Wandelen over het kerkhof Excursie Zuid-Holland Excursie Heemschut Noord-Holland Excursie naar de Peel Wandeling over het oude kerkhof te Roermond, nabij de Kapel in 't Zand. Dit kerkhof is een uniek monument omdat er binnen de muren van het kerkhof zowel een protestants, een joods, een katholiek en een zogeheten 'verloren' kerkhof te vinden zijn. De begraafplaats is onlangs in de Teleacserie over kerkhoven uitgebreid belicht. Het meest bekend is het monument met de handjes (zie foto). Voor meer informatie: WV Roermond, tel. 04750-33205, fax 04750-35068 De wandelroute op de eerste Heemschut-dag voor Limburgse leden voerde o.m. langs de putbeelden in Roermond. Doel van de dag was: versteviging van de contacten tussen de Limburgse leden. Op 14 oktober 1995 aanstaande orga niseert Zuid-Holland weer een inte ressante excursie. Het programma ziet er als volgt uit: 9.15 Verzamelen bij de oost-uitgang van station Schiedam Rotterdam- West. 10.00 Vertrekken per touringcar via de stadsmolens van Schiedam richtingVlaardingen, voor een bezoek aan het Visserijmuseum, waar u ontvangen wordt met koffie en een echt Vlaardings ijzerkoekje.Bij het vertrek kunt u genieten van een echt Vlaardings schelvispekeltje. Via het Vlaardingse Havenhoofd gaan we via de Maassluisdijk richting Maassluis. Bij de oude sluizen kunt u daar even rond wandelen door dit gedeelte van het beschermd stadsgezicht. Wellicht kunt u hier het bekende stoomschip 'de Furie'treffen.De lunch zal genut tigd worden in de monumentale boer derij 'de Ridderhof in Maassluis (tevens een projekt van Heemschut Zuid-Holland). Na de lunch gaan we via het beschermd dorpsgezicht van Maasland richting Hoek van Holland langs de stormvloedkering in aanbouw, richting Fortmuseum Hoek van Holland. U krijgt daar een uitge breide rondleiding door het fort, met na afloop een hapje en een drankje. 18.00 Rond deze tijd bent u weer terug bij station Schiedam Rotterdam- West voor de thuisreis. De excursie kost f 50,- per persoon (all-in); Er kunnen maximaal 100 personen mee. Aanmelden uitsluitend door overmaking van f 50,- op post bank rek. nummer 124326 t.a.v. Bond Heemschut te Amsterdam onder vermelding van 'Excursie Zuid- Holland'. Niet alleen steden en dorpen, en de individuele bouw- en infrastructurele werken waar zij uit zijn samengesteld hebben dikwijls een lange geschiede nis en zijn van (internationaal cultuur historisch belang, ook vele landschap pen kunnen in dit opzicht van grote waarde zijn. Met name geldt dit voor de internationaal zeer unieke polder landschappen van Laag-Nederland. Het is dan ook om die reden dat Heemschut, afdeling Noord-Holland, op zaterdag 14 oktober 1995 haar jaar lijkse excursie aan enkele van deze landschappen wijdt. Aan de hand van een dialezing en een verkenning 'in het veld' (vervoer per bus) worden de cultuurhistorische waarden van het veenweidelandschap van Waterland, de droogmakerij van de Beemster en de Binnenduinrandzone tussen Schoorl, Bergen en Egmond aanschouwelijk gemaakt. Medewerkers van de Provincie Noord-Holland vertellen over de ontstaansgeschiedenis van de land schappen, wat daar nog van zichtbaar is, over de huidige positieve en nega tieve ontwikkelingen in het landschap (bescherming, verstedelijking, inten sievere agrarische bedrijfsvoering etc.) en over het daar op af te stemmen ruimtelijk beleid. Om ca. lO.OO uur worden de deelne mers ontvangen in restaurant De Doele, Koemarkt 56 te Purmerend. De kosten die verbonden zijn aan de deelname bedragen f45.00 per persoon. Opgave voor deelname kan uitsluitend geschieden door overma king van dit bedrag op Postbank reke ningnummer 124326 t.n.v. Bond Heemschut te Amsterdam, onder vermelding van Excursie Noord- Holland en uw volledige adres. De aanmelding sluit op 1 oktober 1995. Het maximum aantal deelnemers is vastgesteld op 50 personen. Eén week voor aanvang ontvangt u het dagpro gramma, de routebeschrijving en enige achtergrondinformatie met betrekking tot genoemde landschappen. De excursie die Heemschut Noord- Brabant op zaterdag 7 oktober organi seert en die al in het vorige nummer is aangekondigd, heeft intussen vaste vormen aangenomen. Het thema betreft Jonge Monumenten, i.c. de Peel- Raamstelling en de Peelontginningen. De excursie staat onder de deskundige leiding van drs. Joost Michels, kunsthis toricus en inventarisator van het Monumenteninventarisatie- en selec tieproject Noord-Brabant, die ook werkt aan een proefschrift over dit onderwerp. Bezocht zullen worden: In Budel Dorplein: een fabriekskolonie (1890-1925) van de zinkfabriek aldaar, met bezoek aan een fabrikantenvilla, arbeiderswoningen, de gevangenis en een gemeenschapshuis. In Weert: een kazemattenreeks van het veldleger (1939) langs de Zuid- Willemsvaart. Bezichtiging van het interieur van één of meer kazematten. Deze zijn uniek voor Nederland. Helenaveen: ontginningskolonie (1853 en later). Bezoek hervormde kerk, zondagsschool en predikantenwoning; tabaksschuur; één van de z.g. Koningshoeven in het ontginnings landschap met drietandvaarten. Griendtsveen: fabriekskolonie (ca 1890 en later) bij de turfstrooiselfabrieken van de gebroeders Van de Griendt. Katholieke kerk, dorpswoningen, café, turfstrooiselfabriek en villa's. Afhankelijk van de daarna beschikbare tijd wordt vervolgens nog een keuze gemaakt uit: Stevensbeek: modelboerderij (ca. 1910). Westerbeek: ontginningsboerderijen, maalderij en luchtwacbttoren. In Oploo: Landgoederen De Groote Slink/ de Bunthorst (1907, L.Springer) met landhuis, dienstwoningen, ijskel der, theekoepel en pachtboerderijen. De excursie begint om 10 uur met het vertrek vanuit NS- station Weert. Voor degenen die per trein komen uit de richting Tilburg of Helmond of die om andere redenen er de voorkeur aan geven in Eindhoven op de excursiebus te stappen, vertrekt deze bus vanaf het NS-station Eindhoven, Stationsplein noordzijde (vanaf de voet van de perrontrappen naar rechts). De terugweg gaat weer via het station Weert en het station Eindhoven, waar we om half zes willen aankomen. In Weert kan vrij worden geparkeerd naast het station, in Eindhoven kost een parkeerplaats voor de gehele dag f 4,50. De inschrijving dient plaats te hebben door overschrijving van Fl.45.- per persoon op postgiro 17 45 327, ten name van H.H.M.Strijbos te Eersel, uiterlijk 20 september 1995. In de prijs zijn inbegrepen de busreis, de lunch en de organisatiekosten. Degenen die in Eindhoven willen opstappen dienen zich schriftelijk te melden bij H.H.M. Strijbos, Areven 18, 5521 BA Eersel. De deelnemers krijgen in de bus nadere schriftelijke gegevens.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 42