Aannemingbedrijf Zeeburgerpad 49 restauratie 1019 AB Amsterdam onderhoud 020-6940306 verbouw schilderwerken nieuwbouw Milieuwoning aan de Schutterstraat: 'duiventil met geiten-haren-sokken-uitstraling'. Nieuwbouw aan de Schutterstraat van wisselende kwaliteit: 'neem dat idiote driehoekje en dat rare Delftsblauwe tegeltableau. Het huis rechts in de rij is wel geslaagd (niet helemaal zichtbaar). En waarom moet dat hek zo gek schuin.' 'Een grachtenwand aan de Amsterdamse Prinsengracht is ook zeer divers maar de panden daar zijn na elkaar gebouwd. Hier is alles divers maar tegelijk gebouwd en dat maakt het geheel te onrustig. De alles-moet- kunnen mentaliteit leidde tot bijvoor beeld idiote driehoekjes als dak bekroning van een pand en een raar Delftsblauw tegeltableau op de gevel van een ander pand. De gevelreeks begint met een bakstenen gevel, gevolgd door grijs gepleisterde gevels en hij eindigt met een milieu-woning met geiten-wollen-sokken-uitstraling. Ik heb niets tegen milieu-woningen met alle mogelijke energie-zuinige voorzieningen en compost-toiletten maar milieubewust bouwen kan ook zo, dat wat je ziet verleidelijk is. Dit is net een duiventil en tamelijk smake loos. Ik begrijp ook niet waarom het rijtje moet beginnen en eindigen in baksteen. Dat suggereert een verkeerd begrip voor aansluiting. Je mag 'modern' naast oud zetten- zie het voorbeeld Rietveld- kwaliteit maakt de aanslui ting, niet het materiaal. Openbaar kunstbezit Je moet oppassen met te veel willen provoceren in de architectuur. Het gaat in feite om openbaar kunst bezit. In een museum mag je provoce ren maar in de openbare ruimte moet iedereen met de architectuur kunnen leven. Je kunt er letterlijk niet omheen. Het best geslaagd vindt Röling de strakke gevel van Cepezed-architecten naast de 'duiventil'. Bioscoop- en wooncomplex aan eind Schutterstraat: 'als geheel een goed voorbeeld van nieuw bouwen in oude omgeving' Heel enthousiast is hij over het nieuwe bioscoop- en wooncomplex aan het eind van de straat met zijn heldere architectuur op de plek, waar vroeger Stadsgehoorzaal De Doelen lag. Hij heeft geen begrip voor het gebruik van bakstenen, waar dit de architectuur vertroebelt en ook niet voor de door de architect van het complex Fons Verheyen waarschijnlijk vervloekte luifel boven het cafe. Als complex vindt hij het echter een werkelijk prachtig voorbeeld van nieuw bouwen in een oude omgeving. En aan het eind relativeert hijAch, en die nieuwe Schutterstraat kan uiteindelijk toch weinig kwaad want hij wendt zich aan zijn voorzijde van de binnenstad af en is bovendien ingebed in het vele groen van het aangrenzende parkje. J.ENEPPERS STICHTING VAKGROEP RESTAURATIE 14

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 14