Steunpunt Drenthe: een project dat niet kan mislukken Het experimentSteunpunt voor de Monumentenzorg' had voor Drenthe niet op een gunstiger tijdstip kunnen komen. Op dit moment is er een gemeentelijke herindeling in voorbereiding. Monumentenzorg is een van de vele beleids terreinen die in dit kader opnieuw gestructureerd moeten worden. De afspraak is al gemaakt dat de conclusies van het proefprojectSteunpuntals zwaarwegend advies zullen worden meegenomen. Maar dat is niet de enige reden, ook de Provincie Drenthe is met een omvangrijke reorganisatie bezig. Wat na deze reorganisatie de taak van de Provincie op het terrein van de monumentenzorg zal gaan worden, hangt ook voor een deel af van de resultaten van het proefproject. MATH BERKERS Woning van de Maatschappij van Weldadigheid in Veenhuizen. (foto Math Berkers). Drenthe is een van de drie provincies waar het experiment van start is gegaan. De andere twee zijn Gelderland en Noord-Brabant. In Drenthe wordt het 'provinciemodel' beproefd. Het uitgangspunt hierbij is dat de bestaande ondersteunende rol van de provincie wordt uitgebreid. Van daaruit wordt bekeken wat de bijdrage van de andere partners kan zijn. Projectleider van het experimentele Steunpunt Drenthe is ing. Wint Postma. Wim Postma is waarnemend hoofd Cultuur, Monumentenzorg en Educatie van de Provincie Drenthe. Monumentenzorg is voor Postma zeker niet het stiefkindje van deze trits: hij is al jaren lid van de Provinciale Commissie Drenthe van Heemschut. Dat voor Drenthe de keus op het provinciemodel is gevallen, is koren op de molen van Wim Postma. Het is nu alweer zo'n 6 jaar geleden dat ik in opdracht van de Provinciale Commissie Drenthe een onderzoek verricht heb naar de mogelijkheden om in Drenthe een organisatie voor stads- en dorpsherstel in het leven te roepen. Postma was een van de leden van de begeleidingscommissie. Ook toen al was hij een groot voorstander van een nauwere samenwerking tussen de verschillende organisaties en over heden op provinciaal niveau. Een samenwerking die toen, naar mijn idee, gestalte moest krijgen in een Drentse contactcommissie van monu- men tenorganisati es Herstelorganisatie Intussen is in Drenthe inderdaad een herstelorganisatie opgericht, de Stichting Drents Monument, maar ik wist niet hoe het afgelopen was met mijn voorstel voor een Drentse contact commissie. Ons eerste gespreksonder werp lag dus voor de hand. Wim Postma: 'De Stichting Drents Monument bestaat nu alweer een paar jaar, maar functioneert niet zoals het zou moeten. In de praktijk blijkt de Stichting toch te veel terug te vallen op de kennis en mankracht van de Provincie. Dit is op dit moment één van de knelpunten in de Drentse monu mentenwereld. Een contactcommissie is nooit van de grond gekomen. Heemschut heeft dit toentertijd wel geprobeerd. Maar met name voor de andere monumentenorganisaties was het nut van zo'n commissie niet duide lijk. Achteraf gezien had het ook niet gekund: zo'n commssie had eenvoudig ook niet over de nodige know how en mankracht kunnen beschikken om zo'n centrale rol te spelen. Ik denk hierbij bijvoorbeeld aan het geven van adviezen aan gemeenten en provincie en het opzetten van een informatie systeem voor de monumentenzorg. Daarom ben ik ook blij dat Drenthe aan het proefproject kan meedoen. Nu zijn de middelen wel beschikbaar.' Het is natuurlijk niet alleen het functioneren van de Stichting Drents Monument of het ontbreken van een contactcommissie waardoor Drenthe proefprovincie is geworden. Wim Postma hoopt dat dit proefproject alle organisatorische problemen ten aanzien van het onderhoud en het herstel van de monumenten aan het licht brengt. Verder zijn er knelpun ten in de samenwerking tussen de verschillende overheden en is de taak verdeling tussen de bestaande organi saties niet optimaal. Een zeker niet onbelangrijke reden is dat het provin ciemodel goed aansluit bij de Drentse praktijk: ondanks alle bezuinigingen van het afgelopen decennium heeft de Provincie Drenthe haar eigen monu mentenbeleid gecontinueerd en uitge bouwd. Het Drentse proefproject valt onder de verantwoordelijkheid van de Provincie. Met de feitelijke uitvoering is een projectgroep belast. In deze projectgroep zitten vertegenwoordi- 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 29