(KAia®[LY SZtEKilMES Voor restauraties naar: In memoriam Jaap Balk BEELDHOUWWERK IN HOUT EN STEEN BOGAERTS-VAN NULAND B.V. Leidekkers-, Loodgieters- en Koper werken, Zink- en Koperwerken in Felstechniek, lm- en Export dakleien Schakel Schrale BV Jan van Goyenkade 7 1075 HN Amsterdam Telefoon 020-6794228 Op 10 september overleed in Amsterdam Jaap Balk. Vier dagen later werd hij begraven op het pitto reske schelpenkerkhofje bij het dorps kerkje van Oosterleek in West Friesland, waar Jaap is geboren. Een groepje trompettisten blies bij de teraardebestelling een laatste groet en velen brachten hem de laatste eer. Met Jaap Balk ging een begenadigd monumentenauteur heen. Jaap kon schitterend schrijven over de monu mentale schoonheid van ons land. Hij heeft veel artikelen geschreven voor Heemschut. Poëtisch van toon en rijk aan verbeelding. Jaap was ook enkele jaren eindredacteur van Heemschut, van 1981 tot 1983. In 1986 was hij enige tijd redacteur ad interim. Tot het laatst toe konden we van zijn arti kelen genieten. In het augustusnum mer van Heemschut schreef Jaap zijn laatste artikel over de molens van Kinderdijk. Het onderwerp was type rend voor hem want hij was een groot molenauteur en tien jaar redacteur van het tijdschrift De Hollandse Molen. Volgend jaar zal er van hem nog een laatste boek verschijnen in de lange reeks boeken, die Jaap schreef. Over molens. Velen kennen hem ook als croniqueur van de bekende rubriek Onder de Keizerskroon, die hij 3 3 jaar lang als redac teur van NRC Handelsblad voor deze krant verzorgde. Kleine dingen aan monumen ten frappeerden Jaap. Hij beschreef ze met liefde en preci sie. Zo bijvoor beeld de torenspits van de 15de eeuwse toren van de kerk van Hulst, die in 1944 voor de vijfde maal werd verwoest. Na de oorlog kreeg de toren een spits van...beton. De Hulstenaren waren er niet erg over te spreken maar Jaap zag de schoonheid van de nieuwe spits. 'De nieuwe kroon kan men het best vergelijken met een bloem met omhoogstekende helmdraden en daar boven uitreizende een stamper', schreef hij in Heemschut. Het was inderdaad een bijzondere architecto nische vondst. Jaap is ook negen jaar lang j uryvoor zitter geweest van de Heemschut Persprijs. Hij stelde zelf het juryver slag op en droeg het elk jaar weer met veel verve voor. Op 1 november zou hij het juryverslag van de negende persprijs voordragen. Een ander zal dat nu moeten doen. Jaap was niet alleen een begaafd journalist - hij kreeg daarvoor de gouden erespeld van Amsterdam- maar ook een heel Het schelpenkerkhofje in Oosterleek. beminnelijk mens. Wij zullen hem erg missen. Zijn vrouw en kinderen wensen wij veel sterkte toe bij het dragen van dit verlies. Jaap Kamerling Eindredacteur. Tijdelijk adres: Papenstraat 81, 7411 NC Deventer. Tel. 05700-18447 sinds 1875 Walstraat 3-5 5371 AL Ravenstein Telefoon (08867) 1586-3722 Postbus 15 5370 AA Ravenstein Gecertificeerd sinds 1991 /VJ\ untu ISO9001\ 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 41