Toorenburg B.V. .A DOMDOUT Commentaar Toch 'herbouw'? eiken van de I [voort udenhout ALS KWALITEIT EEN VOORWAARDE IS LEIDEKKERSBEDRIJF De la reyweg 433 - 2571 EK Den Haag Tel. 070-3457975/3890101/3657624 Fax 070-3885500. Gespecialiseerd in: Natuurleien Lood-, koper- en zinkwerk Leipannen X werd verklaard, de twee knikken daarin, en de verschillende topgevel breedten op de tweede verdieping en het mag duidelijk zijn dat alle moeite is gedaan aansluiting te zoeken bij het historische stadsbeeld. Zonder in namaak te vervallen. Maatgevend en ritmebepalend voor het gehele ontwerp waren de vensteropeningen. Door echter steeds voor een andere indeling per venster te kiezen wordt toch verscheidenheid bereikt. De ramen en sponningen liggen boven dien verdiept in de gevel. Zoals het hoort, Soeters is juist in de oude stad erg gehecht aan de licht/schaduwef- fecten die dat oplevert. De ingangs partij onderscheidt zich door kleur en springt enkele centimeters uit het gevelvlak, ook een echt Amsterdamse manier om aan te geven 'kijk, hier kun je naar binnen.' Er is heel wat gewikt en gewogen om de nadelen, voort spruitend uit het programma van eisen, zoals opgesteld door de gemeente, te neutraliseren. Een voordeel heeft het betrekkelijk lage bouwen in ieder geval, de binnenplaats onvangt voldoende licht evenals de achterhuizen van de daaraan grenzende panden. De keus tussen herbouw en nieuw bouw volgens het plan van Sjoerd Soeters is niet eenvoudig. Het plan van Stadsherstel biedt zonder meer de beste garantie voor een visueel bevre digende opvulling van het gat maar, Sjoerd Soeters heeft een sterk argu ment waar het gaat om de waarachtig heid van de gekozen oplossing. Het knelpunt lijkt vooralsnog de bestem ming. In meer dan een opzicht een slechte keus. De peuters krijgen, eenmaal buiten de beschermde kokon van het kinderdagverblijf, niet een erg fraai voorbeeld van stedelijk leven te zien. 's Avonds vergroot het lege pand de sociale onveiligheid nog eens extra. De gemeente zou er goed aan doen van deze bestemming af te stappen. Woningen voor gewone, hardwerkende mensen en een paar leuke winkels op de begane grond vormen met hun sociale controle een beter wapen tegen verloe dering dan een kinderdagverblijf. Stadsherstel verwerft dan de grond en zou ook hier de stad kunnen herstellen door Sjoerd Soeters een echt bevredi gende nieuwbouwopdracht te geven met alle stedebouwkundige randvoor waarden die daar qua volume, vormge ving, detaillering en kleurgebruik bij passen. Een goed alternatief is echter, zeker als de panden een woonbestem ming krijgen, toch voor herbouw te kiezen. Esthetisch bezien altijd veiliger maar het heeft iets vervalsends. Op dit ogenblik lopen nog bezwaar procedures tegen het afvoeren van de rijkslijst van de drie monumenten. Ze zijn nog slechts juridisch aanwezig, als gebouw zijn ze al lang verdwenen. Gewezen op de nog aanwezige funde ringen) nuanceerde de Amsterdamse monumentencommissie het eerst door het bureau monumentenzorg verwoorde positieve oordeel, met name in stedebouwkundige zin, over het Soeters-ontwerp. De commissie gaf toe haar goedkeuring aan het plan gehecht te hebben in de veronderstel ling dat de (verdwenen) panden geen monumenten waren. Nu dat wel zo bleek te zijn, vond men dat de nog aanwezige funderingen sterkere invloed op de plattegrond hadden moeten uitoefenen. In dat geval gaat ook een nieuwbouwplan onvermijde lijk meer op een herbouw lijken en wordt wellicht meteen minder geschikt als kinderdagverblijf. Toch nog een kans voor Stadsherstel? Het wordt er allemaal niet overzichtelijker op. Op het stedelijk bureau monu mentenzorg wordt verlangend uitge keken naar de status beschermd stads gezicht die daar de mogelijkheden tot bescherming en toetsing sterk zal uitbreiden. Dat zal in de toekomst een betere zorg voor de binnenstad moge lijk maken. Hopelijk behoren dan ook geheimzinnige branden, verdwijnend sloopmateriaal en de later daaruit voortkomende moeilijke keuzes en meningsverschillen tot het verleden. anno 1892 Gespecialiseerd in hoogwaardig eikehout Frans en Slavonisch eiken essen kersen peren beuken douglas RESTAURATIE EN SIERSMEEDWERK Monumentale poortsen, torenkruizen, gesmeed hang en sluitwerk, koperen lantaarns, trapen balkon hekken, baüustrades, koperwerk, zonnewijzers, dakbekroningen, windvanen etc. Metaalvormgeving Metal Design Wledarhersteilungsobjekten Des projets motalllques Restauratie objecten Restauratlon Omamental Monumentaile Gitter Des grilles monumentales Monumentale hekwerken Wrought Iron Work Metallgestaltung Des objects malleabios SMEDERIJ Lid van het Nederlands Gilde voor Kunstsmeden 4197BABuurmalsen Holland Telefoon: 31-345-572284 Telefax: -h- 31-345-574847 J.C. van de Voort Houthandel en Zagerij B.V. Kreitenmolenstraat 83 5071 BB Udenhout postbus 44 5070 AA Udenhout tel. 013-5111318/5111725 fax. 013-5113459 16

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 16