele Reitsma. De smalle ladders in molen De Roos verwerken de toestroom van bezoekers tijdens de tiende Open Monumentendag langzaam. Bezoekers die op hun beurt wachten, lopen over de graanzolders in de onderbouw te waggelen. Ze kunnen met moeite hun evenwicht vinden. 'De vloer lijkt wel schuin', zegt iemand. 'De molen is scheefgewaaid' oppert een jongen. De schuine stand van de molen was het meest in het oog springende probleem bij aanvang van de restaura tie in 1988. 'De Roos was in de loop der jaren scheef gezakt' vertelt Leo Endedijk, directeur van de vereniging De Hollandsche Molen in Amsterdam. 'Bij een ander monument hoeft dit niet zo erg te zijn, maar bij een molen is dit wel een probleem.' Het is dan niet mogelijk het wiekenkruis op de wind te kruien. 'Ook constructief kom je dan in- en uitwendig verkeerd uit.' Een speciale brochure over de restau ratie noemt de oorzaken van het scheefzakken: het afgraven van de Wateringsche Vest in de jaren '20, de demping van de Westsingelgracht in de jaren '50 en de bemaling van dieper gelegen zandlagen. Dankzij een unieke ingreep is dit probleem opgelost, zodat de molen sinds 1990 weer regelmatig draait. De ronde bovenbouw werd net onder de stelling losgemaakt van de zeskantige onderbouw. 'Besloten is toen de molen letterlijk door te zagen. Dit gebeurde wel eerder bij kerktorens, maar het is de eerste keer bij een molen' zegt Endedijk. Met hulp van hydraulische vijzels is de bovenbouw recht gezet. Tussen onder- en boven bouw gaapte toen een opening die aan de noordzijde opliep tot 51 centime ter. Het nieuwe metselwerk in de 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 15