uu.u iiiiu £VÏ«S feSg£ S\?* N ^.iii'ii ila^a» Gevelsteen in de kanontoren, waarschijnlijk 17de eeuws. Duidt op antagonisme tussen de Stad Groningen en de Ommelanden in de 15de eeuw, handel werden kapitalen verdiend. Renteniers lieten kasten van huizen neerzetten. Vaak naar een ontwerp van aannemer-architect Oets de Leeuw Wieland, die met gemak in verschil lende stijlen bouwde. Let u ook op het raadhuis, uit 1925, dat gebouwd is in de stijl van de Amsterdamse School. Van Loppersum gaan we verder rich ting Usquert. We passeren Zeerijp. Hier stonden vier borgen. Bij het wierdedorp Westeremden komen we in het stroomdal van de Fivel, een van de oude natuurlijke waterlopen in Groningen. In de naam 'Westeremden' zit nog het Germaanse 'emeta' wat 'monding' betekent. Ooit stond hier water en verbleef men op heuvels. Het dorp Middelstum bestaat uit een serie wierden, die aan elkaar gegroeid zijn. Toornwerd, de naam zegt het, is ook weer een wierdedorp. Steeds worden wij getroffen door de schoonheid van die compacte,oude bebouwing op de wierden, de verhogingen in het land schap, met daar omheen de weidsheid van de velden. Even buiten Middelstum zien we geknotte linden staan bij het borgter- rein dat hoorde bij de verdwenen borg Ewsum. Wat nog rest van deze eens machtige borg is een ronde kanonsto ren, een oude gracht en het schathuis(schuur). Het borgterrein en de opstallen worden met zorg onder houden door de Groninger Borgenstichting. Aandachtige zorg zie je hier overal aan af, aan de woningen, de tuinen, de akkers. Lachende dorpelingen en wilde bloemen in het koren maken het plaatje compleet. Dit gebied zit vol geschiedenis en cultuur. Kantens is een radiair wierde dorp, de kerk staat in het midden en de woningen en boerderijen staan in een cirkel er omheen. De wierde Helwerd was de plaats waar de zendeling Liudger de blinde bard Bernlef ontmoette en hem van zijn blindheid genas. De kerk van Rottum was onderdeel van een kloostercomplex. Het begint ons bijkans te duizelen. Usquert Dan zijn wij bij Usquert, waar we het raadhuis van Berlage zullen bezichti gen. Een apart artikel in dit tijdschrift M mVmm Entree Hotel Restaurant 'Spoorzicht' in Loppersum. is aan dit raadhuis gewijd. Usquert was in de jaren '30 in Nederland het dorp met naar verhou ding de meeste miljonairs. Er staan veel rentenierswoningen. En de boer derijen in deze streek zijn enorm, de onderkelderde voorhuizen zijn opge trokken in Neo-klassicistische stijl, in 'boeren'Jugendstil of in de stijl van de Amsterdamse School. We zijn dan ook in het rijkste deel van de provincie. Die rijkdom komt voort uit de opbrengsten van de akkerbouw. Mansholt Uit deze streek zijn vele geleerden voortgekomen, o.a. de bekende sociaal geograaf E. W. Hofstee, en uit het Groninger land vertrokken bestuur ders om in Den Haag het land te regeren. Zo was de onlangs overleden oud-minister Sicco Mansholt zoon van een Groninger hereboer. Voorbij Usquert, naar het noorden, komen we op land dat nooit bewoond is geweest voordat het bedijkt werd. Hier zijn geen wierden te vinden. Het is na 1813 bedijkt en we treffen een vlak, wijd landschap aan, gedomineerd door forse boerderijen.' Groot Zeewijk vind je hier met de grootste boeren schuur van Nederland, gebouwd in 1815. Het noordelijkste punt dat we bezoeken tijdens de excursie is Noordpolderzijl, aan de Waddenzee. We klimmen tegen de dijk op en ruiken de typische waddenlucht. Deze moderne dijk op Delta-hoogte verkleint het volume van de 19de eeuwse sluis en van het oude 'ziel- hoes', nu café. Het is hier zeer rustig, we kunnen wel uren over het wad en het water kijken. Het geschreeuw van de scholeksters haalt ons echter uit onze mijmeringen. We moeten weer verder. Het volgende reisdoel is de Menkemaborg in Uithuizen. Over deze 'parel' leest u elders in dit blad. Via Warffum, Baflo, Winsum en Adorp gaan we weer terug naar de stad Groningen. We rijden door het zeer oude cultuurlandschap van het Reitdiep. Gelukkig gaan de plannen van de gemeente Groningen om hier een woonwijk te laten verrijzen niet door. Onze tocht is ten einde. Nog lang blijven de opgedane indrukken nazin gen in het hoofd. Dat zijn indrukken van pracht en harmonie, en het besef van het grote culturele en historische bezit van deze provincie wordt weer eens bevestigd. Vindt u dit hoogdra vend klinken? We nodigen u van harte uit om zelf te komen kijken. Saskia Simon, PR-medewerker Heemschut Groningen. Met dank aan Philip Bosscher en Reint Wobbes. 1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 7