Het rijke culturele erfgoed van Groningen Een blik vooruit op excursie Landelijke Heemschutdag SASKIASIMON Op een mooie zomeravond vertrekt de excursiecommissie van Heemschut met de personenwagen vanuit de stad Groningen om de route uit te proberen van de excursie van de Landelijke Heemschutdag op 30 september a.s. werd de vrome Bedumer Walfrid door de Noormannen vermoord. Rondom zijn graf begonnen toen al gauw wonderen te gebeuren. In deze streek waren trouwens veel kloosters te vinden. In Thesinge zijn nog restanten te vinden, Sint Armen had ooit een klooster en de gemeente Ten Boer had er zelfs vier. De kloos ters hebben in de provincie Groningen een belangrijke rol gespeeld bij de bedijkingen en landaanwinningen. De N46 wordt verlaten, we besluiten voor een kleine pauze bij een kennis langs te gaan in Huizinge. Op de monumentale boerderij Melkema in dit dorp woonde de familie Huizinga, de voorvaderen van Johan "Herfsttij der Middeleeuwen' Huizinga. Van de grote weg af begint Groningen pas echt. We komen terecht in een idyllisch decor, smalle straatjes, lage woninkjes. Hoogteverschillen tussen het dorp en de omgeving tonen aan dat we op een wierde zijn. Links en rechts zijn mensen in hun tuintje bezig, alles groeit en bloeit uitbundig. Onze kennis woont in een 18de eeuwse pastorie, en hij bewoont het huis met alle respect. De kamers TÏEDUM Afbeelding van de Walfriduskerk in Bedumbegin 17de eeuw, op zilveren nachtmaals-schotel. Vanaf de A-kerk verlaten we de stad via de Westerhaven en de Friesestraatweg. De twee delen van de gedempte Westerhaven worden als parkeerruimte gebruikt. De open ruimte die de haven eens vormde in de stad, blijft op deze wijze bestaan. Maar de plannen van de gemeente om hier een winkel- annex appartementen complex met parkeergarage te gaan bouwen, nemen steeds duidelijker vormen aan en zullen, bij verwezenlij king, het historisch-ruimtelijke karak ter van deze plek teniet doen. De Westerhaven is belangrijk geweest voor de ontwikkeling van de handel in Groningen, en vanaf deze plek vertrokken de trekschuiten richting Friesland, over het Hoendiep. Bij Noorderhoogebrug passeren we het Van Starkenborghkanaal. Hier staat de hoogste molen van de provin cie, de Wilhelmina. In 1880 stonden er meer dan 1000 windmolens in de provincie, nu zijn het er nog maar 83 Walfrid Voortgaande over de N46 zien we van een afstand Bedum liggen, met zijn mooie silhouet met 3 kerktorens. De scheve toren is die van de Walfriduskerk. De oorspronkelijke middeleeuwse kruiskerk die hier stond was een bedevaartsoord voor pelgrims. Omstreeks het jaar 1000 hebben nog de oorspronkelijke vorm, de 80 centimeter dikke achtermuur is intact. We zien geen centrale verwar ming, geen inbouwkeuken, wel hele oude balken en oorspronkelijke plavuizen op de vloer. Bijen Na de rust gaat het verder richting Stedum en Loppersum. Onderweg ontmoeten we een imker die een zwerm bijen van een boomtak in een korf probeert te krijgen. De boom staat langs de weg bij een grote boer derij, een van de vele grote boerde rijen van het kop-hals-romp type, die we in dit deel van Groningen regelma tig aantreffen. De boer en zijn echtge note harken de voortuin aan, de kinde ren rollen over het gras en de St.Bernardhond doet zijn behoefte. Als de imker begint te schudden, gaat aller aandacht naar de bijen. De leden van de excursiecommissie moeten hard lopen, wanneer ze vervolgens nagezeten en gestoken worden door de razende insecten. In de buurt van Stedum bevindt zich de Laan van Nittersum, die herinnert aan de borg Nittersum waar de familie Clant woonde. Van de meer dan 100 borgen die Groningen had, zijn er maar een handvol over. Maar we weten nog waar de oude borgterreinen zijn, veelal is dat ook nog zichtbaar in het landschap. Op de plaats van de oude borgen zijn vaak boerderijen gebouwd. Grachten, singels, lanen en zwaar geboomte vertellen dan van het borgverleden. Loppersum Loppersum is het volgende dorp op onze route, hier zullen we op 30 september de kerk bezoeken en lunchen in Hotel Spoorzicht. Loppersum oogt welvarend. Omstreeks 1870/1880 beleefde men hier de 'champagnejaren', in de graan- Kanontoren van de borg Ewsum, gebouwd in 1472 (foto's coll.Noordelijk Scheepvaartmuseum, Groningen).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 6