Hoe moet het gat aan de Haagse Prinsegracht worden gedicht? a ra Historiserend of eigentijds 'invullen' Zo 'n 25 jaar geleden werd aan de grens van de oude Haagse wijk het Kortenbos en ongeveer achter het Hojje van Nieuwkoop het immense en zeer hoog oprijzende Westeinde Ziekenhuis gebouwd. Dit ging gepaard met de sloop van het grootste deel van de aldaar staande bebouwing, inclusief het 19 de eeuwse deel van het hojje, dat door architect W.B. van Liefland was ontworpen. Aan de Prinsegracht bleven jarenlang in steeds meer verkommerde toestand vier bescheiden 18de eeuwse panden, de nummers 101 tot en met 109, staan die van rijkswege waren beschermd. V G.W. VAN HERWAARDEN De vier Haagse panden vóór de herbouw. Bouwtekening van de in 1994 herbouwde panden. Deze panden kwamen enkele jaren geleden in het bezit van Stadsherstel Den Haag, dat de restanten liet slopen. In overleg met de Afdeling Monumentenzorg van de gemeente werden zij in 1994 herbouwd door architect Ton Deurloo. Thans resteert tussen deze vier wel buitengewoon jonge monumenten en het Hofje van Nieuwkoop een gat dat nog op invul ling wacht. Twee organisaties dienden daarvoor een plan bij de gemeente in. Stadsherstel Den Haag liet Ton Deurloo een ontwerp maken voor een appartementencomplex met aan de zijde van de Prinsegracht vier 18de eeuws ogende gevels. De Algemene Woningbouw Vereniging gaf de architectencombinati e Roos/Karthaus de opdracht een wat minder 'historise rend', doch wel bij de omgeving 'passend' woongebouw te ontwerpen. Beide plannen hebben een heftige discussie in Den Haag losgemaakt over de vraag of daar 18de eeuws ogende gevels moeten komen of aan een wat meer 'eigentijdse' invulling de voorkeur zou moeten worden gegeven. Levendige discussie Nadat zich onlangs in de betrokken raadscommissie zich een voorkeur aftekende voor het plan-Deurloo, organiseerde het Architectuur Platform Den Haag Wils Co op 24 oktober een druk bezochte bijeenkomst in de Regentenzaal van het Hofje van Nieuwkoop om onder het motto 'Typologie en architectuur; verwijzing en continuïteit' voor- en tegenstan ders de gelegenheid te geven met elkaar in discussie te gaan. Het bleek - helaas - de bedoeling van gesprekslei der Han Michel uit Amsterdam alleen de vakgenoten aan het woord te laten, zodat de discussie meer ging over de technische merites van beide plannen dan over de toch zeer principiële vraag, waarover overigens al wordt gepole- 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 21