m Aannemingbedrijf Zeeburgerpad 49 restauratie 1019 AB Amsterdam onderhoud 020-6940306 verbouw schilderwerken nieuwbouw Heemschut als 'oog en oor' STICHTING VAKGROEP imESI RESTAURATIE lier initiatief wordt versterkt t.b.v. het steunpunt. En in Noord-Brabant wordt het 'deconcentratiemodel' beproefd. Hierbij wordt het steunpunt gecoördineerd vanuit de Regioservice (Regio Zuid) van de Rijksdienst. Mogelijk wordt er ook nog een vierde model uitgeprobeerd, waarbij een grote gemeente met de nodige capaciteit en deskundigheid een centrale rol speelt binnen het steunpunt. Er is ook nog sprake van geweest, dat het stadsgewest Haaglanden bij het experiment zou worden betrokken maar de bestuurlijke situatie- Haaglanden is kandidaat voor een stadsprovincie- bleek niet geschikt voor een experiment. De steunpunten gaan een breed en gevarieerd pakket ontwikkelen. Over de concrete invulling daarvan lopen de meningen echter uiteen. Daarom is bewust gekozen voor een 'blauwdruk'. De partners in een bepaald gebied maken met elkaar uit welke activitei ten met prioriteit tot uitvoering worden gebracht. Dit pakket kan dan weer uitgebreid worden op basis van concrete behoeften bij de cliënten. In principe zullen echter de volgende taken door elk steunpunt worden vervuld: signaleren, afstemmen, onder steunen, onderhandelen, kennisont wikkeling en stimuleren van beleid. Het steunpunt kan door zijn signaal functie voor alle betrokken organisa ties een 'oog en oor' zijn. De commis sieleden en correspondenten van met name Heemschut op provinciaal en locaal niveau spelen daarbij een essen tiële rol. Overigens acht Heemschut het voor zijn bijdrage aan de steunpunten, die meer dan de bovengenoemde functie omvat, nodig om zijn provinciale commissies uit te breiden en te versterken. En ter ondersteuning van de commissies dient ook het landelijk bureau van Heemschut uitgebreid te worden. De steunpunten stemmen alle vormen van beleid en activiteiten op elkaar af zodat er een integraal cultuurhisto risch beheer kan ontstaan. Ondersteunen doet het steunpunt vanuit het principe, dat de sterkeren (het steunpunt) de zwakken (kleine gemeenten) helpen. Onderhandelen doet het steunpunt om oplossingen te bereiken vanuit de verschillende belangen, die in het geding zijn. Kennisuitwisseling en -ontwikkeling wordt verkregen via terugrapportage naar de particuliere, gemeentelijke, provinciale en rijksachterban. En tenslotte fungeert het steunpunt als 'denktank', inspirator en stimulator van beleid. Voor de begeleiding van het project op landelijk niveau is een Stuurgroep opgericht, waarin naast de Rijksdienst, de VNG, het IPO, het NCM en het NRF, de Bond Heemschut, de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek en de Stichting voor de Nederlandse Archeologie zitting hebben. De directeur van de RDMZ, drs.A.L.L.MAsselbergs zit de stuurgroep voor. Daarnaast is er een externe begeleidingsgroep, waarin de project leiders van de steunpunten samenko men onder leiding van professor Nelissen. Aan de vergaderingen nemen ook waarnemers van enkele andere provin cies deel: Limburg, Zeeland, Zuid- Holland. Het is immers de bedoeling, dat er uiteindelijk een landelijk steun puntennetwerk monumentenzorg gaat ontstaan. Voor dit inleidend artikel in een serie over dit onderwerp putten we o.m. uit de Nieuwsbrief van de Rijksdienst van juli, die geheel aan het steunpunten netwerk is gewijd. In een volgende aflevering van Heemschut een interview met de projectleider in een van de 'experi mentele' provincies. J.KNi 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 11