Het mausoleum van Jan Hessing in Agra Strijder voor vorst Sindiah bracht het tot gouverneur van Agra in India OLGAVAN DER KLOOSTER India kent geen grafcultuur. De Hindoestanen verbrandden hun doden en wierpen die vervolgens in de Ganges. Toch zijn er hier en daar grafmonumenten van vreemdelingen te vinden. Praalgraven van VOC-mensen zoals dat van Dirck van Adrichem in Surat uit de 17de eeuw en graven van VOC-mensen bij Ahmadabat. Heel bijzonder is het grafmonument van Jan Hessing, een Nederlander, die niets met de Verenigde Oostindische Compagnie te maken had. Grafmonument van Jan Hessing. (dia van M.M. Bakker). Kaas Bijzondere architectuur Het mausoleum van Hessing in Agra (noord-India) is in ons land vrijwel niet bekend. De toerist bezoekt er meestal de Taj Mahal - het wereldbe roemde grafmonument voor Mumtaz- i-Mahal, de vrouw van Sjah Jahan - en het Rode Fort, een gefortificeerd paleizencomplex, op de heuvels van Agra. Beide monumenten dateren uit de tijd van de Mogols. Het mausoleum van Jan Hessing uit 1803 is minder imposant maar zeker niet minder inte ressant, voor Nederlanders althans. Het is, voor zover ik weet, het grootste grafmonument ooit voor een Nederlander opgericht. Jan Hessing werd in 1740 in Utrecht geboren. Op zesentwintig- jarige leef tijd verliet hij Nederland. Niet om zich verdienstelijk te maken voor de Verenigde Oostindische Compagnie; Hessing meldde zich als beroepsmili tair bij een Indiaas leger. India was toen nog geen Engelse kolonie en de Indiase vorsten bestreden elkaar. In onderlinge oorlogen trokken zij Europese beroepsmilitairen aan om hun soldaten te trainen. Een aantal van deze Europeanen, zoals generaal Benoit De Boigne, maakte furore. In de tweede helft van de 18de eeuw intro duceerde hij westerse gevechtstech nieken waarop de aartsvijand van Mahdaji Sindia - zijn opdrachtgever - geen antwoord wist en het hazepad koos. Sindia's rijk groeide, de ster van De Boigne steeg. Ookjan Hessing, kapitein onder generaal De Benoit, maakte carrière. In 1798 werd hij benoemd tot kolonel in het leger van de Maharajah Dowlut Row Sindiah en kort daarop ook tot gouverneur van de stad Agra en het Rode Fort. Niet onverdienstelijk voor een Nederlander, maar toch is er welhaast niets in de Nederlandse geschiedenis over te lezen. De Engelsen weten meer en schreven over hem, zoals LordMetcalfe, een diplomaat die hem in 1801 opzocht. In zijn memoires beschrijft hij een infor meel ochtendontbijtje dat hij met Jan Hessing 'that fine old Dutchman, covered with wounds received in war, spending a well-earned fortune in the Fort of Agra' nuttigde: 'I breakfasted by invitation with the Dutch Commandant, Colonel John Hessing. The breakfast consisted of rice and eggs, bread-and-butter, cakes of all kinds, pancakes, and a number of dishes which have escaped my recol- lection, amongst others I have forgot- ten to enumerate cheese The Dutchman was as polite as a Dutchman could be.' Hessing stierf op 21 juli 1803 op 63- jarige leeftijd. Kort daarop viel het Fort in handen van de Engelsen. Zijn zoon, kolonel George Hessing, kon dat niet verhoeden omdat hij door zijn eigen soldaten gevangen was gezet. Op de katholieke begraafplaats in Agra richtte zijn vrouw An een mauso leum voor hem op. An was overigens de schoonzuster van De Benoit's opvolger: generaal Perron. De architectuur van dit grafmonu ment is heel bijzonder. Het is geïnspi reerd op de architectuur van de Taj Mahal: het praalgraf voor Mumtaz-i- Mahal. Hessing kon dit magnifieke monument van blank marmer, een sprookje bij het licht van de onder gaande zon, dagelijks vanuit het Fort aan de overkant van de rivier zien liggen. Ook in zijn tijd werd de Taj Mahal uit de 17de eeuw beschouwd als het meest prestigieuze dat de Groot- Mogol Sjah Jahan ooit bouwde. Het mausoleum van Hessing uit 1803 is lang niet zo imposant: het is veel kleiner en het is opgetrokken uit gewone rode zandsteen maar de basis vorm is dezelfde. Het ziet eruit als een 'paleis met meerdere vertrekken om in te wonen'. Het heeft een vierkant grondplan - ongeveer 10 bij 10 meter - en het bestaat uit een ondergrondse verdieping, de begane grond, een eerste verdieping en een koepel. Het is volkomen symmetrisch. Elke hoek 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 19