Versteende huisnamen in Sittard A.M.P.P.JANSSEN Wie na april 1993 de binnenstad van Sittard niet m.eer bezocht heeft, zal bij een wandeling in deze plaats constateren dat de stad vijfentwintig kleine monumentjes rijker geworden is. Werden voorheen in Sittard slechts twee gevels gesierd door een stenen reliëf m.et de naam van het huis, nu is dit aantal meer dan vertienvoudigd. In deze bijdrage willen wij kort op deze wonderbare stenenvermenigvuldiging ingaan. Nieuwe gevelsteen. Huisnamen dateren van voor de Franse Tijd, toen huisnummering nog niet werd toegepast. De door de Fransen ingevoerde nummering maakte de namen overbodig. Ze waren niet meer functioneel en werden nog slechts voor de aardigheid of voor commerciële doeleinden toegepast. Vroeger waren ze evenwel onmisbaar voor de identificatie van de gebouwen. De naam trof men dikwijls op een uithangbord aan, soms ook in reliëf op een steen in de gevel. Voor degenen die het lezen niet meester waren, was bij de naam een eenvou dige afbeelding ervan te zien. Zo toont de gevelsteen van het Sittardse huis 'In 't vergulde Hirt' uit 1645 een afbeel ding van een hert en laat die van het pand 'lm H.Geist' uit 1710 een duif zien, het symbool van de H.Geest. Brononderzoek Toen ter voorbereiding van het 750- jarig stadsjubileum van Sittard (gevierd in 1993) een groep onderzoekers de bronnen voor de stadshistorie systema tisch doornam, stootte men op tal van huisnamen. Door het onderzoeken van kadastergegevens en oude meet- en cijnsboeken wist men van diverse namen de vroegere locatie nauwkeurig te achterhalen. Zo konden huisnamen aan nog bestaande panden gekoppeld worden. De geschiedenis van de meeste panden gaat terug tot 1677. In dit jaar ging een aanzienlijk deel van de stad in vlammen op door toedoen van de troepen van de Zonnekoning LodewijkXIV. Van enkele panden zijn al gegevens bekend uit de vijftiende eeuw: 'im Muhleneisen' (1461) en 'die Kloek' (1470). Opvallend zijn de veelal Duitse benamingen, maar dit is toch niet vreemd, wanneer men bedenkt dat Sittard van 1400 tot 1794 tot het hertogdomjulich (Gulik) heeft gehoord. Bij het bedenken van namen ging men met veel fantasie te werk. Zo vindt men aan de ene zijde van de Heistraat, die voor het midden van de Gevelsteen uit 1710. zestiende eeuw Looiersstraat heette, een huis met de naam 'der Vorholl', aan de andere zijde ligt 'das Paradeis'. Het gevelstenenproject In de ban van het stadsjubileum lanceerden onder meer Th. Oberdoif en A. Sluijs het idee de oude huisna men terug te brengen in de vorm van gevelstenen. De afdeling Beeldende Vormgeving van de Hogeschool Katholieke Leergangen Sittard ontfermde zich over de praktische uitvoering. Het ontwerpen, vervaardi gen en beschilderen vormde voor de studenten een afstudeerproject. De gevelstenen laten zien, hoe oud en nieuw kunnen harmoniëren, terwijl ook het volkse karakter erin niet ontbreekt. De vijfentwintig beste stenen werden in april 1993 in de gevels geplaatst op kosten van de gemeente en de huisejgenaren. Posteren brochure. Voor de plaatsing zijn de nieuwe gevel stenen op de gevoelige plaat vastgelegd. Deze foto's zijn nu verwerkt tot een 'gevelstenenposter', waarop naast de vijfentwintig nieuwe stenen ook vier echte historische stenen afgedrukt zijn. In een begeleidende brochure vindt men tekst en uitleg. De poster en de Nieuwe gevelsteen:Der Morian. brochure (exclusief verzending en verpakking f 12,50), uitgaven van de Stichting Historie Sittard, zijn te bestellen bij de Gemeentelijke Archiefdienst Sittard (Hub Dassenplein 1, Sittard, 046-596666). Dat het project inspirerend kan werken, blijkt uit het volgende. In de Sittardse Begijnenhofstraat verscheen aan een gèvel op particulier initiatief een nieuwe gevelsteen met een afbeel ding van een begijn met een spiegel en het onderschrift 'in de ijdele Begijn'. A.M.P.P. Janssen is bestuurslid van de Afdeling Limburg van Heemschut. 36

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 36