Voor al Uw Leiwerken Geen nostalgische namaak SCOLAE SED VIM MSCK HOUTSNIJ- EN BEELDHOUWWERK RESTAURATIE in hout en steen E.M. Venbroek-Franczyk Lunet 2 7411 DD Deventer Tel. 0570 - 631 763 Atelier Berg singel 15 BOGAERTS-VAN NULAND B.V. Leidekkers-, Loodgieters- en Koper werken, Zink- en Koperwerken in Felstechniek, lm- en Export dakleien Walstraat 3-5 - 5371 AL Ravenstein Telefoon (08867) 1586-3722 Postbus 15 5370 AA Ravenstein nieuw, reparatie- en onderhoudswerken ook Eternit en shingles - daken door geheet Nederland Leidekkersbedrijf M. Maurix Bolswarderweg 2, Tjerkwerd (Fr.) Tel.: (05157) 2030 miseerd sinds Heemschut bestaat, of het verantwoord is geheel nieuwe '18de eeuwse' huizen te bouwen die er nooit eerder zijn geweest. De discussie op 24 oktober j.1. leidde uiteraard niet tot een oplossing, wat ook niet was te verwachten. In Heemschut komt het onderwerp telkens weer aan de orde, zie b.v. het oktobernummer waarin Geurt Brinkgreve onder meer opmerkt: 'Het is jammer dat na 1945 de Grote Markt in Groningen niet gereconstrueerd werd zoals vóór het oorlogsgeweld. Men zou er nu héél dankbaar voor zijn geweest'. En in Monumenten van oktober/november 1995 schrijft hij onder de titel 'Woorden en werkelijk heid in het stadsbeeld' spottend dat 'historiseren' een veroordelend etiket is. 'Dat geldt voor iets héél onbehoor lijks, het staat voor saai, fantasieloos, niet-van-deze-tijd'. Wat Brinkgreve opmerkt over 'histo riserend' herbouwen is altijd belang wekkend en het overwegen waard. Ik vraag mij af welke keuze hij zou doen in de situatie aan de Haagse Prinsegracht. Naar mijn oordeel dient in elke situatie, waarin het gaat om aan- en invullen van een gat in een historische context, die context diep gaand te worden geanalyseerd. Het hoofd van de Haagse Afdeling Monumentenzorg, irH.F. Ambachtsheer, pleitte daar ook voor in zijn inleiding op 24 oktober. Uit een dergelijke analyse moet dan blijken of de historische context nog zo herken baar aanwezig is en nog zo waardevol, dat zich een als onaangenaam en onharmonieus ervaren stijlbreuk gaat voordoen, wanneer daar 'eigentijdse' nieuwbouw tussen of naast wordt gezet. Wij kennen daarvan tal niet echt tot vrolijkheid stemmende voor beelden - laat ik alleen maar noemen het inmiddels gelukkig gesloopte Maupoleum versus de herbouwde panden aan de Snoekjesgracht nabij de Sint Antoniesbreestraat in Amsterdam. Wat nu het gat aan het einde van de Prinsegracht in Den Haag betreft, mij komt het voor dat door de bouw van het Westeinde Ziekenhuis met alle gevolgen vandien de historische context zo verzwakt en vervaagd is dat het bouwen van 18de eeuws ogende panden niet leidt tot een versterking of een herstel van die context. Het lijkt mij voor het imago van de monumentenzorg niet wenselijk verantwoordelijk te worden gesteld voor een dergelijke pastische. Wij moeten m.i.immers altijd voorkomen dat de monumentenzorg wordt geas socieerd met namaak uit nostalgische overwegingen.Bij monumentenzorg hoort het echter in mijn gedachten- gang primair te gaan om behoud van het waardevol geachte authentieke relict, niet om de vervalsing. Je moet erop kunnen vertrouwen dat als iets, zoals men dat noemt, 'onder monu mentenzorg staat' het echt en authen tiek is. Monumentenzorg is er niet om een aantrekkelijk plaatje in stand te houden. Dat betekent natuurlijk niet datje maar je gang kunt gaan, zie het Maupoleum enz. Dus: als de historisch waardevolle context - de Grote Markt in Groningen - alleen maar in stand kan blijven, c.q. hersteld kan worden door een 'historiserende' invulling - voor de goede orde: ik heb het niet over het op basis van gegevens herbouwen/reconstrueren van panden, maar om het aan- of invullen met gefantaseerde 'oude' panden, die er nooit eerder stonden - kan daarin een argument worden gevonden om dat in overweging te nemen. Ik meen dat die situatie aan de Prinsegracht in Den Haag zich niet voordoet. Een vraag van een andere orde is of het plan Roos/Karthaus moet worden uitgevoerd. Het oordeel daarover is niet aan monumentenzorgers doch aan de Welstandscommissie. Mr G. W. van Herwaarden, secretaris Rijkscommissie voor de Monumenten van de Raad voor het Cidtuurbeheer. itrirnTrnrmitiTTtn-rrT.v.TtMfiTtVo-irf.-.ïnmi.' Bovenlicht Latijnse School Deventer Gietwerk in steen Arnhem sinds 1875

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 22