Giften, schenkingen en legaten KORTE BERICHTEN Noord-Holland Vrij baan voor wandelaar Praalgraf Midwolde Als u het beschermingswerk van Heemschut een warm hart toedraagt en nog dit jaar Heemschut wil bedenken met een gift of schenking is dat de Vereniging zeer welkom. en waaraan een ordenend systeem ten grondslag moét liggen. Voortreffelijk ingeleid door Padovan en geraffineerd vergeleken met de ligging van een Griekse tempel. Na het bezoek aan de abdij wachtte de congresgangers, als mosterd na de maaltijd, een uiteenzetting van het toch wel minder geslaagde werk van de architect Jan Stuyt. Een ondank bare taak, waarvoor de Duitse archi tectuurhistoricus dr. H.A. Dux op het laatste moment moest inspringen. Op de vierde congresdag te Maastricht zal niet worden ingegaan, omdat er nauwelijks sprake kon zijn van een nafase, zo weinig sloten de drie lezingen van de architecten Charles Vandenhove,Jo Coenen en de president-curator der Vitruvianen Nic. Tummers aan bij de werkelijk inte ressante, Heerlense congresdagen aan. Eénakters bleken het. Opmerkelijk was trouwens, dat op het congres geen relatie werd gelegd met het huidige postmodernisme in de architectuur, waarvan bijvoorbeeld zeker Vandenhove als representant mag gelden. Alleen Nic.Tummers gewaagde even van een wolkenkrabber op Manhattan, waarin hij het verzuilde stijlbeeld herkende, dat naar het post modernisme leidde. Drs. C.M.J.Hermsen is architectuurhisto rica te Beek. Het bestuur begroot namelijk elk jaar een bedrag, dat door schenkingen moet worden bijeen gebracht. In de statuten staat immers, dat de inkomsten van Heemschut behalve uit contributies ook dienen te bestaan uit schenkingen, erfstellingen en legaten. Omdat u binnen niet al te lange tijd uw aangif teformulier voor de inkomstenbelas ting weer moet invullen vermelden wij onderstaand de aftrekmogelijkheden. Indien u de Bond Heemschut een schenking of legaat geeft: a. kunt u het bedrag van uw jaarlijkse contributie in beginsel van uw onzuivere bikomen aftrekken, voorzover het totaal van alle in 1995 aan kerkelijke, liefda dige, culturele, wetenschappelijke of het algemeen nut beogende instellin gen betaalde contributies, donaties en giften meer bedraagt dan 1 van het onzuivere inkomen. Voorwaarde is tevens, dat u deze giffen met schrifte lijke bewijsstukken, bv. een giroafschrift kunt aantonen. b. U kunt ook een schenking uit het eigen vermogen doen; over zo'n schen king is de Bond Heemschut geen schenkingsrecht verschuldigd indien het bedrag van de schenking de grens In Waterland, het landelijk gebied ten noorden van Amsterdam, zijn legio voorzieningen voor de fietser en de kanovaarder maar weinig aandacht is er voor de wandelaar. Toch zijn er in dit gebied veel onverharde paden, zij het dat niemand weet waar ze liggen. Het Recreatieschap Waterland is het eens met de wandelstichting 'Lopende Zaken", die op die omissie met de regelmaat van de klok wijst. Daarom heeft het Recreatieschap opdracht gegeven aan genoemde stichting een wandelpadenplan voor het gebied te maken. Dat er ook landelijk weinig aandacht voor de cultuurminnende wandelaar is, wordt bewezen door het feit, dat terecht maar vaak ten onrechte wandelpaden worden afgesloten door particulieren maar ook door de overheid. De landelijke vereniging voor Vrije Wandelaars, NEMO, wacht met grote interesse een uitspraak van de rechtbank in Zwolle af, die zij daar aanhangig heeft gemaakt n.a.v. de afsluiting van een deel van het openbare wandelpad, het Scheperspad in Holten. I.v.m. de nieuwe wegenwet, die het Gedeputeerde Staten niet meer mogelijk maakt een besluit van een gemeenteraad, die een open van f7468.- niet overschrijdt. Als u meer schenkt is de Vereniging een schen kingsbelasting van slechts 11 over het hele bedrag verschuldigd. Voor u geldt deze vrijstelling voor een tijdvak van twee jaar. c. Indien u in uw testament de Bond Heemschut zou willen bedenken, kunt u dit doen door een legaat op te nemen. Tot een bedrag van f 14.937,- is dit legaat vrij van successie rechten. Indien u een hoger bedrag legateert is de Vereniging over het hele bedrag successierecht verschuldigd van 11 tenzij u zelf het legaat vrij van succes sierechten maakt. Namens het bestuur van de Bond Heemschut dankt ondergetekende u voor uw giffen. In het volgende nummer zal de penningmeester mevr.A.J.Le Coultre- Foest het initiatief'oprichten van een Fonds op naam' nader toelichten. Dit voorstel schept nog meer mogelijkhe den voor fiscale voordelen. B.J.M. Duimel, algemeen directeur. baar wandelpad afsluit, te vernietigen, wil NEMO op dit punt jurisprudentie. Tot nu toe hebben de wandelaars bij de provincie meer begrip gekregen voor hun actie tot behoud van cultuurhisto risch erfgoed dan bij de gemeente, die belangen van stads-en dorpsuitbrei ding vaak zwaarder laat wegen. Midwolde - Het witmarmeren praal graf in de kerk van Midwolde (van Rombout Verhulst uit 1669) en de koperen grafkistjes in het keldergewelf zijn de belangrijkste thema's van het septembernummer van het tijdschrift 'Groninger Kerken'. Het barokke praalgraf wordt gezien als een hoogte punt in de Nederlandse beeldhouw kunst. Tevens is het een voorbeeld van, voor Nederland, bijzondere graf cultuur; de weduwe van de overledene zelf, als levende jonge vrouw, is op het graf afgebeeld. Het tijdschrift is los te bestellen (f 7,90) via de Stichting Oude Groninger Kerken, telefoon 050-31 23 569. Informatie voor eventueel bezichtigen van het praalgraf via mevrouw Nienhuis, telefoon 0594-51 30 80. Detail Praalgraf in Midwoldeffoto Josien Geerdink). Wildgroei in recreatiebungalows. De Groningse Milieufederatie waar schuwt voor de gevaren voor natuur en landschap in Groningen wanneer het provinciaal bestuur volhardt in haar beleid voor nieuwbouw en uitbreiding van het aantal bungalowparken. Op het moment zijn er 400 vakantiebungalows in de provincie, over een aantal jaren zouden dat er zes maal meer moeten zijn. Dit terwijl de bezettingsgraad van de huisjes vorig jaar 50% lager lag dan in dé rest van Nederland. De Milieu federatie pleit voor dagrecreatie (wandelen, fietsen) i.p.v. verblijfsre- creatie. De argumenten van de provin cie voor het bouwen van meer bunga lowparken zijn van economische aard: het levert werkgelegenheid op en het is belangrijk voor het aantrekken van het toerisme naar Groningen. Saskia Simon, Fleemschut Groningen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 26