bagD Tras troef! O /.JW /jtiiS/L VaS w arwo P postbus 9 2100aa K heemstede 023-(5)481581 Restauratie - Renovatie? Natuurlijk Tras. Uitbreidingsplannen Bronnen Tnent- \nputz en halfrond. Aan weerszijden bevin den zich op het muurvlak gestucte versieringen zoals rozetten. Al deze gebouwtjes zijn binnen het MSP een herbeschouwing waard. Ze moeten stuk voor stuk behouden blijven en bij verhuizing van de levende have zou men dan ook naar hergebruik moeten streven. In het verleden verdween nogal eens het een en ander ongemerkt. Artis trekt jaarlijks ruim een miljoen bezoekers. De noodzaak en behoefte tot uitbreiden dateert al vanaf eind jaren twintig (Blijdorp is twee keer zo groot). Al jaren geleden heeft Artis de toezeg ging van de gemeente om de gronden aan de andere zijde van de Doklaan te gebruiken voor uitbreiding van het terrein met ca 4 ha. Het eerste plan uit 1989 heette 'Tijgers aan het water', dat gelukkig niet werd uitgevoerd, omdat daarin ook de aanleg van het huidige terrein geschaad zou worden. Het laatste plan 'Zebra's aan het water' dateert van begin dit jaar. Het is de bedoeling dat het plan in fasen, afhankelijk van de financiën, wordt uitgevoerd (Streefdatum totaalplan 2002). De Plantage Doklaan wordt een centrale allee. Tussen de allee en het water moet een parkeergarage eri een savannahlandschap 'een Afrika aan de gracht' komen; met zebra's en gnoe's. In de tweede fase volgen de tijgers en leeuwen. Ook is voorzien in een aanlegsteiger. Het blijft echter voorlopig bij plannen. De bootbewo ners van het Entrepotdok hebben een proces aangespannen tegen de uitbrei dingsplannen. Zij eisen behoud van hun ligplaats en een openbaar pad langs het water. Hetgeen voor Artis inhoudt dat de biotopen bijna niet mogelijk zijn omdat er dan voor de rust van de dieren wallen opgeworpen moeten worden. Met het gevolg dat er dan veel terrein voor Artis onbenut blijft. Bovendien maakt juist het contact met het water de uitbreiding zo aantrekkelijk. In ieder geval is het nu slechts een kwestie van afwachten, todat de Raad van State uitspraak doet. 'En dat kan zo weer een jaar duren', zegt directeur Frankenhuis. Inmiddels gaan de werkzaamheden in Artis gewoon door. Er wordt opnieuw bestraat, veel gesnoeid, gemaaid en het is een gezellige drukte met dieren geluiden en kindergeschreeuw. Maar er zijn wel degelijk rustige plekjes te vinden. Dat is het verrassende van Artis vindt Frankenhuis, de begroeiing is misschien wel wat verstikkend, maar daardoor is er om de hoek vaak iets totaal anders. Ondanks de grote bezoekersstromen kan men redelijk anoniem rondslenteren en zoeken naar wat Artis op het gebied van bijzondere bouwwerken en stallen te bieden heeft. En behalve dat zijn de tuinen, de vele beelden en het park met wel 200 verschillende boomsoor ten de moeite waard. Zoals journalist Johan Lugef in 1929 in de Telegraaf schreef: 'Als U in Artis naar de beesten hebt gekeken, kijk dan ook eens naar de mensen'. Anno 1995 zou meri kunnen zeggen: 'Als U in Artis naar de beesten en de mensen hebt gekeken, kijk dan ook eens naar de architectuur'. De cijfers en nummers in de tekst verwijzen naar de plattegrond achter in de meest recente Artisgids. Artisgidsverschenen in 1990, waarin veel aandacht voor de geschiedenis, met beschrijvingen en oude afbeeldin gen van verschillende verblijven. Hasselman, Ben en Maarten Meijs. 'Natura Artis Magistra; het park, de gebouwen en de kooien in de 19e eeuw'. Amsterdam, z.j. Nieuwendijk, J.G. '125 jaar Natura Artis magistra' In: Ons Amsterdam, 15(1963), no 4 p. 98-128. Gegevens over het Monumenten Selectie proces werden verstrekt door het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg, Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 16