T Heemschut Persprijs voor Symen Kingma '275 miljoen extra absoluut minimum' Artikelen tegen lelijke winkelreclame bekroond De Heemschut Persprijs gaat dit jaar naar de journalist Symen Kingma van de Leeuwarder Courant. Kingma krijgt de prijs voor zijn reeks artikelen over moderne architectuur in Friesland. Ton Koot-penning voor Jaap Balk J.K. Inzendingen Heemschut Persprijs J.K. Aan de journalist Jaap Balk, die negen jaar lang de jury van de Heemschut Persprijs voorzat en onlangs overleed, is posthuum de Ton Koot-penning toegekend voor zijn grote verdiensten voor Heemschut. Heemschut-voorzit ter J.Franssen reikte de penning uit aan de echtegnote van Jaap Balk, mevrouw M.Balk-Bakker. De Commissaris van de Koningin van Friesland drs. L.M.L.H.A. Hermans reikt de Heemschut Persprijs uit aan Symen Kingma. (foto's Jaap Kamerling) Met vlijmscherpe pen attaqueert hij hierin het bederf van binnenstadsge vels door schreeuwerige puien van winkelketens. Zelfs monumentale binnensteden beginnen daardoor steeds meer op elkaar te lijken. Overal zie je dezelfde winkelpuien met reclames van HEMA, Blokker, Zeeman, Kruidvat etc. Ook wijst Kingma op de gevaren van de 'witte schimmel': het neerzetten van witte bungalow-achtige huizen in historische dorpskernen, die daar helemaal niet passen. En hij breekt de staf over de wildgroei aan lelijke recreatieparken, lukraak geparachuteerd in het fraaie Drentse landschap. Drenten willen terecht maatregelen tegen de 'drenteniers', die zo het landschap verpesten. De prijs werd op 1 november uitgereikt in het Provinciehuis te Leeuwarden door de Commissaris van de Koningin in Friesland drs.L.M.L.H. A.Hermans. Een eervolle vermelding ging naar de architectuur journalisten Ids Haagma en Htlde de Haan, voor hun artikel 'De uitverkoop van stadsharen aan vandalen' in de Volkskrant, over de sloop in de Haarlemse binnenstad van een groot deel van het voormalige Enschede- complex. Marjon Bolwijn van Het Parool kreeg tenslotte een eervolle vermelding voor haar artikel over de verstedelijking van de Nieuwendammerdijk in Amsterdam. Heemschut-voorzitter J.Franssen en mevrouw M.Balk-Bakker tonen de Ton Koot-penning, die zojuist postuum is toegekend aan Jaap Balk, tot vlak voor zijn overlijden jury-voorzitter van de Heemschut Persprijs. Ook in 1996 zal de jury van de Heemschut Persprijs weer inzendin gen beoordelen, die in aanmerking komen voor de Heemschut Persprijs 1995. Het gaat om geschreven artikelen en series of radio/tv-producties, die in 1995 zijn verschenen of uitgezonden en het brede terrein van de cultuur monumenten of historisch interes sante landschappen tot onderwerp hebben. Breed in die zin, dat het ook om kleine monumenten als stoepen of straatmeubels kan gaan. De aanpak moet journalistiek zijn en gericht op een breed publiek. Vakgerichte publicaties komen dus niet in aanmerking. Leesbaarheid is een belangrijk crite rium. Ook artikelen met een kritisch signalerend karakter zijn zeer welkom. U kunt ook attenderen op kanshebbers voor de prijs. Er worden naast de prijs ook eervolle vermeldingen toegekend. Inlichtingen: Jaap Kamerling, 020-6225292. Er komt 275 miljoen extra voor de monumentenzorg. Dit geld wordt ingezet om de komende 5 jaar de achterstand in restauratie en onder houd enigszins in te lopen. Het regu liere jaarlijkse budget voor restauraties kan nu vijfjaar lang met zo'n 50 miljoen verhoogd worden, waarmee tijdelijk weer het niveau van een aantal jaren geleden kan worden gehaald. Het onderhoudsbudget wordt jaarlijks met 7.5 miljoen verhoogd. Bij de presentatie van het nieuwe werkplan van staatssecretaris Nuis 'Op de bres' in Abcoude wezen echter alle sprekers erop, dat er na die vijf jaar een vervolg moet komen. Anders kan de achterstand bij lange na niet worden ingelopen. In vijf jaar kan slechts 20 procent worden weggewerkt. Namens het Nationaal Contact Monumenten sprak de heer Van Brederode over het extra bedrag als een absoluut minimum om een start te kunnen maken met de inhaalslag. Deze wordt nu uitgesmeerd over 15 a 20 jaar terwijl 10 jaar de opzet van het Strategisch Plan was. Ook nu dreigen daardoor nog steeds monu menten verloren te gaan. In 1996 zal ca. 30 miljoen worden besteed aan hoognodige restauraties als die van de Grote Kerk van Breda, het stadhuis van Gouda, de Basiliek van Hulst en de Hervormde Kerk van Dronrijp. Vanaf 1997 zal de financie- rings-systematiek zo worden aange past, dat restauratie-geld effectiever kan worden ingezet: niet meer op basis van het aantal monumenten in een gemeente maar van de grootte van de achterstand. De gemeenten moeten in hun meerjarenplannen met uniforme richtlijnen gaan werken zodat er goed onderling vergeleken kan worden. De provincies gaan bindend adviseren over de volgorde, waarin de restaura ties in de kleinere gemeenten kunnen plaatsvinden. Zo kunnen gemeenten beurtelings van eikaars budget profite ren en wordt versnippering tegenge gaan. De subsidiepercentages worden met 10 procent verlaagd. Daar staat tegen over, dat het mogelijk wordt ook voor niet-gesubsidieerde kosten een lening tegen gunstige rente af te sluiten bij het Nationaal Restauratiefonds via de zogeheten achterborg terwijl subsidie geld eerder beschikbaar komt zodat voorfinanciering overbodig wordt. Voor veel kerkrestauraties een verslechtering want de hervormde kerken kenden al het systeem van leningen tegen lage rente. 4

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 4