Noord-Holland Geen art.19 procedure Te grootschalig Limburg Staarcomplex schaadt omgeving Zeeland Hotel Walcheren JK Noord-Brabant De putgang KORTE BERICHTEN Groningen Boerderijen Smeerling gerestaureerd Stad Lande over Groningen Ford Award Zaanstad- Heemschut verzet zich fel tegen toepassing van de art. 19 proce dure voor het bouwplan Parkzicht in Koog a/d Zaan. Het grootschalige bouwplan houdt totaal geen rekening met de structuur van het dichtbij de Zaan gelegen dorpsachtige woongebied. De nu nog duidelijke toetreding via de Zaanse siertuin naar het achterliggende park gaat door de massale bouw van twee blokvormige woontorens geheel teloor. Hoorn- Heemschut heeft bezwaar gemaakt bij het college van burge meester en wethouders van Hoorn tegen het bouwplan Visserseiland. De hoogbouw, die op dit eiland aan het Hoornse Hop gepland is tot een hoogte van maximaal 47 meter, is naar de mening van Heemschut ontoelaat baar. Al eeuwen is deze plek gezien vanuit IJsselmeer en voormalige Zuiderzee beeldbepalend voor wat eens een van de belangrijkste V.O.C.-steden van ons land was en zij is sindsdien redelijk ongerept gebleven. Heemschut vindt het plan te grootschalig van karakter wat betreft aantal, hoogte en vormgeving van o.m. de woontorens. Het project staat in geen enkele verhouding tot het huidige karakter van Hoorn. Het plan is bovendien in strijd met het streekplan Noord-Holland en de plaats ligt vlakbij de Westfriese Omringdijk, die tot provinciaal monu ment is verklaard. Er komt nog bij, dat het bouwplan gedeeltelijk binnen de grens ligt van het beschermde stadsge zicht van de binnenstad van Hoorn. Jan Derk Gerritsen Heemschut Noord-Holland. Maastricht- Heemschut heeft bij het college van B en W bezwaar aangete kend tegen het verlenen van een bouwvergunning voor het bouwen van het 'Staarcomplex' op het terrein van Henric Veldekeplein 23-25. Heemschut heeft uit oogpunt van welstand weinig waardering voor het bouwproject en uitgesproken bezwaren tegen de locatie van het bouwplan. Het beschermde stadsge zicht zal door het omstreden bouwplan cultuurschade worden toegebracht. De welstandsbeoordeling ging niet volgens de wettelijk voorgeschreven wijze: een welstandscommissie moet onafhankelijk kunnen oordelen. Een lid van de commissie was tevens lid van de jury van de architectenprijsvraag, die het ontwerp uitverkoos. Het uitge brachte positieve advies staat daarmee op gespannen voet met de wettelijke bepalingen inzake welstandstoetsing. Valkenisse- Onlangs is het voormalige Hotel Walcheren door Bouwbedrijf Flipse in Koudekerke aangekocht, dat het hotel wil slopen om ter plaatse een nieuw winkelpand te bouwen. Heemschut is daar erg bezorgd over omdat het pand weliswaar geen monu- mentenpand is maar sterk beeldbepa lend. Met de totale sloop zou weer een stukje karakteristiek verdwijnen uit Koudekerke, dat op dat punt toch al niet rijk is bedeeld. Heemschut verzoekt het bedrijf dringend in elk geval het hoofdge bouw in stand te houden. Sloop van de bestaande aanbouwsels stuit niet op verzet van de Bond, die ook niet tegen functiewijziging is, wat ook een stuk nieuwbouw mag impliceren. Handhaving in essentie van het markante hoofdgebouw kan, zo schrijft Heemschut het bouwbedrijf, in het kader van een nieuw geheel het totale complex juist nadrukkelijk meerwaarde verlenen. Den Bosch - De Putgang is een steeg die waarschijlijk is vernoemd naar een waterput, die zich volgens de overle vering aan het eind van de Putgang heeft bevonden. De bebouwing bestaat momenteel uit een viertal woningen waarvan het achterste, meest westelijke gebouw oorspronkelijk was opgesplitst in twee woningen. De gebouwn hebben langs- kappen. Afgaande op de topografische bronnen hebben zij een 19de eeuwse, bakstenen voorgevel met op de begane grond een voordeur en twee 6-ruits schuifvensters uit de bouwtijd. Een derde venster is dicht gemetseld. Op de verdieping is een venster met bovenlicht uit de 20ste eeuw. In de achtergevel bevindt zich een venster en uitgang, in het dakvlak een dakka pel. De aanwezigheid van moer-en kinderbalken wijst merkwaardigerwijs op een oudere datering (17de eeuws). Het is momenteel in gebruik als woning. Dit is een beknopte beschrijving van een van deze pandjes aan de Putgang. Deze panden zijn zeer zeker van cultuurhistorisch betekenis. En waarom? Omdat dit een karakteris tieke steegbebouwing is bestaande uit een vijftal arbeiderswoningen, waarvan de middelste twee woningen de oudste kern vormen, in oorsprong daterend uit de 15de tot 17de eeuw. Men spreekt hier zelfs van 'cameren', een middeleeuwse woonvorm die tot op heden zelfs in 's-Hertogenbosch nog niet werd aangetroffen. Heemschut vindt dat de woningen daartoe op de monumenten lijst dienen te worden geplaatst. Daarvoor is naar onze mening alle reden. Het feit dat toekenning van de monu mentenstatus niet heeft plaatsgevon den, is waarschijnlijk te wijten aan het feit dat de betekenis tot nu toe te weinig bekend was. G.M.J. Ackermans Heemschut Noord-Brabant. Stadskanaal - De boerderijen van de buurtschap Smeerling, gelegen in de noordoosthoek van Nederland, tussen Onstwedde en Vlagtwedde, zijn in de afgelopen jaren gerestaureerd. De buurtschap Smeerling was een onderdeel van de heerlijkheid Westerwolde, een tamelijk geïsoleerd gebied, waarvan landschap en neder zettingen eeuwenlang niet of nauwe lijks veranderingen ondergingen. Maar na de tweede wereldoorlog is het anders gegaan. Toch bleek in 1972 na een onderzoek het gebied, dat de buurt schap Smeerling en het Metbroekbos omvat, nog zo waardevol, dat de staatssecretarissen Vonhoff en Buck in dat jaar besloten het de status van beschermd dorpsgezicht te geven, als 'een van de weinige voorbeelden van een gave oude nederzettingenstructuur.' Nu, drieëntwintig jaar later, kan de balans van deze aanwijzing worden opgemaakt. Het doel is bereikt. De bestaande groenstructuur werd waar nodig vernieuwd of verbeterd. Alle acht boerderijen, waaronder vijf rijks monumenten, zijn geheel of gedeelte lijk gerestaureerd. Op de boerderijen wordt het particuliere agrarische bedrijf echter niet meer uitgeoefend. Informatie: telefoon 05990 - 3 12 38. Het cultuurhistorisch tijdschrift 'Stad Lande', nr. 2 van dit jaar, is gewijd aan het beeld dat niet-Groningers vanaf de 17 de eeuw tot in onze tijd hadden resp. hebben over de provincie Groningen, tel. 050 - 127 347. Ford Motor Company bv. reikt jaarlijks vier prijzen van f5000,- uit voor projecten in de categorieën natuurlijk erfgoed, cultureel erfgoed, natuurlijke hulpbronnen en jeugdpro- jecten. De beste van de vier wint f 10.000,-.Inzending voor 1 december. Tel.020-6277706. 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 5