Schoorsteen melkfabriek redden Noord-Brabant Acceptabel contrast Architectuur van Kooken niet slopen Groningen Monumentennota Groningen Zuid-Holland Laatste rijksmonument van Arkel School niet slopen 7 Breda - Rond 1900 telde Breda twee grote melkinrichtingen terwijl de dorpen Bavel, Princenhage en Prinsenbeek aparte melkinrichtingen bezaten. Tussen 1900 en 1920 veranderden de melkinrichtingen in ware melkfabrie ken. Deze leverden niet alleen meer melk maar daarnaast ook nevenprodukten zoals boter, kaas, etc. In Breda verdwenen rond 1960 de melk fabrieken uit het stadsbeeld en werden de melkprodukten door grote melkfa brieken van buiten de stad geleverd. In de dorpen lag deze situatie anders, daar bleef de melk van de boeren uit de omgeving komen. Pas in de jaren '70 werd de melkin richting in het nabijgelegen dorp Bavel gesloten. Deze werd opgekocht door de grote melkinrichting Campina. Ook de stoomzuivelfabriek 'St. Martinus' te Princenhage werd door dit bedrijf opgekocht, maar anders dan in Bavel werd dit bedrijf niet meteen gesloten. De Melkinrichting te Princenhage beleefde haar grote bloeitijd tussen 1920 en 1960. In 1920-'21 werd een geheel nieuwe fabriek gebouwd. De twee schoorstenen waren al die tijd voor de Princenhagenaars die hier werk vonden, een symbool voor werk gelegenheid, inkomsten voor de gezinnen en sociale stabiliteit in het dorp. In de jaren '50 en beginjaren '60 werd een gedeelte van de oude fabriek uit 192 2-'21 herbouwd en verdwenen de kleine schoorsteen. De grote schoorsteen, bleef echter behouden. In de jaren '70 en '80 werd de melk productie gestopt en overgeplaatst naar elders. De fabriek werd herbestemd tot kaas makerij. Princenhage wil kost wat kost haar schoorsteen behouden. De monumen- tengroep K.K.P. (Kontact Kommissie Princenhage) en de Landelijke Vereniging Monumentenbescherming Heemschut spannen zich daarom samen in om de schoorsteen te behou den. Het voorstel aan de gemeente is om de schoorsteen op een rond plein tje midden in de nieuwe op de locatie van de fabriek te bouwen woonwijk te bewaren als een blijvende herinnering aan Princenhaags industrieel verleden. De K.K.P. is bereid de schoorsteen mede te adopteren, zodat ze tot in lengte van dagen onderhouden kan worden. Stedebouwkundig kan de schoorsteen als een soort 'Follie', een bezienswaar digheid, een markant baken en herkenningspunt in dit deel van Princenhage fungeren. In groter verband is de schoorsteen van belang als industrieel erfgoed voor heel Breda, zeker nu er nog maar enkele schoor stenen in de stad zijn overgebleven. De Bond Heemschut zou het bijzon der betreuren als deze ook weer onder de slopershamer zou verdwijnen. Gerda Ackermans is kunsthistorica en PR-medewerkster voor Heemschut Noord-Brabant. Berlicum - Heemschut is blij met de herziening van de plannen voor uitbreiding van de Hervormde Kerk. In juni sprak de Bond in een brief aan B en W nog zijn verontrusting uit. De nieuwe plannen geven echter blijk van een zeer bescheiden maar eigentijdse visie. Door de beperkte omvang van de toe te voegen bouwelementen zal het contrast tussen de bestaande en nieuwe delen aanvaardbaar blijken. Dat die nieuwe elementen uitgesproken modern van vormgeving zijn, getuigt van de tijd, waarin ze tot stand komen. Wel meent Heemschut, dat de verbin dingsgang tussen het gebouw met consistorie en de nieuwe aanbouw een teveel aan bouwmassa oplevert, die bovendien niet harmonisch aansluit op de overige bouwmassa. Eindhoven - De dreigende sloop van 48 woningen in de omgeving van de Kempensebaan roept bij Heemschut verzet op. Deze woningen staan op de gemeente lijke monumentenlijst en zijn van grote waarde voor de recente geschiedenis van de stad. Toch wil de gemeente meewerken aan sloop. De huizen zijn gebouwd tijdens de opbloei van de industrie in het begin van deze eeuw. Zowel stedebouwkun dig als architectonisch is de wijk repre sentatief voor een belangrijke periode van de Nederlandse architectuurge schiedenis. Het werk van architect Kooken uit 1921 is het beste wat op dit gebied in Eindhoven tot stand is gekomen en waarvan al veel te veel aan sloop is prijs gegeven. Groningen - De gemeente Groningen bracht een nieuwe monumentennota uit: 'Van ethiek naar strategie'. Uiteraard is deze nota in de Provinciale Commissie van Heemschut Groningen becommentarieerd. De nota is dege lijk waar het gaat om taak en motive ring van dè overheid met betrekking tot het omgaan met het gebouwde erfgoed. De aandacht in de nota voor de noodzakelijke integratie van monu mentenzorg in ruimtelijke ordening en de zorg om kwaliteit van de gebouwde omgeving spreken aan. Zorg blijft er echter op de volgende punten. Hoe gaat het beleid met de nota om? Al sinds het begin van de jaren tachtig wordt van het bestem mingsplan-binnenstad bij herhaling afgeweken, zonder zwaarwegende argumenten. Tevens wordt in de nota teveel de nadruk gelegd op de nood zaak van flexibiliteit binnen het beschermd stadsgezicht, met als gevaar dat het beschermingsbelang al te licht kan worden gebruskeerd. De stad wordt vooral als permanent veranderend fenomeen gezien, terwijl de cultuurhistorische continuïteit en het risico van wijzigingen niet als wezenlijke factoren worden vermeld. Typerend is in dit verband een zin uit de nota, in het hoofdstuk waarin de visie op de stad wordt weergegeven: 'De stad is een mierenhoop vol tegen strijdige belangen, een levend artefact, het resultaat van een bij uitstek dyna misch proces.' De Groningse monumentennota is aan te vragen(f 5,00) bij de dienst Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken van de Gemeente Groningen, postbus 7081,9701JB Groningen, telefoonnummer 050 - 672092. Op dit laatste nummer ook meer informatie. Saskia Simon Heemschut Groningen Giessenlanden - Heemschut Zuid- Holland heeft het gemeentebestuur attent gemaakt op de waarde van het laatst overgebleven rijksmonument in Arkel aan Schoolstraat 18. De boerde rij waar het hier om gaat, daterend uit de late achttiende- of vroege negen tiende eeuw, dreigde in het kader van een bestemmingsplanwijziging het veld te moeten ruimen voor een verkeersweg. Die wijziging is inmid dels van de baan. Het gebouw verkeert in niet al te beste staat van onderhoud. Het wachten is dan ook op verkoop door de huidige eigenaar aan een van de gegadigden die zich voor koop en restauratie gemeld hebben. Sassenheim - In het kader van de herontwikkeling van het kern-winkel gebied in de gemeente Sassenheim dreigt een aantrekkelijk voormalig schoolgebouw uit het begin van deze eeuw gesloopt te worden. Het gaat hier om een in goede staat verkerend hoekpand met een aantrek kelijke vormgeving dat, naar de mening van Heemschut, met enig denkwerk en goede wil juist uitstekend in de plannen ingepast kan worden. De gemeente is in ieder geval voorne mens de beeldkwaliteit(en) van het

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 7