Anne-Marie ten Cate BOEKEN Texel Lieven de Key Amsterdamse grachten Nieuwmarkt Beurs Berlage Stichting Utrechtse kastelen Gezicht op Den Hoorn rond 1760, vervaardigd door Van Cuyck (foto Ecomare, De Koog). Rob van Ginkel stelde een bloemlezing samen over het eiland Texel.Groen - Zwart; Texels om het hart; beschouwingen over een eilandcultuur'. Slechts van de rest van Holland gescheiden door het Marsdiep, maar op sociaal-cultureel gebied een wereld van verschil, met een eigen cultuur, mentaliteit en identiteit. Vanuit de ogen van de Texelaar alsmede vanuit de 'overkanters', de buiten staanders, wordt deze wereld van verschil toegelicht. Behandeld wordt wat reizigers over Texel schreven, het locale bewustzijn en een beschrijving van het populaire Sunderklaasfeest op 12 december, hetgeen niets met onze Sintviering te maken heeft. Van Ginkel verrichtte in de periode 1989-1991 historisch-antropologisch onderzoek op Texel en promoveerde in 1993 hierop. De opstellen in deze bundel zijn een voortzetting van dit onder zoek en verschenen eerder in diverse wetenschappelijke tijdschriften. Een uitgave van het Spinhuis te Amsterdam1995, 151 p. ISBN90.5589.017.0 Prijs f29,50 Ter gelegenheid van 750 jaar Haarlem, verschenen tal van publicaties. Zo ook werd aan leven en werk van de stads bouwmeester, behalve een tentoon stelling een monografie gewijd. Lieven de Key; Haarlem stadsbouwmees ter; een Vlaams emigrant en zijn rijke nalatenschapsamengesteld door Ad van der Blom. Afkomstig uit Gent, vluchtte De Key via Engeland (1584) naar Haarlem, waar hij achtereenvolgens als steenhouwer, 'stadsmetselmeester' en 'opperfabriek'van 1591 tot 1627 voor de stad werkzaam was. Recent Belgisch en Nederlands archiefonderzoek heeft een schat aan nieuwe gegevens opgele verd over de steenhouwersdynastie De Key. Van der Blom heeft een poging gedaan aan de hand van bestaande gegevens en niet-omstreden werken als de Vleesch- hal en de Nieuwekerkstoren de nala tenschap van De Key te beschrijven en te beargumenteren. Het grootste deel van het boek vormt dan ook een cata logus van zijn werk, zowel niet uitge voerde, verdwenen als mogelijke werken. Hendrick de Keyser en De Key zijn de grootste Hollandse Renaissance- architecten, en over de laatste verscheen eindelijk de langverlangde monografie. Alhoewel bij gebrek aan gegevens de onzekerheden over zijn oeuvre blijven bestaan. Het boek bevat vele foto's, waarvan een groot aantal in kleur, van gemeen tefotograafJos Fielmich. Haarlem, Schuyt Co, 1995. 95p. ISBN90.6097.406.9. Prijsf39,50. Simon van Blokland stelde het boekje samen Amsterdamse grachten op oude prentbriefkaartenEen 'rondvaart' door de grachten anno 1900. De ca 100 prentbriefkaarten bieden aankno pingspunten tot vergelijkingen tussen dat wat er was en er nu nog is. Bij iedere kaart een beschrijving van het afgebeelde en iets over de bewoners. Amsterdam, Heuff, 1995. 112p. ISBN90.6141.254.4 Prijs f24,50 De lange en turbulente ontwikkeling van de Nieuwmarktbuurt - een van de oudste buurten van Amsterdam - wordt beschreven door Danielle de Loches Rambonnet, restauratiearchitect bij Bureau Monumentenzorg in Amsterdam, in: 'De Nieuwmarktbuurt; veranderingen van een Amsterdamse stadsbuurt'. Na een historische inleiding wordt de stadsvernieuwing behandeld. Het voorlopige eindpunt van de stads vernieuwing was het bouwproject 'Cluster haast', waarbij 29 monumen tale panden werden gerestaureerd en waarbij de inspraak van de bewoners een belangrijke rol speelde. Bij de panden bleef alleen het casco gespaard en ze werden voorzien van nieuwe funderingen. De aanneemsom bedroeg 22 miljoen gulden. De verschillende panden worden in het kort beschreven. Amsterdam., 1995. 94p. ISBN 90.71570.49.5. f29,50 Het boek 'BeursBerlage' werd uitge geven omdat de publicatie over de Amsterdamse School met de foto's van Jan Derwig zo'n succes bleek. Voor deze uitgave schreef Jouke van de Werf de inleiding met de voorgeschie denis van de bouw en de oorspronke lijke en huidige functies. Jan Derwig fotografeerde de verschillende vertrekken, beschreven in de inleiding, alsof men een rondleiding door het gebouw maakt. Het boek is tweetalig. Amsterdam, 1995. 84 p. ISBN90.71570.37.1 Prijs f39,50 De stichting viert haar 25-jarig jubi leum met een prachtig standaardwerk 'Kastelen en ridderhofsteden in Utrecht' onder redactie van B. Olde Meierink, G. van Baaren, R. G. Bosch van Drakestein e.a. In dit lijvig boekwerk, het is bijna te zwaar, worden alle kastelen die ooit op Utrechtse bodem hebben gestaan, beschreven; ca 250 die inmiddels zijn verdwenen en 45 die er nu nog geheel of gedeeltelijk staan. Aan de uitgave is een jarenlange voor bereiding vooraf gegaan door ruim 50 specialisten; alle beschikbare kennis is bijeengebracht en door nieuwe onder zoeksmethoden (ontwikkeling van de bouwhistorie, archeologie) zijn er de laatste decennia vele nieuwe ontdek kingen en vondsten gedaan. Veranderingen in de functies van kastelen hebben altijd hun invloed gehad op de vorm. Geen enkel kasteel heeft zijn oorspronkelijke vorm dan ook behouden. Behalve voor de ontwikkeling van de bouw en de mili taire aspecten, wordt er ook aandacht geschonken aan wat er op het kasteel is voorgevallen en door wie ze bewoond werden. In het boek worden 107 kastelen uitgebreid beschreven. Het 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 41