Je mag Vermeer's 'gezicht op Delft' toch ook niet bekrassen ■■Hr4» Wandelen met prof.Wiek Röling door de binnenstad van Delft 'In een oude binnenstad is de allereerste opdracht: laat zoveel mogelijk van het bestaande staaninclusief de gebouwen uit de 19de eeuw, ook al zijn die niet van een bekende architect of van een bijzondere verschijningsvorm. Die 19de eeuwse panden hebben een natuurlijkheid en ingegroeidheid in de oude stad, die je moet houden. Je moet de historische continuïteit behouden. We bewaren wel gebouwen uit andere historische periodes maar springen met de 19de eeuw slordig om, zo van dat zijn toch eigenlijk geen monumenten. Maar als je ze dan sloopt merkje, dat er plotseling een heel stuk geschiedenis is weggesneden. JAAP KAMERLING De visie van Wiek Röling, hoogleraar architectonisch ontwerpen aan de Technische Universiteit te Delft, met wie we een wandeling maken langs de stadsvernieuwing van Delft. Als we het nieuwgebouwde winkel centrum 'In de Veste' naderen ergert hij zich zichtbaar aan de hier begin jaren '70 gepleegde radicale kaalslag en nieuwbouw. 'Een ramp', vindt hij. 'We zijn kennelijk niet in staat een nieuwe stedelijke sfeer te maken. De bestaande stedelijke sfeer moet je daarom koesteren. Op het moment, dat je wel in staat bent een goede stedelijke omgeving te scheppen, doe het dan eerst in de nieuwbouwwijken want de binnenstad is maar zo klein. Als je hebt bewezen het daar te kunnen ga dan in de binnenstad eerst de slechte plekken verbeteren en begin daar niet te slopen om er vervolgens iets slechts voor in de plaats te zetten want wat je sloopt is voor eeuwig weg. Voor de bouw van het winkelcentrum is ten onrechte gesloopt. Bouwkundig zullen de huizen wel slecht geweest zijn maar je kunt altijd nog beter renove ren dan slopen in de oude binnenstad. Smakeloos Kijk eens om je heen. Die architectuur daar is van een dermate lulligheid. De schaal is nog redelijk maar als je daar zo'n hoed ziet met die leitjes, zo smakeloos en dan die dakjes boven die trappen. En kijk eens naar het archi tectonisch geweld van die Kijkshop en Mc Donald. Omdat er hier veel mensen lopen valt het nog mee want dat compenseert veel maar dat maakt niet alles goed. Het is kennelijk erg moeilijk om in een binnenstad goede nieuwbouw te maken. Let eens op de stadsbibliotheek daar. Geen enkele plastiek en dan die laffe kleurtjes. Het vormt een geheel met de autogarage van Kwik Fit ernaast. Het plein, waaraan het ligt is verpest en helemaal onleefbaar door de gepar keerde auto's. Misdadig bijna deze omgeving.' Wiek Röling is niet altijd treurig als hij me langs de Delftse stadsvernieu wing voert. Even later lopen we door Winkelcentrum 'In de veste': 'smakeloos'. Foto's Jaap Kamerling. Het 'Gezicht op Delft' van Vermeer. PH: SHE nillI nÜQl r" i» V flJ FnoJinjlïikNMLjttJi^L y De stadsbibliotheek'een ramp'. Het 'Gezicht op Delft' anno 1996. 12

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 12