Presentatie Groningen-nummer Heemschut Europa Nostra diploma voor Deventer Proosdij Op 23 augustus werd het eerste exemplaar van het speciale Groningen-nummer van 1Heemschutuitgereikt in de lusthof van de Menkemaborg te Uithuizen. Het was secretaris dr. Ph.M. Bosscher van de Provinciale Commissie Groningen van Heemschut, die het eerste exemplaar aanbood aan de voorzitter van de Stichting Oude Groninger Kerken, de heer H.G.de Olde. Beide heren vertegenwoordigen particuliere organisaties in de monumentenwereld, en in hun woorden vroegen zij aandacht voor de rol en het belang van deze organisaties. J.K. Dr.Bosscher legde de nadruk op het werk en de toewijding van de vele vrij willigers die zich inzetten voor de instandhouding van de Groningse historische bebouwde omgeving. Daarbij is niet alleen behoud van het erfgoed belangrijk, maar ook het ver strekken van goede informatie. Waar de overheid steeds meer terugstapt, is het goed dat er een particuliere orga nisatie als de Stichting Oude Groninger Kerken bestaat, die bij het behoud en ontsluiten van de gebouwde (kerk)omgeving in Groningen een bijzondere plaats inneemt. De Stichting verstrekt informatie o.a. door het uitbrengen van publicaties, w.o. het tijdschrift 'Groninger Kerken', en zij verzorgt excursies en rondleidingen. Dr.Ph.M.Bosscher, secretaris van Heemschut Groningen overhandigt de Groningen-special aan de heer H.G. de Olde, voorzitter van de Stichting Oude Groninger Kerken, (foto J.Kamerling). In zijn antwoord wees voorzitter H.G. de Olde van de Stichting Oude Groninger Kerken op de overeen komst tussen zijn Stichting en de Bond Heemschut. De doelstellingen van beide organisaties zijn sterk verwant. En de invloed van Heemschut op het behoud van de cultuurhistorische waarden van ons land is volgens hem niet meer weg te denken. Ook de heer De Olde ziet in de monumentenzorg een steeds grotere rol weggelegd voor de particu liere, niet-gouvernementele organisa ties. De landsregering stelt zich immers terughoudend op bij een seri euze uitvoering van het Strategisch Plan voor de Monumentenzorg, het beleid van de provinciale overheden loopt sterk uiteen, en bij de gemeen ten heeft de decentralisatie van de monumentenzorg geleid tot verbrok keling in het beleid en tot onzekerheid over de beschikbaarheid van de middelen. De particuliere organisaties zorgen daarentegen voor stabiliteit, voor de continuïteit van de zorg en voor de beweging, de dynamiek en de vernieuwing van de visie. Daarbij moeten deze organisaties zich baseren op hun geloofwaardigheid, bestendig heid en kracht. Na het officiële gedeelte van de middag kregen de genodigden van de gastheer, conservator FreerkJ. Veldman uitleg over de restauratie van de gebouwen en tuinen van de Menkemaborg. Saskia Simon Heemschut Groningen. Op 1 september heeft mr. E. Dienaar, lid van het Bestuur van Heemschut en namens de Bond bestuurslid van Europa Nostra een hoge onderschei ding van deze Europese monumen tenorganisatie uitgereikt aan de Maatschappij tot Stadsherstel te Deventer NV Bergkwartier voor de restauratie van de Proosdij in deze Hanzestad. De heer Dienaar overhan digde het Diploma aan drs.B.Assink, president-commissaris van NV Bergkwartier. Na de uitrei king onthulde mevrouw De Koster, bestuurslid van Europa Nostra, de bijbehorende bronzen plaquette. De toekenning geschiedde op voor dracht van Heemschut in het kader van de jaarlijkse 'Award scheme', die al sinds 1978 functioneert en waarbij een internationale jury honderden inzen dingen toetst. De Proosdij is vermoe delijk het oudste nog bestaande civiele stenen gebouw in Nederland, vertelde de heer Dienaar de vele belangstellen den in zijn toespraak. Bij de restauratie van de Proosdij zijn houten delen aangetroffen, waarvan dendrochronologisch is vastgesteld, dat het hout in 1130 is geveld. Dit zou overeenstemmen met de ouderdom van aardewerkscherven, die onder de fundering zijn gevonden. Deze ouderdom bevestigt, dat Deventer als stad van oudere datum is dan het tijdperk van de bloei van het Hanzeverbond, waarvan Deventer als IJsselstad lid was. Interessant is ook, dat bij de Proosdij gebruik is gemaakt van natuursteen- onder meer tufsteen- en ook dat wijst op hoge ouderdom. Het gebouw heeft in zijn geschiedenis herhaaldelijk wijzigingen ondergaan. Oorspronkelijk was het een poortge bouw. De poort stond aan de rand van het kapittel van de Utrechtse bisschop. Later verloor het gebouw zijn poort functie en ging het behoren tot het Proosdij complex en werd het vergroot en verfraaid. Zo werd een kapel toege voegd. Na de Reformatie werd de Proosdij een particulier complex. Mr.E.Dienaar heeft de Europa Nostra onder scheiding zojuist uitgereikt aan drs.B.Assink, president-commissaris van NV Bergkwartier. V.l.n.r. mr. E. Dienaar, mevr. G. de Koster, beiden bestuursleden van Europa Nostra, drs. B. Assinken ir. G. Eggink, directeur van NV Bergkwartier. 40

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 40