Doorn Schiedam en Piet Sanders Jacob van Campen Rosendael Architectuuragenda 1996 Zaans Schoon Jaarverslagen Monumentenzorg Amsterdam NCR eerste deel bevat een aantal hoofdstuk ken van algemene aard; de politieke betekenis van kastelen, de architec tuur, over ridders, het begrip ridder hofstad, interieurs en tuinen. Tenslotte een appendix met de kaste len waarover weinig bekend is. Het boek bevat vele afbeeldingen, kaarten, tekeningen, plattegronden en foto's, ook in kleur. Een indrukwekkend naslagwerk met bibliografie en registers. UtrechtMatrijs1995. 596p. ISBN90.3545.072.6. Prijsf69,90 In de zorgvuldig samengestelde serie 'Monumenten-inventarisatie provin cie Utrecht' verscheen als deel 14 'Doom; geschiedenis en architectuur samengesteld door Mare Laman. In het boek worden de geschiedenis en ontwikkeling van de gemeente beschreven en een 150-tal objecten. ZeistKerckebosch, 1995. 243 p. ISBN90.67.20.164.2 Aandacht verdienen publicaties als 'Eenige versiering zou echter welgewenscht zijn'; leven en werk van architect Piet Sanders (1882-1937) door Cees van der Geer tn Jan Dröge Het werd uitgege ven door het Fonds Historische Publikaties Schiedam in samenwerking met het Gemeentearchief ter gelegen heid van de Open Monumentendag en de opening van de 'Nieuwe Passage'. Sanders bouwde voornamelijk in Schiedam, hij werd slechts 5 5 jaar, maar zijn oeuvrelijst telt 109 objecten van fabrieken, kantoren en volkswo ningbouw tot scholen en ziekenhuizen. Het meest prestigieuze project vormt de passage, die onlangs is hersteld en als Gemeentelijk Monument de eer krijgt die het verdient. Op de bijgeleverde plattegrond uit 1939 wordt de omvang van zijn oeuvre pas echt duidelijk. Het boek bevat vele foto's, citaten uit kranten en verslagen. Door veel sponsoring is de prijs van het boekje opmerkelijk laag. Het adres van de Stichting Fonds Historische Publikaties Schiedam is: Koekoekslaan 10, 3121 XK Schiedam. Tel 010-4707505. Schiedam, 1995. 112 p. ISBN90.70450.23.2. Prijsf 10,- Naar aanleiding van een tentoonstel ling gaf Architectura Natura Press in samenwerking met de Stichting Koninklijk Paleis een monografie uit over de belangrijkste architect van de 17de eeuw. 'Jacoh van Campen; het klas sieke ideaal in de gouden eeuw' verscheen onder redactie van Jacobine Huisken, Koen Ottenheym en Gary Schwartz. Onder leiding van professor Ottenheym heeft er wetenschappelijk onderzoek plaats gevonden naar de wereld rond Van Campen (1596- 1657). In zeven hoofdstukken wordt het veelzijdig oeuvre van Van Campen beschreven. Zijn leven en milieu, de literatuur, architectuur, ontwerpen voor decoratieve programma's en de samenwerking met beeldhouwers uit zijn tijd. Hij was een begaafd kunste naar op vele gebieden en de belang rijkste vertegenwoordiger van het Hollands classicisme. Hij streefde naar het scheppen van een universele harmonie, gevoed door de theorieën van Vitruvius uit 'De architectura'. Verhoudingen die waren gebaseerd op het menselijk lichaam en die hij tot in alle details doorvoerde. Classicisme in de zuiverste vorm. Het boek heeft een catalogus van Van Campen's schilderijen en tekeningen, een bibliografie en een uitgebreid register. Het bevat vele afbeeldingen, waarvan een groot aantal in kleur. Amsterdam, 1995. 