BOUWBEDRIJF W.H. BLOKZIJL Voor al Uw Leiwerken Ubald Elshuis houtsnijdersatelier Heemschutdag succes Reactie op G. Brinkgreve Herstel van de kerk van Dorkwerd nieuwbouw verbouw restauratie o.a. woningen kerken boerderijen nieuw, reparatie-en onderhoudswerken ook Eternit en shingles - daken door geheel Nederland Leidekkersbedrijf M. Maurix Bolswarderweg 2, Tjerkwerd (Fr.) Tel.(05157) 2030 men aan de kade voor de (herbe stemde) Garenspinnerij, en de eerste inschrijving in het register binnen haar grenzen te laten plaatsvinden. Dat gebeurde door de heer G.C. Lodder, die voor deze gelegenheid staatssecretaris Ars. A. Nttis verving. Een toevalstreffer of rake symboliek, hoe het ook zij, het eerste vaartuig dat werd ingeschreven heet "De Goede Verwachting". Het is een klipperaak gebouwd in 1915 te Hoogeveen en met inderdaad zeer veel zorg gerestau reerd door schipper Oostland. Een grenzeloos mooi schip en dat geeft meteen een niet gering subsidietech- nisch probleem aan. Als gemeente A geld zou steken in de restauratie van een schip dat vervolgens achter de horizon verdwijnt en schittert in de haven van gemeente B, hoe valt dat bij de bestuurderen in A? Of kiezen we bij deze beweeglijke groep monumenten uitsluitend voor rijkssubsidiëring? Voorlopig is er nog helemaal geen sprake van welke vorm van subsidie dan ook. Zo'n 250 mensen deden op 30 september mee aan de excursie van de Landelijke Heemschutdag in Groningen. Op de foto Hotel Spoorzicht te Loppersum, waar de lunch werd gebruikt.In de A-kerk te Groningen werden de deelnemers welkom geheten door de Commissaris van de Koningin in Friesland, H. Vonhoff, die de kritische opstelling van Heemschut op prijs stelt.(foto J.Kamerling) Dat namaak-historische gevels en straatwanden niet in staat zijn uitdruk king te geven aan onze tijd is inder daad 'loze propagandapraat van stads- vernielers die een waardevol ensemble te lijf gaan om plaats op te eisen voor hun eigentijdse ideeën.' Gehanteerd door de Bond Heemschut, die deze sloopbehoefte niet kent doch in tegenstelling daarmee streeft naar behoud en integratie van waardevolle bebouwing en stedebouwkundige elementen is deze stelling niet strijdig met haar doelstelling, waarin een behoefte aan reproductie van het verleden dan ook niet voorkomt. Het slot van het betoog van de heer Brinkgreve is in principe juist doch slaat niet op het door mij gesigna leerde feit. Het gaat hier nl. niet om het devies "ruim die ouwe rommel maar op". Er worden als gevolg van mijn stellingname inzake de Grote Markt noordzijde dan ook in het geheel geen cultuurhistorische waarden bedreigd. Wat hier thans wel wordt opgeruimd is het eeuwenoude ruimte lijk concept van de gehele Grote Markt: - het noordwestelijk deel van het plein wordt volgebouwd en verdwijnt dus; - het specifieke karakter van het oude stadhuis wordt aangetast en - het fraaie renaissance Goudkantoor wordt weggemoffeld op een binnen- pleintje, waarvan de sociale onveilig heid door een adviesbureau wordt voorspeld. Tenslotte: zolang schendingen van dit kaliber ook nog met steun van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg mogelijk zijn moeten wij onze toch al beperkte krachten volledig richten op onze doelstelling. Ir.P.Reijenga, penningmeester/secretaris Heemschut Groningen enpltsv. bestuurs lid Bond Heemschut. Zie ook pag. 9. Hoofdweg 156 Blijham Tel. 05976-1225 houtsnijwerk restauratie 2e Oosterparkstraat 222 1092 BV Amsterdam telefoon 020 -6948507

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 22