Bezwaren tegen nieuwbouw Enschedé-complex blijven HEEMSCHUT ACTIEF Uitgebreid bezwaarschrift naar Raad JAN-DERK GERRITSEN Computersimulaties Bestemmingsplan De Appelaar, (foto Gemeente Haarlem). Parkeergarage Noord-Holland Geen kaasboerderij Korte berichten Resten fort ontdekt Skelet uit Romeinse tijd Al in september 1993 en in december 1994 heeft Heemschut aan de gemeenteraad van Haarlem duidelijk gemaakt, dat de ontwikkelingen rond het voormalige Enschedé-complex zowel in de provinciale commissie Noord- Holland van Heemschut als bij het landelijk bestuur grote bezorgdheid wekten. Behalve enkele marginale aanpassingen geeft het nu voorliggende ontwerp- bestemmingsplan De Appelaar geen aanleiding dat bezorgde standpunt te wijzigen en Heemschut heeft dan ook een uitvoerig bezwaarschrift naar de raad van Haarlem gestuurd. De voornaamste bezwaren waren en zijn ook nu nog vooral gelegen in de grof te noemen aantasting van het ruimtelijk en cultuurhistorisch al eeuwen ongeschonden gebleven beeld van dit beschermde stadsgebied. Het doorbreken van de gevelwanden in de Damstraat, de grootschaligheid en de hoogte van de te bouwen rechtbank en het hotel, die het enige hoge maar dan ook werkelijk 'topmonument', de Grote of St Bavokerk, naar de kroon zullen steken en in de 'skyline' zelfs aan het oog onttrekken, het zijn alle voor Heemschut onacceptabele wijzi gingen. Reacties van het gemeentebestuur, dat 'de ruimtelijke en functionele kwaliteit van het beschermde stadsgebied zoveel mogelijk behouden en versterkt zal worden' en dat 'de aanpak zeer zorgvuldig zal geschieden', zijn met de mond beleden schone woorden maar de in praktijk te brengen en nu voor liggende plannen daartoe wijzen nergens op een serieuze realisering van die voornemens. Komend van Amsterdam zal men straks niet meer de Bavo zien torenen maar als een slagschip enkele nieuwe gebouwen, die zich alleen in hoogte maar cultuurhistorisch nooit met wat al eeuwen lang het boegbeeld van Haarlem is kunnen meten. Aan de voet van die Bavo staat boven dien een in hoogte bescheiden maar historisch gezien onvervangbare rij historische panden aan en in de omge ving van de Damstraat. En uitgerekend in die straat leidend naar de Grote Markt vanaf de Spaarneoever is de in-en uitgang van een parkeergarage gepland, zodat men straks vanaf het Spaarne niet meer de zichtlijn naar de Grote Kerk ontwaart maar een gapend gat inkijkt van een ondergrondse garage, compleet met afscheidende muren, hellingbanen, leuningen, borden en verkeersgeleidingen. Naar de mening van Heemschut dienen de in- en uitrit van de parkeergarage binnen het kader van de nieuwbouw te worden geprojecteerd. Geen of onvoldoende verbeteringen van het voorliggende plan zullen bij Heemschut leiden tot verdere stappen. Jan Derk Gerritsen, Heemschut Noórd- Holland Marken - Een kaasboerderij op de toegangsweg naar het voormalige eiland Marken kan bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de provin cie Noord-Holland en Heemschut niet op een fiat rekenen. Marken, dat toeristisch toch al zo onder druk staat wordt dan ook nog opgezadeld met niet alleen de kaasboerderij maar ook drie showrooms, een winkel, parkeer plaatsen voor vele auto's en twaalf autobussen. Het belangrijkste bezwaar van genoemde instanties is vooral de verkeers- en bezoekersaantrekkende werking, die het unieke beschermde dorpsgezicht in niet geringe mate schaadt. Oude Schild - Amateurarcheologen op Texel hebben de resten ontdekt van het fort Oude Schans in de omgeving van Oude Schild. Het fort dateert nog uit de tachtigjarige oorlog en werd in de zeventiende eeuw en ten tijde van Napoleon uitgebreid. Tot nu toe zijn de resten blootgelegd van een poort gebouw, een waterput, een waterkel der en een overwelfde watertoevoer. Castricum - Het skelet van een jonge vrouw uit de Romeinse tijd, dat in oktober in de omgeving van Castricum gevonden werd bij de resten van een bóerenhuis uit diezelfde tijd, is voor onderzoek overgebracht naar de Rijksdienst voor Oudheidkundig Onder zoek R.O.B.). Uit de resten van het sterk ontwikkelde spierweefsel kon al worden opgemaakt, dat de vrouw zwaar licha melijke arbeid, heeft verricht. De R.O.B. wil het gebied, gelegen aan een stroom- wal in het mondingsgebied van het Oer- IJ, verder afgraven. De sporen duiden op bewoning in verschillende tijdsge wrichten: het begin van de jaartelling, de derde en de achtste eeuw na Christus. 6

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 6