Behoud van Wageningse steenfabriek in beslissend stadium 'Stap naar moderne baksteenindustrie' ARNO BOON Zigzagoven De Bovenste Polder is in februari na beoordeling door het Gelders Genootschap voorgedragen ter plaat sing op de Rijksmonumentenlijst. In haar rapport draagt het Genootschap daarvoor de volgende redenen aan: 'Van de 585 steenfabrieken die in 1906 bestonden resteren er nu nog 60. De zigzagoven is als variant op de ring- oven in 1868 ontworpen door de Zwitser Jacob Buhrer en in 1906 door Zehner verbeterd.' Mogelijk Rijksmonument Lange adem Een pleidooi voor het behoud van stilgelegde steenfabrieken is de laatste jaren steeds vaker te horen. In Wageningen bestaat nu een zeer vergevorderd en breed gedragen initiatief waarin vooral de aanpak van de architect waardering verdient. Het handelt om de zigzagoven 'de Bovenste Polderdie als Rijksmonument is voorgedragen. De Wageningse architect P. Roza behoudt in zijn plan tot restauratie en herbestemming alle kenmerkende elementen van de fabriek. Door passend nieuw gebruik zal de steen oven haar oorspronkelijke karakter behouden. Enkele ovenkamers worden op eenvoudige wijze geschikt gemaakt als geluidsdichte oefenruimte voor muziekgroepen. De in goede staat verkerende rookkanalen en schoor- steen fungeren daarbij als natuurlijk ventilatiesysteem. Andere ovenkamers gaan verhuurd worden, aan een zeven tig leden tellende kanovereniging, voor opslag van kano's. Verder wordt in een 2 5 meter lange ovenkamer een publieksruimte ingericht. Daarin zal ondermeer door de stichting Historie Grofkeramiek aandacht besteed worden aan het verleden en heden van de baksteenindustrie en zullen ontwik kelingen in en rond de uiterwaarden belicht worden. Op het ovendek blijven de bestrating, dakkapellen en dakconstructie gehandhaafd. De bestrating en de originele stookpotten komen te liggen op een isolerende laag. In de noord oost zijde van 'de Bovenste Polder' komen ateliers. In de zuid-west zijde komt een dienstwoning voor de beheerders. De indeling van de ateliers en de woning wordt door de spanten bepaald waardoor de dakcon structie goed herkenbaar blijft. De woning en de ateliers omsluiten een centrale ruimte rond de schoorsteen. Deze ruimte wordt, door glaspartijen in het dak rond de schoorsteen, voor zien van daglicht. Tegelijk wordt het deel van de schoorsteen dat boven het dak uitsteekt in de centrale ruimte zichtbaar. Tot slot wordt het ovendek, waar de ateliers en de woning zich bevinden, ontsloten door de helling- baan te herbouwen. Een historisch gezien voor de hand liggende oplos sing. Over de hellingbaan werden kolen naar het ovendek gesjouwd. Centraal in de architectuur van de baksteenfabrieken stond het streven om op het zeer hoge energieverbruik te besparen. Ook de zigzagoven was hiertoe een poging. Opvallend is de plaatsing van de schoorsteen centraal in de vierkante fabriek. Ringovens kenden een rechthoekige plattegrond met de schoorsteen aan een kopse kant. In Nederland zijn slechts weinig ovens van het zigzagtype gebouwd. De Bovenste Polder behoort met twee andere, in Zevenaar en Heteren, tot de laatst overgebleven. Alle zigzagovens werden ontworpen door de Utrechtse ovenbouwer irj.J. Wentink. De steenfabriek de Bovenste Polder is ook van belang als uitdrukking van de sociaal-economische geschiedenis. De baksteenindustrie was een belangrijke seizoenswerkgever. In Wageningen stonden op het hoogtepunt zeven steenfabrieken, met vijftig tot honderd arbeiders per fabriek. Deze arbeiders emancipeerden vrij laat. Toch was er al in 1906 een wilde staking georgani seerd door de Wageningse vakbond 'Eendracht maakt Macht'. Dit leidde tot de oprichting van de 'Nederlandsche Bond van Steen- en Pannenbakkers' met als standplaats Wageningen. Tot slot noemt het Genootschap nog de waarde van de steenfabriek als land schapselement in de dun bevolkte uiterwaarden. Niet alleen is de steen fabriek nog gaaf bewaard gebleven. Ook het complex is als geheel compleet: ovengebouw, boerderij, haventje en restanten van smalspoor zijn nog aanwezig. Het initiatief tot behoud stamt uit 1986. Het toenmalig actiecomité werd al snel een vereniging die met steun van de gemeente Wageningen en de provincie Gelderland het pand wind en waterdicht maakte. Bovendien werden door de, ruim zeventig leden tellende, vereniging drie van de tien ovenkamers onder begeleiding van voormalige ovenbouwers gerestaureerd. In 1991 actualiseerde de gemeente Wageningen het bestemmingsplan van de uiterwaarden waarin de steen fabriek zich bevindt. Daarbij werd het bestemmingsplan toegesneden op het initiatief van de vereniging. Een jaar eerder werd het industrieel monument op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst. Begin 1994 werd overeen stemming bereikt met de medegebrui ker van het voormalig steenfabriekter rein, de Waterscouting Musinga Rijn, en eigenaar Staatsbosbeheer. Een herin richtingsplan voor het terrein van de voormalige steenfabriek wordt in samenwerking met Staatsbosbeheer en de Waterscouting ontwikkeld. Begin 1995 werd de steenfabriek voorgedragen ter plaatsing op de Rijksmonumentenlijst. Opmerkelijk aan het Wageningse initiatief is ten eerste de lange adem die de initiatiefnemers tonen. En zij doen met hun plan niet alleen recht aan het monumentale karakter van het pand. Ook wisten zij binnen de rand-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 32