Sloop dokterswoning op nippertje voorkomen Stuur Nuis een kaart HEEMSCHUT ACTIEF JK- Groningen Industrieterrein in open landschap Rectificatie Heemschut-agenda Mijdrecht- De sloop van de voormalige dokterswoning aan de Dorpsstraat is dankzij snelle actie van Heemschut op het nippertje voorlopig opgeschort. Slopers waren al bezig met het weg halen van de dakpannen, toen de Rijksdienst voor de Monumentenzorg opdracht gaf de sloop te staken. Aanleiding daartoe was het schriftelijk verzoek van Heemschut aan de Rijksdienst om te onderzoeken of de woning de status van rijksmonument waard is. De Rijksdienst heeft inmid dels de woning voorlopig op de lijst van beschermde rijksmonumenten geplaatst in afwachting van een besluit tot definitieve plaatsing. Die proce dure duurt maximaal tien maanden. De bewuste woning met het aangren zende koetshuis vormt een waardevol ensemble van 19de eeuwse dorpsar chitectuur. Mijdrecht bezit behalve de dorpskerk nauwelijks monumenten, zodat de redding van het ensemble heel belangrijk is voor het dorp. Het college van B en W is niettemin voor sloop om plaats te kunnen maken voor de bouw van een winkel. De gemeente De Ronde Venen had al een sloopvergunning verleend. De twee bedreigde panden bevinden zich in een redelijke staat al zijn na de eerste sloopwerkzaamheden de dakpannen verwijderd. Om het pand tijdelijk te beschermen is het dak afge dekt met een plastic bedekking. Veel zal nu afhangen van het standpunt van de Raad voor het Cultuurbeheer, die moet adviseren over deze zaak. Directeur juridische en ruimtelijke zaken van Heemschut Joseeph van der Haagen acht het zeker niet uitgesloten, dat de Raad zal vinden dat de panden voldoen aan de criteria van Rijksmonument. Hij hoopt, dat de eigenaar de panden alsnog zal verkopen aan een gegadigde, die niet wil slopen maar zijn intrek wil nemen in de panden. Die gegadigde zou er ook zijn. Loppersum- Als het college van B en W in Loppersum zijn zin krijgt, wordt er een industrie- annex bedrijventerrein gevestigd op een locatie nabij Stedum, langs de Eemshavenweg. De nabijheid van deze belangrijke verkeersader, die de stad Groningen met de Eemshaven verbindt, schijnt het doorslaggevende argument te zijn voor een eventuele vestiging op deze plaats. Het open wierdenlandschap van het Hogeland met daarin verspreid de oude neder zettingen, zoals dat nu zichtbaar is vanaf de Eemshavenweg, zal door bedrijfsgebouwen ernstig aangetast worden. Betwijfeld wordt dan ook of het collegevoornemen strookt met het Rijks- en provinciaal beleid inzake de industrievestigingen in de provincie. Uitbreiding van een bestaand indus triepark bij Fraamklap, ten zuiden van Middelstum, zou een alternatief zijn voor de vestiging bij Stedum. Saskia Simon Heemschut Groningen. De heer K.I. Reiffers te Zeerijp was zo vriendelijk mij enige opmerkingen te doen toekomen betreffende mijn artikel over 'kerken zien in Groningen' in het augustusnummer van Heemschut. De kerk te Loppersum was, zoals ik schreef, oorspronkelijk gewijd aan Sint Pieter (zo men wil: St. Petrus), later evenwel aan de twee Apostelvorsten: Pieter en Pauwel (Petrus en Paulus). De kerk te Zeerijp wordt tegenwoordig ter plaatse door gaans aangeduid als Jacobuskerk. Ik heb echter de aanduidingjacobskerk gebruikt omdat ik een principieel tegenstander ben van het gebruik van verlatijnste aanduidingen waarvoor een goed Nederlands alternatief bestaat. Tenslotte wijst de heer Reiffers mij erop dat de kerk van Zeerijp inwendig geen 'schijnvoegen' vertoont. De geschildérde voegen op wanden en gewelven corresponderen exact met de voegen op het, zeer regelmatige, metselwerk erachter dan wel erboven. Dit is trouwens in meer Groninger romanogotische kerken het geval. Vooral laatstgenoemde opmerking beschouw ik als zeer waardevol omdat de heer Reiffers als schilder werkzaam is geweest bij de restauratie van de kerk te Zeerijp. Ph. M. Bosscher is secretaris van de Provinciale Commissie Heemschut Groningen. dl U De excursie van Heemschut Limburg voerde in september naar kasteel Obbicht. 1 november Uitreiking Heemschut Persprijs in het Provinciehuis te Leeuwarden door de Commissaris van de Koningin drs. L.M..L.H.A. Hermans. Aanvang 16.30 uur. 18 en 19 november Restauratie van de Maand van Vereniging Open Monumenten: Gekroonde Brandersketel, Schiedam. Begin november zullen we weten hoeveel extra geld het Rijk eenmalig voor monumentenzorg zal besteden. Tenminste als staatssecretaris Nuis zich aan de toezegging houdt, die hij onlangs bij de jubileumviering van het Nationaal Restauratiefonds deed. De verwach tingen zijn niet al te hoog gespannen. In de Voorjaarsnota had minister Zalm het nog maar over honderd miljoen eenmalig terwijl er tot het jaar 2000 een bedrag van 700 miljoen nodig is om de restauratieachterstand in te halen. Het geld moet uit de zogeheten 'onderuit putting' komen d.w.z. uit wat de departementen aan het eind van het jaar 'overhouden'. Monumentenzorg moet daarbij waarschijnlijk concurre ren met andere beleidsprioriteiten. Monumentenzorg mag echter geen 'sluitpost' blijven. Terecht is daarom het Bureau Monumentenzorg van Amsterdam een briefkaartenactie rich ting staatssecretaris Nuis gestart. In de brief wordt o.a. gewezen op de 250 bedreigde monumenten in de hoofd stad, die met stutten overeind moeten worden gehouden. Ook wijst de brief er fijntjes op, dat het wegwerken van de achterstand uiteindelijk de overheid niets kost. Uit onderzoek is immers gebleken, dat de overheid er zelfs aan kan verdienen. Om nog maar te zwijgen over de enorme impulsen voor econo mie en werkgelegenheid. Stuur ook een kaart aan Nuis. Bel 020-6263947 Jaap Kamerli,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 4