De steenfabriek vóór de restauratie. voorwaarden van de gemeente en de eigenaar passende bestemmingen te vinden. Zo staat Staatsbosbeheer alleen activiteiten toe die niet of nauwelijks publiek (i.c. autoverkeer) aantrekken en de rust in het gebied niet verstoren. Want deze steenfa briek staat in een voor Nederlandse begrippen uniek uiterwaardenland schap. De Rijn meandert ter plekke langs de voet van de stuwwallen Veluwe en Utrechtse Heuvelrug. Gelukkig zijn juist de kunstenaars, allen professioneel, zeer gecharmeerd van deze 'terp' in het altijd boeiende en wijdse rivierlandschap. De Wageningers wekken met de professionele aanpak en presentatie vertrouwen. De indruk blijft dat dit project niet meer kan mislukken. Zo zijn alle huurders in principe bekend en staat de stichting SLAK garant voor de verhuur van ateliers aan de professionele kunstenaars. SLAK is een organisatie die al 30 jaar, en inmiddels 400, ateliers verhuurt in de regio rond Arnhem. Diverse aanbevelingen, van ondermeer het Projectbureau Industrieel Erfgoed van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg onder schrijven het belang van dit plan. Begin 1995 heeft de vereniging tot behoud van de Bovenste Polder zich omringd met diverse deskundigen voor het oprichten van de stichting tot behoud van de Bovenste Polder. Het bestuur is deskundig op juridisch, bouwkundig, historisch en financieel gebied en heeft goede contacten in het regionale (bouw-)bedrijfsleven. Dit stichtingsbestuur zorgt nu dat de laatste loodjes niet te zwaar wegen: zij draagt de fondsenwerving, wordt opdrachtgever en exploitant. Op deze wijze zijn de belangen van de toekom stig gebruikers en de exploitant gescheiden. Kostendekkend De stichting heeft voor restauratie en herbestemming reeds 730.000 gulden bijeen gebracht. Dit zijn bijdragen van de gemeente Wageningen en de provincie Gelderland en van diverse fondsen waaronder: Het Prins Bernhardfonds, het VSB Fonds en het Cultuurfonds van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Eigenaar Staatsbosbeheer draagt het pand voor 1 gulden over en geeft het terrein in erfpacht. De exploitatie is kostendek kend, kent forse reserveringen voor onderhoud en vindt plaats zonder jaarlijkse subsidies. Vooral deze laatste aanpak krijgt lof van de subsidiegevers; na restauratie hoeft de stichting, die ook exploitant zal zijn, niet jaarlijks opnieuw subsidies verwerven. Tekort van twee ton Er resteert nog een tekort van ruim 200.000 gulden. Hiervoor heeft de stichting nog diverse ijzers in het vuur. Inzet van werklozen met behoud van uitkering maar ook een presentatie voor de algemene ledenvergadering van het Koninklijk Verbond van Baksteenfabrikantèn. Hiermee moet ook de interesse van de branche gewekt worden voor dit specifieke project. Een woordvoerder van de stichting tot behoud laat niet na te vermelden dat alle bijdragen welkom zijn. Stap Met de restauratie van de steenfabriek zal een uniek plan uitgevoerd worden. Nog niet eerder werd zo'n plan ontwikkeld en is de uitvoering zo dichtbij. Temeer daar ondermeer de milieu- en bouwvergunning verleend of aangevraagd zijn. Op deze wijze wil het stichtingsbestuur de voormalige steenfabriek 'de Bovenste Polder' bewaren. Deze steenfabriek symboli seert een stap in de ontwikkeling naar de moderne produktiewijze in de baksteenindustrie. Planuitvoering is gepland begin 1996: het Europees jaar van het industrieel erfgoed. St. 'de Bovenste Polder' Postbus 620' 6700 AP Wageningen tel 08370-18534X82961 (na 10 oktober: 0317 418534X482961) KvK: S 052703 Rabobank: 39.70.63.237 Postbank: 29.87.004 In Kasteel Groeneveld te Baam is tot medio oktober een tentoonstelling te bezichtigen over de steenfabriek en omrin gende uiterwaard. Dit in het kader van het radio 5programma de Plek'. Arno Boon is journalist te Wageningen en bestuurslid van St. 'de Bovenste Polder 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 33