Nieuwbouw aan het Rietveld: 'rustig en plezierig' Nieuwbouw op de hoek Rietveld/Raam: 'sober ingepast' de Zuiderstraat en zien een modern wit gepleisterd pandje van omstreeks 1965. Röling wordt enthousiast. 'Sobere architectuur van een passende verticaliteit, die zich hier heel goed voegt', horen we hem zeggen. Gezicht op Delft aangetast Hij wil me ook iets opmerkelijks laten zien en brengt me naar de overzijde van de Kolk, vanwaar we een boeiend gezicht op Delft hebben. 'Hier moet Vermeer hebben gestaan, doen hij zijn 'gezicht op Delft' schil derde. Aan de overkant zie je de Ketelstraat. Wat me echter ongeloof lijk stoort, is dat het stadsgezicht hier zo is aangetast. Er moest in de jaren '60 een randweg komen. Ze kwamen welgeteld 15 cm ruimte te kort voor het verkeer en besloten toen een heel straatje met oude bebouwing te slopen. De binnenstraat werd toen opeens de buitenstraat en aan die straat bleven van de oude bebouwing maar twee oude pandjes met rode dakpannetjes staan. Op de hoek kwam nieuwbouw van een schaal, die op zich verant woord is maar dat oude gesloopte huizenrijtje met schilderachtig plant soen hoorde ervoor te staan. Het stadsgezicht is onnodig aangetast. Als je een schilderij van Vermeer zou bekrassen zou je een afschuwelijke vandaal zijn. Maar dit tolereert men wel.' Modern en acceptabel We gaan weer naar de oude stad, waar Röling me langs het Rietveld leidt. Opeens zien we een in de oude grach- tenwand ingepast nieuw pandje staan. Rechte lijnen, veel glas en staal maar, zegt hij, 'rustig en plezierig en goed van schaal en maat. Het is gewoon van deze tijd, zonder malle kapjes, die de bouwdatum maar verbloemen. Misschien had dit pandje van Cepezed-architecten een beetje op de vlucht moeten staan zoals de belen dende gevels, het staat kaarsrecht in het lood, maar het is toch prachtig zo. In een zaaltje monumentenliefhebbers liet ik onlangs over dit pand 'stemmen' en tot mijn verrassing en vreugde vond de meerderheid, dat dit heel goed kon.' Op de hoek van Rietveld en Raam zien we even later twee nieuwe pandjes. Het ene is pretentieloos en doet daarom 'geen kwaad', het andere vindt de voormalige stadsarchitect van Haarlem zelfs goed. 'Sober ingepast en toch nog met een nuttig dakterras'. Experiment Schutterstraat Voor we nog even op een gezellig terrasje neerstrijken om vandaar het unieke stadsgezicht van Delft te ondergaan wandelen we naar de Schutterstraat, waar zich een klein wonder heeft voltrokken. Onder supervisie van Fons Verheyen heeft een groepje architecten hier twee jaar geleden een heel boeiend architectuur-experiment afgerond. De hele gevelwand van deze binnenstads straat bestaat uit nieuwbouwpanden van liefst 15 verschillende architecten. 'Het experiment bestond hieruit, dat ze probeerden in deze tijd in een oude straat nieuwbouw te plegen, die aantoont, datje ook binnenstedelijk op niveau nieuw kunt bouwen. Als experiment vind ik dit een ongelooflijk boeiend project maar ik heb wel kant tekeningen. De supervisor wilde met architecten werken, die 'verwant' aan elkaar waren in werkwijze en stijl. Een paar bleken dat inderdaad te zijn en zij hebben ook goede gevels gemaakt maar anderen hebben nogal brutaal en te nadrukkelijk hun geforceerd eigen gezicht in de architectuur willen tonen. Door de eis van de supervisor om grijs als kleur te gebruiken is er nog een zekere eenheid in het geheel ontstaan maar het totale beeld is toch te onrustig en de kwaliteitsverschillen zijn groot. Men stelde zich te indivi dueel op met als leidraad 'alles moet kunnen'. Wit gepleisterde nieuwbouw aan de Zuiderstraat: 'prima' Nieuwe schouwburg achter de Brabantse Turfmarkt: Vanuit deze hoek gezien een vreemd ding. 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 13