HEEMSCHUT ACTIEF Heemschut tegen reconstructie Grote Markt J.K. Zeedijk Rond den Alerdinck 'IJsselzone Binnenstad' Geen actie tegen uitbreiding POM Het Nijenhuis Heemschut bezoekt Heemaf-terrein Schouwburg op lijst Groningen - Heemschut heeft met verbazing kennis genomen van het pleidooi van enkele Groningse burgers om de noordwand van de Grote Markt, die in 1945 door oorlogshandelingen deels werd verwoest en deels daarna werd afgebroken, te reconstrueren naar de periode voor 1945. De Bond is het wat dat betreft eens met het college van B en W, dat dit plan afwijst. Heemschut meent, dat voor een posi tieve belevingswaarde van oude stads kernen het behoud van aanwezige stedebouwkundige en architectoni sche waarden uit het verleden noodza kelijk is. Die aanwezige bouwwerken kunnen worden herbestemd of geïnte greerd in nieuwe ontwikkelingen. Bovendien zijn namaak-historische gevels en straatwanden zijn niet in staat uitdrukking te geven aan onze tijd. Heemschut richt zijn aandacht op aanwezig waardevol erfgoed en niet op wat geweest is. Bovendien is een authentiek ogende reconstructie niet mogelijk omdat de vereiste ambachte lijke kennis ontbreekt. Heino - De zeedijk Rond den Alerdinck te Heino is door de provin cie Overijssel op de Procinciale Monumentenlijst geplaatst. Dit is mede te danken aan de PC Overijssel van Heemschut, die zich lange tijd sterk heeft gemaakt voor een officiële monumentenstatus van de vroegere zeedijk. Volgens de Provincie Overijssel past het tot officieel monument verklaren van de zeedijk uitstekend in de bescher mingsplannen voor het landgoed Den Alerdinck, een vroegere buitenplaats. De bescherming van buitenplaatsen heeft bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een hoge prioriteit. De provincie Overijssel verklaart het eens te zijn met het standpunt van de PC Overijssel dat het een voordeel is wanneer een monument in handen is van één beheerder. 'Maar dat is bepaald geen voorwaarde en evenmin een garantie voor het voortbestaan of de bescherming ervan', zo verklaart de Provincie per brief. Inmiddels is besloten de noordelijke flank van de dijk, grenzend aan het Overijssels Kanaal, te verharden. Dat is zowel in het belang van het monu ment zelf als in dat van de bomenrijen aan weerszijden ervan. Wel pleit Heemschut voor een anderssoortige verharding dan de voorgestelde klin kerbestrating, aangezien deze te zeer afwijkt van het oorspronkelijke wegdek. Deventer - Heemschut Overijssel plaatst nog enkele kanttekeningen bij het voorontwerp bestemmingsplan 'IJsselzone Binnenstad' voor Deventer. Het bestemmingsplan is het derde in een reeks die dient om het beschermde stadsgezicht van Deventer van een goede planologische regeling te voorzien. Heemschut is blij, dat met het formeel van kracht worden van het bestem mingsplan 'Kernzone' voor genoemde regeling een duidelijke basis is gelegd. Heemschut is echter van mening dat de horeca in het plan wat al te goed bedeeld is, waar in eerste instantie sprake zou zijn van een terughoudend beleid. Dit geldt onder meer ten aanzien van het plaatsen van terrassen op het Grote Kerkhof. Heemschut pleit voor correctie van het plan. Ook pleit Heemschut ervoor niet te star vast te houden aan het herstel van de historische rooilijn op het voorter rein van de Fermerie, een vroeger ziekenhuis aan hetMuggenplein. Dit plein is pas in de negentiende eeuw als zodanig ontstaan en sindsdien zijn er ruimtelijk gezien tal van acceptabele invullingen aan gegeven. Heemschut is van mening dat die niet zonder meer dienen te verdwijnen ten faveure van de rooilijn. Voorts vindt Heemschut dat het gebied hoek Singel-Binnensingel ten onrechte niet is opgenomen in de reeks bijzondere delen van het plange bied. Op deze plek zou een torenach tige bebouwing mogen verrijzen. Volgens Heemschut is 'geen enkele stedebouwkundige, cultuurhistorische of monumentale argumentatie voor een dergelijk project aangevoerd'. De Bond acht deze bepalingen dan ook beslist onaanvaardbaar. Zwolle - Heemschut Overijssel heeft besloten geen verdere actie te voeren tegen de uitbreiding en de nieuwbouw van het Provinciaal Overijssels Museum te Zwolle. Heemschut twij felt ernstig aan de haalbaarheid van verdere acties. De plannen voor nieuwbouw en uitbreiding van het POM dateren al van enige tijd geleden. Inmiddels zijn het Overijssels Welstandstoezicht en de gemeente Zwolle met de plannen accoord gegaan. Mede daardoor schat Heemschut de haalbaarheidskansen van verder protest laag in. Wijhe - Heemschut blijft de ontwikke lingen rond het Nijenhuis, een museum dat plaats biedt aan onder andere de kunstcollectie van de Hannema-De Stuers Fundatie, nauwlet tend volgen. Inmiddels wordt in het kader van de uitbreiding van het museum een begeleidingscommissie samengesteld waarin ook Heemschut zou willen participeren. Hengelo - Tijdens de vergadering van 2 3 juni heeft de PC Overijssel van de Bond Heemschut een bezoek gebracht aan het Heemaf-terrein in Hengelo. Het terrein, dat deel uitmaakt van het masterplan voor Hengelo en waarvan de bodem momenteel gesaneerd wordt, is een archeologisch zeer interessante vindplaats. De heer H. Reijnders, lid van Heemschut Overijssel, is nauw bij de opgravingen betrokken. Het terrein bood tussen circa 1900 en 1950 plaats aan Heemaf, dat destijds een bloeiend bedrijf was. Door de bouw van Heemaf is ongetwijfeld veel van wat de grond herbergde verloren gegaan, maar er is tevens ontzettend veel bewaard gebleven. Zo bevat het terrein onder meer de fundamenten van het vroegere Huis Hengelo. Nog veel oudere archeolo gische vondsten duiden er echter op dat op dit punt ooit de historie van Hengelo begonnen moet zijn. Er zijn onder meer bijzondere stenen, botten en aardewerken scherven uit de Romeinse tijd opgegraven. Heemschut heeft B en W van Hengelo reeds meerdere malen gewezen op het historisch belang van het terrein. De gemeente Hengelo heeft het terrein, dat vlak bij het stads centrum ligt, bestemd voor woning bouw. Heemschut pleit er voor het terrein aan te merken als gemeentelijk monument, in de vorm van een archeologische vindplaats. In ieder geval is het de bedoeling om tijdens Open Monumenten Dag in september op het terrein een archeologische markt te houden. Richard Kers Heemschut Overijssel Haarlem - Ook Heemschut heeft zich aangesloten bij de vele Haarlemse organisaties, die bij het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap pen een verzoek hebben ingediend, de Haarlemse stadsschouwburg aan het Wilsonsplein van de dreigende onder gang te redden door deze de status van rijksmonument te verlenen. Zowel het inwendige als het uitwendige dienen daaronder te worden begrepen. Daarmee hopen de indieners van het verzoek te bereiken, dat de plannen van het gemeentebestuur een nieuwe schouwburg te bouwen op de plaats van de voormalige drukkerij Enschedé op de Grote Markt in de schaduw van de eeuwenoude Bavokerk, tot het verleden gaan behoren. Volgens de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 40