Hoe heilig is het groene hart? Symposium over toekomst Groene Hart Het Groene Hart is niet meer zo groen als toen. En het wordt steeds minder groen. Wat moeten we doen? Aan dit onderwerp was een symposium, in het Archeon te Alphen aan den Rijn gewijd. Een symposium zonder lezingen, maar met van te voren bedachte stellingen, waarop je als deelnemer kon reageren. Organisator was het Platform, Landschap en Cultuurhistorie, samenwerkingsorgaan van belangenbehartigers van landschappelijke en cultuurhistorische waarden, waaronder Heemschut. BERTFRANSSEN Wat we vanouds het Groene Hart noemen is voor 79% inderdaad lande lijk, 12% is stedelijk gebied en 9% water. Dat gaat veranderen. Volgens de prognoses komen er tussen 1995 en 2005 minstens 350.000 woningen bij in dit gebied, en tussen 2005 en 2015 nog eens minimaal 225.000. In totaal komt dat neer op 86 vierkante kilome ter extra ruimte voor woningen. Een ramp? Sommige deelnemers aan een symposium in het Alphense Archeon vinden van niet. Als je de geraamde woningen bouwt, laatje het concept van het Groene Hart hele maal niet los, menen ze. Het maakt niet zo gek veel uit, tenslotte is 'slechts' 12% verstedelijkt. O.k., we hebben ruimte nodig voor woningen en werk en de vraag is dus waar we moeten bouwen. Moeten we dat dan niet meer doen in het Groene Hart, en dus in de rest van Nederland? Dat is toch te gek voor woorden. Alleen de pretentie al dat zo'n standpunt enige kans zou maken. Dan onderschat je toch de economische krachten... Totaalvisie ontbreekt Maar de meeste aanwezigen op het symposium maken zich wèl zorgen. Een verdubbeling van die 12% is wel degelijk heel zichtbaar. Prof. Guus Borger, voorzitter van het Platform Landschap en Cultuurhistorie, constateert dat de cultuurhistorische waarden van het Groene Hart pas op de achtergrond meetellen. Verstedelijking wordt als uitgangs punt genomen. Het Groene Hart is een mogelijke zoeklocatie. Over de kwaliteiten van het Groene Hart wordt vaak op bagatelliserende wijze gesproken. Borger vindt dat je eerst moet kijken naar de cultuurhistorische kwaliteiten van het landschap. Pas daarna naar de functie die deze zouden kunnen hebben voor de verstedelijk ing. Als je naar details van het beleid kijkt, zie je soms aardige initiatieven, maar een totaalvisie ontbreekt volgens hem. Het beleid is versnipperd, samenhang ontbreekt. Ook de belan genbehartigers trekken vaak geschei den op. Een ander bezwaar vindt hij dat het cultuurhistorisch beleid te veel op objecten gericht is. Een hekje hier, een slootje daar. Dat is vaak storend Oprukkende verstedelijking aan rand Groene Hart. Zicht op Amsterdam Zuidoost vanaf Ouderkerk aan de Amstel (foto Jaap Kamerling). voor de maatschappelijke beeldvor ming. Een ander vindt dat cultuurhistorische aspecten te veel verwetenschappelijkt dreigen te worden. Het fanatisme waarmee dat gedaan wordt is ook niet goed. Er moet veel méér gebeuren dan cultuurhistorische waarden in stand houden, het Groene Hart is geen doel op zich zelf. We moeten een brug naar het publiek slaan. Het toerisme bijvoorbeeld moet krachtig bevorderd worden, dat is trouwens ook één van dè methoden om het Groene Hart in stand te houden. Bevordering van het toerisme, daarin kan vrijwel iedereen op het symposium zich vinden. En dan zijn er nog de mensen met het genuanceerde standpunt. Ze menen dat bepaalde delen van het Groene Hart waardevol zijn, maar andere niet zó waardevol dat ze niet voor woning locaties in aanmerking kunnen komen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 34