De Stelling van Amsterdam wereldmonument? m m Zou de Stelling van Amsterdam ooit op de lijst van monumenten van de wereld komen Hij blijkt in elk geval kandidaat te zijnnu deze grootste verdedigingslinie van Europa onlangs naast 9 andere monumenten (o.m. Noordoostpolder.molens Kinderdijk, Sanatorium Zonnestraal en de Amsterdamse grachtengordel) voorgedragen werd voor de desbetreffende lijst van de UNESCO. Bij de afscheiding van België in 1830 werd een herziening van ons oude vestingstelsel, dat voornamelijk geba seerd was op de verdediging van de grenzen, noodzakelijk geacht. Met de Franse overheersing nog vers in het geheugen moest een andere strategie bedacht worden om belangrijke stede lijke knooppunten in Europa te bevei ligen tegen vijandelijke aanvallen. De eerste kringstellingen, bedoeld als reduit (vluchtschans) voor het leger werden in de veertiger jaren van de vorige eeuw aangelegd rond Parijs en Lyon.Toch duurde het nog tot 1874 voordat de Vestingwet werd aangeno men, die de basis legde voor de Stelling van Amsterdam. Bergen op Zoom behoefde zich niet vroom meer te tonen: onze zuidelijke barrièreste den hadden hun best gedaan maar werden bedankt. Zoals zoveel steden kende natuurlijk ook onze hoofdstad zijn ommuring. Rond 1850 ligt de stad nog veilig binnen de Singelgracht, versterkt met wallen en bastions.Als in de tachtiger jaren, die daarop volgen de Pijp, de Dapperbuurt en het Vondelpark inge tekend zijn en wel buiten de oude stadsgrenzen, hebben die oorspronke lijke versterkingen geen zin meer. En als betrof het een stadsprovincie-idee avant la lettre trekt het Amsterdamse potlood een cirkel van maar liefst 135 kilometer rond de veste en ontwerpt daarmee het grootste nationale reduit van Europa: de Stelling van Amsterdam. De op een na grootste is dan en ook nu nog steeds die van Parijs met slechts 33 kilometer.Ook Metz en Antwerpen halen er niet bij. De Vestingwet van 1874 was een typisch Hollandse wet want de meeste linies en stellingen, die erin ter sprake kwamen betroffen inundaties. Overstromingen mochten dan zeker historisch gezien onze grootste vijand zijn in het laaggelegen vaderland, we wisten- misschien wel vanwege die geschiedenis-hoe we door sluizen en opzettelijke dijkdoorbraken die oude vijand tot onze bondgenoot in de strijd tegen een belager moesten maken. Ook bij de Hollandse Waterlinie werd de voornaamste strategie gevonden in de inundaties. Deze linie, waarvan de verdedigingslijn via Woerden en Schoonhoven liep werd in 1815 door de Nieuwe Hollandse Waterlinie vervangen en moest de rijke provincie Holland tegen een aanvaller bescher men. Die nieuwe linie liep van de Zuiderzee via Muiden en Naarden richting Utrecht, Jutphaas en Vreeswijk naar de Nieuwe Merwede en de Biesbosch. De Stelling van Amsterdam, waarvan de bouw in 1880 al in volle gang was en die begroot was op 31 miljoen gulden maar uiteindelijk meer dan een veel voud daarvan gekost heeft, diende ook als toevluchtsoord voor de troepen, die zich noodgedwongen van de Hollandse Linie moesten terugtrekken. 17 JAN DERK GERRITSEN 4 w Fort Marken-Binnen, in gebruik bij de regionale brandweer ter plekke, (dia's van Derk-Jan Gerritsen, Haarlem) Fort Krommeniedijk. Amsterdam en zijn benauwde veste Hollands glorie

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 17