296p. ISBN90.71570.52.5. Prijsf59,50 Nadat vorig jaar /- C.Bierens de Haan promoveerde op de geschiedenis van kasteel Rosendael verscheen afgelopen zomer van zijn hand de bezoekersgids 'Rosendael; kasteel en park'Het kasteel, in het bezit van de Stichting Vrienden der Gelderse Kastelen, is dagelijks behalve maandag opengesteld. De gids beschrijft de geschiedenis van het gebouw, bewoners, inrichting en park. Het boekje is een uitgave van de Stichting en bij het kasteel en bij het kantooradres van de Stichting te koop. Zypendaelseweg 44, 6814 CL Arnhem. ISBN 90.73302.02.1Prijsf7,-. De architectuuragenda, een uitgave van het Nederlands Architectuur Instituut, staat komend jaar in het teken van J.J.P. Oud. Voor alle fasen van zijn carriere is uit het onvangrijke archief van Oud geput. De eerste afbeelding is een foto van Oud met medestudenten, met veel drank op tafel, een volle asbak en lachende gezichten. Na een inleiding van Jean-Paul Baeten met als titel 'De Oud- Paradox' is Ouds tractaatuit 1925 'Ja und Nein: Bekentnisse eines Architecten in zijn geheel opgenomen. De slotstel ling luidt: 'Ik hou van de onstuitbare energie van de alles verpletterende baanbrekers, maar ik weet, dat schoonheid alleen te benaderen is door concentratie'. De agenda is o.a. te koop bij het Nederlands Architectuurinstituut. ISBN 90.72469. De prijs isf 32,50 In juli van dit jaar verscheen het verslag van de Stichting Zaans Schoon over de jaren 1988/1994. De stichting heeft als doel het behoud van cultuur historische waarden in de Zaanstreek. Helaas moet zij over de afgelopen zes jaren constateren dat 60% van de verzoeken c.q bezwaarschriften werd afgewezen. Reden om nader beleid onder de loep te nemen. Na een verslag van de werkzaamheden worden de activiteiten en acties rond onroerende zaken opgesomd. Voorts een overzicht van overige activiteiten, samenwerking en contacten. Adres: Plataanweg 57,1544 PB Zaandijk. Ook Amsterdam kampte met het uitblijven van de goede voornemens, verwoord in het welwillende Strategisch Plan. In 1994 werd er de overeenkomst met het Nationaal Restauratiefonds gesloten, in eerste instantie voor de financiering van woonhuisrestauraties. Het verslagjaar stond derhalve in het teken van de overgang naar deze nieuwe subsidie mogelijkheden, die vaak gunstiger zijn, zeker voor het monument omdat er garanties voor na de restauratie zijn ingebouwd. In het jaar 1994 kreeg het bureau een nieuw hoofd, ir. R. Apell, die de reor ganisatie, ingezet door zijn voorganger, moest afronden. Ook was men druk met de voorbereiding voor de nieuw te vormen stadsprovincie, een discussie die nu echter een andere wending zal krijgen. De automatisering werd vernieuwd en er wordt aan een data bankvan monumenten gewerkt; het AMI (Amsterdams Monumenten Informatiesysteem). Voorts zijn in het verslag opgenomen de verschillende activiteiten; het verloop van het MSP (Monumenten Selectie Procedure), de gevolgen van de reorganisatie; de nieuwe afdelingen (planbegeleiding en Communicatie/Documentatie) en een uiteenzetting van de werkzaamheden. Adres: Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg, Keizersgracht 123, 1015 CJ Amsterdam. Jaarverslag 1994 van de Stichting 'Het Nationaal Restauratie Centrum', een ontmoetingsplaats waar praktijk en theorie van de monumentenzorg hand in hand gaan'. Een jaar van ups en downs, vooral door het terugtrekken door de Rijksdienst halverwege het boekjaar van de heer Van Rooden, projectleider van het bureau en cursusvoorbereider. Men is inmiddels in overleg over een opvolger. In het verslagjaar werd de restauratie van het synagogegebouw, de zetel van de stichting, voorbereid. Adres: Nieuwe Uilenburgerstraat 91 Amsterdam. Tel. 020-623 77 91.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 42