Friesland Ambachtenstraatje in Leeuwarden Noord-Holland Fort Aalsmeer in slechte staat Rijksbouwmeester Patijn Utrecht KORTE BERICHTEN Cursus restauratie van stucwerk Groningen 'Een groet uit Weiwerd' Cursus Kloosters in Groningen Twee beiaarden in O.L. Vrouwetoren Leeuwarden - In enkele panden in de Nieuwsteeg te Leeuwarden zullen over enige tijd zes oude ambachten uitgeoefend worden. Het moet een toeristische trekpleister worden; B en W van Leeuwarden hebben 70.000,- voor het ambachtenstraatje uitgetrok ken. De panden worden eerst geres taureerd. Het is de bedoeling dat de winkels door ervaren ondernemers geleid worden. Ieder moet minstens één leerling opleiden volgens het oude gildesysteem. Een vergelijkbare straat in Deventer heeft veel succes. Rijsenhout - Fort Aalsmeer, onderdeel van de Stelling van Amsterdam, is er slecht aan toe. Dat is de conclusie van een onderzoek dat de Stichting Monumentenwacht Noord Noord- Holland in opdracht van de provincie Noord-Holland heeft uitgevoerd. Monumentenwacht heeft alle forten van de Stelling beschreven. In het onlangs gereedgekomen eindrapport blijkt dat fort Aalsmeer tal van scheuren vertoont. Scheuren in de vloeren, de keel- en frontmuren van hoofdgebouw en voor gebouw, scheuren in de dakconstructie. Ze zijn niet het gevolg van een fout in de constructie, maar van het blootstel len aan temperatuurverschillen: 'Op dit fort', zo schrijft de Monumentenwacht in zijn rapport, 'zijn de scheuren groter dan op de andere forten. Dat komt door de oefeningen van de brandweer waarbij de temperatuur in korte tijd zeer hoog wordt opgevoerd.' Den Haag - De nieuwe rijksbouw meester Wytze Patijn houdt niet van schreeuwerige architectuur in de stad. Met effectbeluste bedrijfsgebouwen met veel beton en spiegelglas heeft hij niet veel op. Dat bleek in een interview in het Reformatorisch Dagblad. Patijn: 'De stedebouw heeft het primaat. Gebouwen moeten in een stadsbeeld passen. Een slecht stedebouwkundig plan kan nooit door goede architectuur gecompenseerd worden. De schaal van gebouwen moet je aanpassen aan de omgeving. Dat betekent niet dat je de stijl precies moet aanpassen. Nieuwbouw mag in tegenstelling zijn met het bestaande. Maar je moet wel rekening houden met wat er al is.' Vrouwetoren, die op het ogenblik wordt gerestaureerd, komen twee beiaarden. De oude, zeventiende- eeuwse Hemony-beiaard wordt geres taureerd, tevens wordt een nieuw, modern gestemd carillon geïnstalleerd. Geen monument van dit kaliber kent een dergelijke combinatie. Het renais- sance-carillon is bestemd voor oude muziek, maar dankzij de moderne beiaard kan de toren nu ook modern repertoire brengen. De algehele restauratie van de toren zal naar verwachting aan het einde van dit jaar gereed zijn. Woerden - Van 2 5 tot en met 2 7 oktober wordt een nieuwe postdoctor ale cursus restauratie van stucwerk gehouden. Hij wordt georganiseerd door de Werkgroep Restauratie van de TU-Delft, in samenwerking met het Bedrijfschap Stukadoors-, Terrazzo- en Steengaasstellersbedrijf Afbouwbedrijf te Woerden. De cursus is bestemd voor bouw kundigen die in de dagelijkse praktijk regelmatig tegen restauratievraagstuk ken aanlopen. Om oud stucwerk met succes te kunnen restaureren, is zeer specifieke kennis nodig. Inschrijven: via telefoon 03480 - 2 08 44. Weiwerd- Dit is de titel van de film die filmer Derk Huizinga heeft gemaakt over het gelijknamige dorp in het noord-oosten van Groningen. De titel is ironisch bedoeld; van het wierde- dorp Weiwerd is niet meer over dan 6 boerderijen, 5 huizen en een vereni gingsgebouw. Wel zijn de bijzondere radiale structuur van het dorp en oude wegen en paden nog te zien. Uit onderzoek van de Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek blijkt dat de bewoningsgeschiedenis teruggaat tot de Ijzertijd. De wierde zelfheeft dan ook als archeologisch monument een beschermde status. Evenals de buurdorpen Heveskes en Oterdum is Weiwerd opgeofferd aan de ontwikkeling van de industrie in het havengebied van de gemeente Delfzijl. In 1972 begon de sloop. Toen verdwenen ook de centraal gelegen kerk en toren uit 1877. De ontwikkeling van de industrie in het gebied heeft niet de verwachte hoge vlucht genomen. Desondanks wordt er door eigenaar Het Havenschap nog steeds gesloopt zodra een pand verla ten wordt. Het dorp verandert door deze kaalslag steeds meer in een gras vlakte. Derk Huizinga, die Weiwerd goed kent van vóór de afbraak, wil met zijn film en door het oprichten van een stichting de geschiedenis van dit dorp onder de aandacht brengen en een verdere teloorgang van Weiwerd trachten tegen te houden. Informatie: D.E. Huizinga, Jensemaheerd 3, 9736 CA Groningen, telefoon 050 - 414 337. Groningen-De Volksuniversiteit organiseert vanaf 1 november i.s.m. de Stichting Oude Groninger Kerken 3 cursus-avonden over de kloosters in de provincie Groningen. De cursus wordt afgesloten met een excursie naar Aduard, Thesinge, Ten Boer en Ter Apel. Docent is mediaevist drs. Egbertvan der Werjf. Kosten: f90,00. Informatie: 050 - (3)126 555. Amersfoort - In de Onze Lieve

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 38