Geen herbouw maar restauratie in Oene CHARLOTTE RAMBONNET-SLOET VAN OLDRUITENBORGH Waar ligt Oene? Wie het weet mag het zeggen. De auteur van dit artikel heeft er in ieder geval geen moeite mee. Zij maakte in 1945 al kennis met het dorpje en maakt zich nu bezorgd over de dreigende sloop van een paar kleine huisjes rond de kerkbrink. Eén van de diaconiehuisjes naast het kerkje van Oene (foto Charlotte Rambonnet-Sloet van Oldruitenborgh). Sfeerbepalend Cursussen Het was in het holst van de nacht; gedrieën duwden wij onze defecte automobiel rond de kerkbrink van Oene. Een vredig geheel: Die kleine huisjes rond het stokoude kerkje. En daar op één van de hoeken zonder twijfel de woning van de plaatselijke huisarts met daarnaast de garage: niet op slot en leeg. Het was dan ook een fluitje van een cent om onze automo biel naar binnen te duwen en de deur weer te sluiten. Daarna richtten wij ons tot de - op een steenworp afstand gelegen - dorpsherberg, die niet zonder moeite de drie gestrande reizigers wilde opnemen in afwachting van betere tijden. Om kort te gaan Oene en zijn kerkbrink is niet meer uit mijn geheu gen weg te branden. En nu komen er anno 1994 een architect, een gemeen tebestuur en een diakonie, die enkele van die kleine huisjes rond de kerk brinkvan Oene willen afbreken en herbouwen omdat zij in het Oudejaars- tumult van 1993/'94 door brand zijn beschadigd. De gedachte is, dat men de geconstateerde scheuren en verzak kingen moet wijten aan gebrekkige fundering etc., zodat afbraak en herbouw a.h.w. voor de hand liggen. En zulks met behoud van hun vermel ding op de gemeentelijke monumen tenlijst, m.a.w. nieuwbouw op een monumentenlijst. Heemschut laat het er niet bij zitten en heeft een AROB- procedure aangespannen tegen de sloopvergunning. Door diverse deskundigen is daarbij aangetoond, dat er geen wezenlijke fundamentele gebreken zijn, die sloop kunnen recht vaardigen. De huisjes zijn zeer wel restaurabeiEn om het verhaal kort te vertellen: Heemschut heeft op basis van het restauratieplan het bezwaar schrift ingetrokken. De Provincie heeft aangeboden in de kosten van de advi sering bij te dragen, waarmee tevens de poort wordt geopend om het project te laten profiteren van de desbetreffende restauratie-subsidie-regeling. Natuurlijk kan men stellen, dat de belangen beperkt zijn: het voortbe staan van de kathedraal in Den Bosch is niet in het geding. Het gaat slechts om eenvoudige huisjes, die echter in de context van de kerk brink van Oene sfeerbepalend zijn. En afbreken en herbouwen daarvan zou die sfeer zeer waarschijnlijk uithollen. Dat doet even denken aan het verhaal van een Amerikaan die een kasteel in Europa liet afbreken om het in Amerika te herbouwen. U raadt het al: in het kasteel spookte het zonder enige twijfel. De Amerikaan deed zijn werk niet ten halve, nummerde zelfs de stenen en noteerde alle details. Resultaat: het kasteel herrees smetteloos maar in de VS bleek, dat het spook niet mee was verhuisd. Zo dreigde dat ook in Oene: natuurlijk zouden er wel redelijke huisjes zijn herbouwd maar de geest, de sfeer van de oude kerkbrink zou niet meer dezelfde zijn geweest als die waarmee we al in 1945 werden gecon fronteerd. Dat rechtvaardigt het vele werk van enkele leden van de Gelderse Commissie. Werk, dat tot een normale restauratie van de diakoniehuisjes zal leiden. Het symtoom is evenwel nog belangrijker dan de huisjes en stelt de vraag aan de orde of men - met behoud van een monumentenstatus (gemeent- lijk of rijks) - naar believen kan afbre ken en herbouwen. Het antwoord ligt zo voor de hand, dat het eigenlijke te gek is dat Heemschut voor dit soort zaken in actie moet komen. Charlotte Rambonnet-Sloet van Oldruitenborgh Heemschut Gelderland Het Nationaal Restauratiecentrum in Amsterdam organiseert een cursus Herkennen van bouwstijlen van vier avonden: 1,8,15 en 29 november. Tel.020-6237791. Het NCM organiseert in Groningen een cursus Bouwhistorie op vijf avonden: 31 okt. en 7,14,21 en 28 november. Tel.020-6277706. 6

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 6