Deventer restaureert karakteristieke Penninckshoek r Een van de meest kenmerkende panden van het historisch gezien toch al rijk bedeelde Deventer ondergaat momenteel een uitwendige restauratie. Het is de Penninckshoek, te vinden op een karakteristieke plaats op de Brink, vlak achter het standbeeld van Albert Schweitzer. Het betreft een restauratie waar Heemschut nauw bij betrokken is, want directeur Bemard Duimel maakt deel uit van de begeleidingscommissie van dit project. RICHARD KERS De Penninckshoek, die huisvesting biedt aan de Doopsgezinde Gemeente in Deventer, werd in de zestiende eeuw gebouwd door de rijke en bekende Deventer koopman Penninck. Het voorname karakter van de bewoner kwam terug in de rijk gedecoreerde gevel van het pand. Een eerste, gron dige restauratie onderging het pand in 1891. De werkzaamheden van dit moment zijn wat minder ingrijpend, maar verwering en erosie hebben het na een eeuw noodzakelijk gemaakt dat de gevel opnieuw wordt behandeld. De voorgevel van Penningckshoek. Zeven deugden Met de gevel is overigens historisch gezien het meest belangwekkende element genoemd. Het is het onder deel, waaraan het pand z'n monumen tale status ontleent. Van de gevel zijn de zes beelden op hun beurt het meest interessant. Oorspronkelijk telde de gevel een zevental van dergelijke beelden, voorstellende de bekende 'zeven deugden'. Van het zevende beeld (Justitia, waarvan niet bekend is hoe het er destijds heeft uitgezien) wordt een nieuw exemplaar vervaar digd dat het septet gaat completeren. Overigens zijn ook de zes andere beelden replica's; van de originelen zijn er twee te zien in het Deventer gemeentemuseum De Waag en vier in het Rijksmuseum. De namen van deze zes andere deugden zijn Fides, Spes, Caritas, Prudentia, Fortitudo en Temperantia. Het is uniek voor Nederland dat een dergelijke deugden-serie te vinden is op wat van oorsprong een woonhuis is. Een aardig aspect van de Penninckshoek is dat het gebouw laat zien dat er ook in de vorige eeuw al een zeker bewust zijn was op het gebied van monumen tenzorg. 'Al was het met name de kunsthistorische kant van het restau reren die destijds de aandacht kreeg', vertelt Janleo van de Laar van de afde ling Monumentenzorg van de gemeente Deventer. 'Bovendien bleef monumentenzorg in die tijd voorbe houden aan de echte toppers, waartoe De Penninckshoek overigens zeker behoort.' De werkzaamheden zoals die aan de Penninckshoek worden uitgevoerd staan volgens Hans Magdelijns, even eens werkzaam op de afdeling Monumentenzorg van Deventer, model voor de monumentenzorg van de toekomst: geen ingrijpende restau raties meer, maar een nadruk die komt te liggen op onderhoud. 'Dat is het ideaalbeeld om naartoe te werken', verklaart Magdelijns. 'Over tien tot vijftien jaar moet het zover zijn dat zeg maar negentig procent van alle Nederlandse monumenten gerëstau- reerd is. Daarna kan de aandacht worden verlegd naar het onderhouds- matige aspect. Gemiddeld is in de Nederlandse gemeenten zestig procent van de monumenten inmiddels geres taureerd. Het resterende deel zou in die tien tot vijftien jaar moeten gebeuren.' Richard Kers Heemschut Overijssel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 8