Hedendaagse componisten compo neren toch ook niet a la Buxtehude' Reconstructie op de Grote Markt in Groningen? BERTFRANSSEN Op de Grote Markt in Groningen staan de mooiste en de lelijkste gebouwen van de stad. Ooit was het plein een waardige huiskamer van Groningen. Maar de Tweede Wereldoorlog sloeg gaten in de historische gevelwand. Wat daarvoor in de plaats kwam is van een buitengewoon treurige kwaliteit. De stad onwaardigvindt D66-raadslid Bart Slagter. Hem staat een reconstructie van de noordkant van de Markt voor ogen. Het gaat hem vooral om de vervanging van een flink pand van ABNAmro. Een mmument van lelijkheid vlak bij de Martinitoren. Slagters reconstructie-gedachte kreeg een goed onthaal bij de Groningse bevolkingmaar de politiek wil er niet aan. Piet Reijenga, secretaris voor ruimtelijke en juridische zaken van de provinciale commissie van Heemschut, heeft principiële bezwaren; vervanging, akkoord, maar geen reconstructie. Heemschut nodigde Slagter en Reijenga uit voor een discussie. De Noordwand van de Grote Markt te Groningen (foto Hans van Dijk). Bart Slagter-. 'Wat was dat een ontzèt- tend mooi plein, dacht ik vroeger als klein jongetje al, als mijn vader foto's liet zien van de vooroorlogse Grote Markt. Wat zonde dat het plein zo veranderd is. Het zou eigenlijk hersteld moeten worden, meende ik al toen ik nog heel jong was. Maar ik deed er natuurlijk niks mee en ik kon er niks mee. Dan kom je in de gemeenteraad en er verschijnen berichten in de pers over de noordkant van het plein, waar iets zou gaan veranderen. Wat deed ik? Ik kreeg via een kennis de beschik king over alle kranteartikelen uit de jaren vijftig rond het realiseren van nieuwbouw, toen de restanten van de gevels er nog stonden. Het werd mij toen duidelijk dat het besluit tot nieuwbouw niet in samenspraak met de burgerij was genomen. Ik vond dat de discussie weer vlot getrokken moest worden. Als er aan de noordkant veranderingen overwogen worden, moeten we dan een nieuwe blokken doos neerzetten, waar een groot winkelbedrijf in komt? Of willen we wat anders? Kijk, wat er staat is lelijk. Vele deskundigen zeggen dat ook (Piet Reijenga knikt instemmend - BF), ieder een vindt het lelijk, en als politicus moet ik daar rekening mee houden. Dus vond ik dat de discussie over reconstructie weer geopend moest worden. Met het primaire doel om de fout van toen voor zover mogelijk te herstellen. Toen heb ik er in het locale partijblad van D66 een artikel over geschreven. De Grote Markt is de huiskamer van de stad, van de regio zelfs. Moet dan de inrichting van die huiskamer niet tot stand komen in ruim overleg met de burgers?' 3100 handtekeningen 'Mijn artikel verscheen en de pers sprong er bovenop. Er ontstond een burgercomité dat 3100 handtekenin gen bij de bevolking ophaalde. Dat is toch een indicatie dat de bevolking er wèl achter staat. Het bleef maar door gaan Maar ik moet eerlijk zeggen: binnen de politiek is de steun nul komma nul. Ik ben het enige raadslid dat er zo over denkt. De wethouder van D66 riep: nep. Het college wil er niet aan. Niet één ander raadslid wil die kant op.' Piet Reijenga: 'Ik vind ontwikkelingen die een verandering betekenen in de verschijningsvorm van de noordkant van de Grote Markt uitstekend. Maar dan moet men kiezen voor een vorm- 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 19