Berg baart muis Open Monumentendag Heemschut-agenda In memoriam Stan Smeets Minister d'Ancona liet vorig jaar in haar politiek testament de monumenten zorg een berg mooie intenties na. Onderzoek had uitgewezen, dat 40 procent van onze monumenten er matig tot slecht aan toe is. Het jaarlijks beschikbare budget was echter de laatste jaren gehalveerd en daarom.zou er een restauratie-inhaaloperatie moeten komen van jaarlijks liefst 140 miljoen extra gedurende tien jaar. Haar Strategisch Plan werd gelanceerd maar zonder financiële vertaling en leek daarom bij zijn geboorte al op een gratuit gebaar. Inmiddels zit er een ander kabinet en lijkt de berg goede bedoelingen van d'Ancona een muis te baren in het monumentenbeleid van haar opvolger voor monumentenzorg: drs.A. Nuis. In zijn nota 'Pantser of ruggegraat' belooft hij een nieuwe 'inhaalslag' voor het monumentenbe- houd: de muis van Nuis. Het kabinet zal uit de 'meevallers' van 1995 een nader te bepalen bedrag beschikbaar stellen om de restauratie-achterstand te bestrijden. Nuis denkt daarbij aan een eenmalige bijdrage van een paar honderd miljoen gulden. In het debat over de Voorjaarsnota had minister Zalm het echter over slechts .100 miljoen extra. En dat terwijl er tot 2000 een bedrag van 700 miljoen extra nodig is. Maar het is zelfs nog niet eens zeker of die paar honderd miljoen er ook echt komen. Immers de meevallers van de diverse departementen zullen voor een aanzienlijk deel gebruikt moeten worden om de tekorten op de Onderwijs begroting op te vangen. De invoering van de prestatiebeurs is met een jaar vertraagd en schiet een flink gat in de begroting van minister Ritzen. Staats secretaris Nuis heeft echter al een nieuwe ideologie bedacht om inhaal operaties min of meer overbodig te maken. De kunstenaars en monumen- tenzorgers moeten de markt op. Voor de monumentenzorg betekent dit, dat voor monumenten aanzienlijk minder overheidssteun nodig is als 'door herbestemming monumenten een nieuwe economisch draagkrach tige functie kunnen verwerven'. Nu is herbestemming op zichzelf prima maar zij leidt zelden tot economisch draagkrachtige functies en is absoluut geen alibi om de broodnodige over heidssteun te verminderen. Ook Heemschut ziet wel wat in de markt werking voor de monumentensector. Op aandrang van Heemschut besloot bijvoorbeeld onlangs de directie van De Open Monumentendag wordt dit jaar gehouden op zaterdag 9 septem ber; 42 3 gemeenten doen mee en 3 500 monumenten worden voor het publiek opengesteld. Twee thema's krijgen dit jaar extra aandacht: archeologie en vestingwerken. Over beide verschijnt een boekje in de OMD-reeks. De Open Monumentendag wordt op september officieel in Haarlem geopend door mr.Pietervan Vollenhoven, voorzitter van het Nationaal Restaauratiefonds, ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van deze stad.Haarlem is bovendien één van de gemeenten, die de Open Monumentendag behalve op zaterdag ook op zondag viert. Ook in andere Europese landen wordt de Open Monumentendag gevierd. De 'European Heritage Days' worden in 3 5 landen gehouden op verschillende data in september en oktober. Op Europees niveau is er ook het 'Hanzeproject', een reizende expositie over de verschillende Hanzesteden. Meer informatie over de Open Monumentendag is te vinden in de Open Monumentenkrant, vanaf medio augustus onder meer verkrijg baar bij alle VW- en ANWB- kantoren en in bibliotheken. 9 september Open Monumentendag 30 september Landelijke Heemschutdag naar Groningen e.o. (zie pag. 4 e.v.). 7 oktober Excursie Noord-Brabant naar De Peel (zie pag. 42) 14 oktober Excursie Noord-Holland (zie pag. 42) 14 oktober Excursie Zuid-Holland (zie pag. 42) 14 oktober Excursie Overijssel in Zwolle 13,14,15,24 oktober Congres over Romeinse arch. historicus Vitruvius. Inl. 045-604404 (na 1 okt. 5604404). het station van Groningen om mede uit commerciële overwegingen de monumentale hal weer in volle glorie terug te brengen. Maar het marktme chanisme op zichzelf is niet voldoende. Monumenten dienen te worden beschermd omdat het monu menten zijn. In de jaren '70 besloot het parlement vele miljarden uit te geven voor een enorme inhaaloperatie t.b.v. de stads- en dorpsvernieuwing. Voor de monumentensector zou ook zo'n inhaalslag moeten plaatsvinden. Uiteindelijk zullen de kosten daarvan meevallen. Onderzoek van het Nationaal Restauratiefonds heeft immers uitgewezen, dat elke gulden, uitgegeven aan restauraties een gulden en acht cent oplevert doordat het geld op allerlei manieren weer bij het Rijk terugkomt. En de toeristen-industrie zal er ook nog eens flink aan verdie nen. Maar eerst zal er toch geïnves teerd moeten worden. Hopelijk zal het Nuis lukken de berg alsnog te behoe den voor het baren van een muis. Jaap Kamerling Op 22 juni overleed, na een ziekbed van enkele maanden, op 88-jarige leef tijd de heer mr Stan Smeets, drager van de Ton Kootpenning en erelid van de afdeling Limburg van onze Bond. De Heer Smeets had een brede culturele belangstelling. Hij was tientallen jaren bestuurslid van o.a. de Afdeling Limburg van de Bond Heemschut en van het Limburgs Landschap. In die samenhang heeft hij veelvuldig gepleit voor de bescherming van natuur- en cultuurmonumenten. Hij droeg zijn visie ook uit via de pers en over de (regionale) radio. Aan talrijke excur sies heeft hij deelgenomen en mede leiding gegeven. Ook het verband tussen cultuur en historie had zijn grote interesse. Hij kon er boeiend over vertellen. Met zijn heengaan is veel kennis en ervaring verloren gégaan. Maar gelukkig heeft hij veel jongeren geïnspireerd om zorgzaam met het verleden om te gaan. Heemschut heeft daarvan in niet geringe mate geprofiteerd. De afdeling Limburg herdenkt de heer mr Stan Smeets met respect en dankbaarheid. MrJ. Matti, Vz. Bond Heemschut, Afdeling Limburg 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 5