Eén van de fraaie gietijzeren pilaren in het pand. moeten alleen voldoende gegevens verzamelen om een pand op de gemeentelijke lijst te krijgen.' Voordat tot een voordracht wordt besloten, discussieert de taakgroep daarover aan de hand van zeven crite ria: de herinneringswaarde van een object, de esthetische waarde, de zeld- zaamheidswaarde, de wetenschappe lijke waarde, de educatieve waarde en tenslotte de gebruiks- en/of economi sche waarde. 'Dat laatste element is zeker niet het minst belangrijke', verklaart Verbeek. 'Als panden leeg blijven staan omdat niemand ze kan gebruiken, worden ze er niet beter van.' Soms komt de taak groep tot de conclusie dat een pand niet voor een voordracht in aanmer king komt. Het verrichte werk is dan toch niet voor niets geweest, want alle onderzoeksresultaten worden gepubli ceerd in het periodiek van Stiel. Salzmann: 'Op die manier maak je het resultaat van je onderzoek voor een bredere groep belangstellenden toegankelijk. Het feit dat een pand om wat voor reden dan ook geen monumentale waarde heeft, wil nog niet zeggen dat de bewoningsgeschie- denis niet interessant zou kunnen zijn.' Als de taakgroep tot een voordracht bij de monumentencommissie besluit, kan deze verschillende dingen doen: een aanvraag niet in behandeling nemen, een negatief oordeel vellen, of een aanvraag overnemen en besluiten aanvullend onderzoek te doen. 'Onderzoek bij het kadaster bijvoor beeld kost geld en dat hebben wij niet', zegt Kroef. 'In feite doen wij toch al veel onbetaald onderzoekswerk dat de gemeente eigenlijk zelf zou moeten doen, maar waar ze door tijd- en geld gebrek niet aan toekomt.' Gebouw Sijthoff Slechts incidenteel neemt de GMC een voorstel niet over. Dat gebeurde aanvankelijk bij het pand van de voor malige uitgeverij Sijthoff aan de Doezastraat. Enige jaren geleden droeg de taakgroep dit in 1908 voor het Leidsch Dagblad gebouwde pand voor, maar de monumentencommissie wilde die aanvraag niet in behandeling nemen. Volgens haar was de ingangs partij van het pand bij een latere verbouwing zodanig aangetast, dat die het hele complex verknoeide. Marja Kroef: 'Een architect binnen de taakgroep vond juist dat die aanbouw een storend element in het oorspronkelijke ontwerp verhulde. Bovendien is die aanbouw er als het ware tegen "aangeplakt", waardoor de oorspron kelijke toestand weer is te herstellen. Een tweede belangrijk argument van ons was dat het pand belangrijk is, omdat opdrachtgever Sijthoff en zijn bedrijf van groot belang waren voor de grafische industrie in Leiden. Uiteindelijk besloot na jaren discussie de monumentencommissie onze voor dracht toch over te nemen.' Het pand wordt overigens niet direct bedreigd. Kroef: 'Er zitten nu een makelaardij en een bank in, maar je weet nooit wat die gaan doen.' Het pand Lange Mare 60 is een goed voorbeeld van een voordracht die een warm onthaal van de GMC kreeg. Aanvankelijk droeg de taak groep alleen het pand op nummer 60 voor, omdat zij dit een mooi voorbeeld vond van een gaaf bewaard 19de eeuws pakhuis. (Momenteel in gebruik als restaurant). Aanvullend onderzoek van de gemeente leidde ertoe dat uiteindelijk ook het naastgelegen pand op de monumentenlijst wordt geplaatst, omdat het onder één kap bleek te zijn gebouwd met nummer 60. De monumentencommissie breidde dus de voordracht zelfs uit. STIEL blijft nodig Over de toekomst van de taakgroep is nog geen duidelijkheid. De belangrijk ste monumenten in de Leidse binnen stad (binnen de Singels) zijn inmiddels beschermd, maar daarbuiten wacht nog veel werk. 'We moeten bekijken of we de restlijst binnen de Singels gaan afwerken, maar dat betekent waarschijnlijk werken met de tweede garnituur', constateert Verbeek. Een grootschalige inventarisatie buiten de binnenstad lijkt hem moeilijk haal baar. 'Het blijft vrijwilligerswerk. We hebben goed opgeleide mensen, maar die hebben haast allemaal een baan. In het begin werkten we veel met studen ten, maar die vertrekken weer na verloop van tijd.' Hoewel de Gemeentelijke Monumenten Commissie in de afge lopen jaren meer oog heeft gekregen voor objecten van bedrijf en techniek, zou opheffing van de taakgroep selec tie prematuur zijn, meent Verbeek. De in het verleden soms wat moei zame verhouding met die commissie benadert hij dan ook omzichtig. 'Laat ik het voorzichtig formuleren', zegt hij. 'De relatie met de monumenten commissie is steeds beter geworden, maar aan ons bestaansrecht hoeft nog niemand te twijfelen.' Ericjan Weterings is medewerker van de Stichting Leids Industrieel Erfgoed (STIEL). 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 35