n »r Zicht op kleine kernen IJmeer niet laten verstedelijken Muurresten integreren in nieuw plein J.K. Correcties Symposium Heemschut Zeeland Kadercursus gemeentelijke monumentzorg E r JU- ,„4 /-.aas* briefschrijvers zal het voornemen van de gemeente Haarlem een andere bestemming aan het gebouw te geven ernstige nadelige gevolgen hebben voor dit monumentale gebouw uit de klassieke periode en het enige van deze stijl in den lande. Ernstig achters tallig onderhoud duidt volgens hen op een bijna verdacht doelbewuste nala tigheid, verloedering en onderwaarde ring voor dit specifiek Haarlemse gebouw. J. Gerritsen, Heemschut Noord-Holland Amsterdam -Heemschut heeft bezwaar aangetekend tegen de stedelijke ontwikkeling van het IJmeer. De onvervangbare ruimtelijke kwaliteit van zowel water als land met zijn grote cultuurhistorische waarde maken elke stedelijke bebouwing hier onaan vaardbaar. Het waterfront dreigt hier door ernstig aan karakter en waarde in te boeten. Dit geldt niet alleen voor het gezicht op de kust vanaf het water maar ook andersom. De eeuwenoude aanblik vanaf de Diemerzeedijk over het IJmeer op Waterland met zijn unieke silhouet is zo waardevol, dat het meer niet als planologische reser veruimte mag worden gebruikt. Leiden - Leiden bezit weinig aardige pleinen en het plan om de stedelijke ruimte op de plaats van de vroegere Vrouwenkerk, het Vrouwenkerkhof, om te toveren tot een intiem stads plein is op zichzelf toe te juichen. Maar dat mag natuurlijk niet ten koste gaan van de 15de eeuwse monumen tale muurresten van de vroegere Vrouwenkerk, meent Heemschut. In een brief aan B en W protesteert de Bond tegen het voornemen van het college om de resten van de Vrouwenkerk te slopen i.v.m. de inrichtingsplannen voor het plein en een bouwplan daaraan. Het is immers zowel uit cultuurhistorisch als uit toeristisch oogpunt veel interessanter om de historische muurresten te inte greren in het nieuwe plein. Per abuis is in het Haarlem-nummer de naam van architect Van Loghem konsekwent verkeerd gespeld: met ch in plaats van met gh. In de rubriek Heemschut actief in hetzelfde nummer (pag. 43) werd Woerden ten onrechte ingedeeld in Zuid-Holland. Woerden ligt in de provincie Utrecht. De Provinciale Commissie Zeeland van Bond Heemschut organiseert op vrijdagmiddag 22 september van 14.00 tot 17.00 uur in de Kloveniersdoelen, Achter de Houttuinen 30 te Middelburg een symposium met als titel 'Zicht op kleine kernen'. Heemschut Zeeland wil met dit symposium een bijdrage leveren aan de gedachte- en planvorming met betrekking tot de ruimtelijke ontwik keling van kleine kernen in deze provincie. Heemschut maakt zich steeds meer zorgen over de ongebreidelde uitbrei dingvan met name karakteristieke dorpen in Zeeland. Steeds vaker kan worden bespeurd dat mooie zichtlij nen op dorpskernen worden verstoord door troosteloze nieuwbouw op te opvallende locaties. Het gaat Heemschut hierbij niet zo zeer om de architectuur maar meer om de situ ering van de nieuwbouwwijken en de relatie met het omliggende landschap (inclusief de oude dorpskernen). De problematiek rondom de uitbrei ding van de Zeeuwse dorpen zal worden benaderd vanuit de sociaal- geografische, de stedebouwkundige en de politieke invalshoek. Als sprekers treden op: de sociaal-geograaf dr.J.F.C.M. Thissen, de landschapsar chitect ir. A. Geuze en de heer L.N.Labruyere, burgemeester van Brouwershaven. De middag zal worden afgesloten met een forumdiscussie onder leiding van de Zeeuwse senator drs. H. Eversdijk, tevens voorzitter van het symposium. Belangstellenden die dit symposium willen bijwonen kunnen zich tot 15 september aanmelden bij het secreta riaat van Heemschut Zeeland, Griffioenstraat 18, 4334 BK te Middelburg. De deelnemerskosten ad f 10,- kunnen worden voldaan door overschrijving op postgiro 6572677 onder vermel ding van symposium. Muurresten Vrouwenkerk op Vrouwenkerkhof, (foto Jaap Kamerling). Het Nationaal Contact Monumenten (NCM) biedt de kadercursus gemeen telijke monumentenzorg in het najaar in de provincie Overijssel aan. Plaats van handeling is de openbare biblio theek in Almelo. Aanvangstijd is 19.30 uur, sluiting rond 22.00 uur. De kosten bedragen f 55,- p.p. voorleden van het bij het NCM aangesloten organisaties en f 55,-voor overige. Hiervoor ontvangt de cursist tevens o.a. een uitgebreide cursusmap en het monumentenjaar boek van het NCM. De cursus heeft tot doel om leden van particuliere monumentenorganisaties en monumentencommissies kennis bij te brengen zodat zij hun taak in de gemeentelijke monumentenzorg zo goed mogelijk kunnen vervullen. O.a. de volgende onderwerpen zullen worden behandeld: de Monumenten wet 1988, MIP/MSP, gemeentelijk monumentenbeleid (welke instrumen ten kan de gemeente aanwenden), de monumentencommissie, de relatie monumentenzorg/ruimtelijke orde ning (o.a. cultuur-historische verken ning, bestemmingsplan en beeld kwaliteitsplan), de gemeentelijke monumentenlijst en financiële aspec ten bij restauratie en onderhoud. Voor opgave en meer informatie: Stichting NCM, 020-6277706 (Paul Vesters). 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 41