De top van Sint Annenstraat 12 Omstreden reconstructie in Amsterdam De hevige discussies die afgelopen jaar over de geveltop van het pand Sint Annenstraat 12 zijn gevoerd vormen een goed voorbeeld van hoe een reconstructie van een pand de gemoederen in monum-entenland kan verhitten. Architectuurhistorici, architecten en restaurateurs debatteerden fel over de uiteindelijke vorm van de gevel. Deze gevel is namelijk in de 16de eeuw opgetrokken in de Vredeman de Friet-stijl, een decoratieve stijl met zwierige krullen die ontleend is aan het Italiaanse maniërisme. Het pand vormt daarmee één van de laatste nog intact zijnde voorbeelden van de renaissance-bouwstijl in Amsterdam. Archiefonderzoek toonde echter aan dat dé top van de gevel in de 18de eeuw vervangen was door een klokvormige bekroning. Het is zeker dat de originele geveltop er anders heeft uitgezien, alleen niemand weet precies hoe. Ook over de authentieke positie en vorm van de ramen kan men redetwisten. Moest men de veel later aangebrachte roedeverdeling in de ramen handha ven of juist kiezen voor de oorspron kelijke kleine ruitjes en luiken? Moest de natuurstenen hand waarin men later - waarschijnlijk toen de voorkeur werd gegeven aan een groter zolder raam - een stuk heeft uitgehakt weer in de oude staat herstellen? Het zijn allemaal vragen die moeilijk te beant woorden waren. Kernpunt in deze discussie vormde steeds dezelfde vraag: is het authentiek om het pand in de huidige staat met de klokvorm op te bouwen of is het verantwoord om het pand historisch te 'reconstrueren' in een vorm zoals de gevel er waarschijnlijk in de 16de eeuw heeft uitgezien? in deze discussie waren al snel twee kampen te onderscheiden. Enerzijds de puristische kunsthistorici en restaurateurs, 'de preciezen' die elke vorm van reconstructie beschou wen als niet meer authentiek en daarom streng afwijzen en anderzijds de 'rekkelijken' die een gebouw niet alleen als een op zichzelf staand object beschouwen maar ook als een onder deel van een straat of buurt en met een historische functie. De oorspronkelijke gevel uit 1570 vormt voor de laatste groep in de eerste plaats een boeiend toonbeeld van een specifieke periode uit de Amsterdamse bouwgeschiedenis MARUNBURKUNK t\NKS33S De Sint Annenstraat 12 in vervallen toestand, (foto's Stadsherstel Amsterdam). Sint Annenstraat 12 na de reconstructie. 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 13