'Wijs Amsterdamse binnenstad nu aan als beschermd stadsgezicht' Monumentenwereld vraagt Nuis zes jaar traineren van gemeenteraad te doorbreken De Amsterdamse monumentenorganisaties zijn het meer dan beu. Nog altijd is de unieke Amsterdamse binnenstad, het belangrijkste architectonisch ensemble van ons land, geen beschermd stadsgezicht. En dat terwijl staatssecretaris Nuis van Cultuur zelf nota bene de binnenstad heeft voorgedragen voor de Wereld Erfgoed Lijst van de Unesco. JAAP KAMERLING De Amsterdamse Herengracht ter hoogte van de Leidse gracht, (foto Bureau Monumentenzorg Amsterdam) AJ zes jaar geleden startte de Rijksdienst voor de Monumentenzorg de procedure om de binnenstad tot beschermd stadsgezicht te verklaren. Dat betekende, dat de Amsterdamse gemeenteraad binnen zes maanden een advies had moeten uitbrengen. Na zes jaar heeft de raad dat echter nog steeds niet gedaan. De monumentenorganisaties verzoe ken de staatssecretaris nu de status van beschermd stadsgezicht aan Amsterdam gewoon te verlenen zonder het advies van de raad nog langer af te wachten. Wethouder Bakker van Monumenten zorg voelt wel voor een beschermd stadsgezicht. Die status verschaft een speciaal toetsingskader voor de bescherming van het waardevolle karakter van de binnenstad. Voor elke sloop moet bijvoorbeeld een speciale sloopvergunning worden verleend, zodat er niet gemakkelijk tot sloop van beeldbepalende panden kan worden overgegaan. Huurexplosie? Wethouder Stadig van Volkshuisvesting ziet echter bezwaren. Hij is bang voor een huurexplosie als gevolg van de aanwijzing. Instelling van een beschermd stads gezicht betekent namelijk, dat het puntensysteem voor het vaststellen van huurprijzen niet langer geldt. Eigenaars mogen de extra kosten, die zij maken voor het verbeteren van hun woningen om aantasting van het stads gezicht tegen te gaan, doorberekenen in de huren. Volgens de Amsterdamse monumen tenorganisaties snijdt dit argument echter geen hout. In vergelijkbare binnensteden zoals die van Leiden en Haarlem heeft de status van beschermd stadsgezicht niet tot een huurexplosie geleid. En bovendien zijn er ook altijd nog de huuradviescommissies, waar toe bewoners zich kunnen wenden. De organisaties hebben daarom nu eindelijk maar eens een pittige brief geschreven aan staatssecretaris Nuis om, nu Amsterdam al zes jaar dwars ligt, de aanwijzing maar op te leggen. Voormalig minister d'Ancona dreigde daar in 1993 trouwens al mee. Ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is van plan druk op de staatssecretaris te gaan uitoefenen. Wel op Wereld Erfgoedlijst Die kan het toch niet maken wel de grachtengordel voor te dragen voor de Wereld Erfgoed Lijst maar intussen het getraineer van Amsterdam te dulden. In hun brief aan Nuis wijzen de monu mentenorganisaties erop, dat achter de argumentatie van een dreigende huurexplosie zich in feite de praktijk verschuilt, dat Amsterdam bij zijn nieuwbouwbeleid onvoldoende reke ning houdt met zijn cultuurhistorische erfenis. Bij het afdoen van bezwaar schriften tegen lelijke nieuwbouwplan- nen wordt zelfs expliciet van gemeen tewege gesteld, dat de binnenstad toch geen 'beschermd stadsgezicht' is. Dat heeft bijvoorbeeld tot gevolg, dat onlangs weer een fraai beeldbepalend pand, dat heel typerend was voor de Plantagebuurt, moest wijken voor een saai nieuwbouwplan. En op de plaats van het lelijkste gebouw van de stad, het Maupoleum, verrijst op dit moment een gebouw, dat nog amorfer is dan het oude Maupoleum met een nog veel groter volume, midden in de fijnmazige binnenstad. In hetzelfde centrum wordt ook gebouwd aan het massale Kolk-project, dat het histori sche Korenmetershuisje zal doen 'verdwergen'. Tenzij wethouder Bakker van Monumentenzorg alsnog op korte termijn de raad wint voor zijn stand punt, is er nu een flinke kans, dat staatssecretaris Nuis Amsterdam zijn beschermde stadsgezicht gaat opleg gen. Hij heeft daartoe de mogelijk heid. Hij weet daarbij de Provincie, de Rijksdienst, de Raad voor het Cultuurbeheer en de hele monumen tenwereld aan zijn zijde. 23

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 23