Drentse rust en ruimte onder druk Symposium 'Gebouwde Cultuur in Drenthe' De rust, en de ruimte die Drenthe zo lang hebben gekenmerkt staan onder pressie. De dorpen groeien in hoog tempo, er komen steeds meer bedrijfsterreinen, de druk op de buitengebieden neemt toe. Waar gaat het heen met deze provincie? Er is toenemende kritiek op de hedendaagse ontwikkeling. Er m,oet gebouwd worden aan de toekomst, maar is er sprake van voldoende kwaliteitsbewaking als het om die bouw gaat? JAN HOF Symposium-voorzitter Wim T. Postma. Om tot een inzicht te kunnen komen hoe het daarmee staat en hoe het toekomstperspectief gemodelleerd kan/moet worden werd op 30 juni op initiatief van het provinciaal bestuur in het Drentse Provinciehuis een goed bezocht symposium georganiseerd onder de noemer 'Gebouwde Cultuur'. Dit symposium, dat ook om een andere reden van bijzondere betekenis was, had een waardevol begin omdat cultuurgedeputeerde mevr. Marga Koo\ in haar openingswoord de start kon aankondigen van de landelijke proef, die inhoud moet geven aan de monumentenzorg-nieuwe stijl. Deze 'nieuwe stijl' vraagt om inpassing in andere beleidsterreinen en een nieuwe vorm van samenwerking tussen over heden onderling en het particulier initiatief. Steunpunten monumentenzorg Drs. A.L.L.M.Asselbergs, directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, gaf een toelichting op het landelijk project met steunpun ten voor de monumentenzorg, waarvan Drenthe de primeur heeft en waarin ook Heemschut participeert. (Heemschut zit o.m. in de landelijke stuurgroep). De bedoeling is om de monumentenzorg een grotere publici teit te bezorgen en daarmee tot een optimale monumentenzorg te komen. Er zullen in totaal 15 van deze steun punten moeten komen; met Drenthe gaan Noord- Brabant en Gelderland als proefkonijnen fungeren. De steun punten moeten onder meer de weg wijzen naar subsidies en financierin gen. Tot nog toe hebben de monu mentenbeschermers te vaak achter het net gevist bij het verkrijgen van gelden. Regionale steunpunten kunnen daar verbetering in brengen. Ze hebben ook tot taak monumenten te inventariseren, scholing te verzor gen en de voorlichting en het werk van de verschillende instanties op elkaar af te stemmen. Het moeten kleine, slag vaardige en bereikbare steunpunten worden, waar iedereen met vragen terecht kan. Gaat Drenthe op het gebied van de bevordering van de monumentenzorg dus een 'pilot' rol vervullen, een andere waarlijk monumentale zorg komt daar nog bovenop. Want het gaat om de vraag welke ontwikkeling van de gebouwde cultuur nagestreefd moet worden en welke bijdragen de overheden, particulieren en betrokken beroepsgroepen bij de realisering daaraan kunnen leveren. Beeld provincie veranderd Symposiumvoorzitter Wim F.Postma, wnd.hoofd van de afdeling Cultuur, Monumentenzorg en Educatie van Drenthe, wees in zijn inleidend woord op de toevalligheden en de deskundig ontworpen plannen, die het Drentse landschap met zijn steden en dorpen hun schoonheid hebben gegeven. Bij het zien van oude films over Drenthe valt duidelijk op, dat er in de loop der tijd heel veel gebouwd en in cultuur is gebracht. Daardoor is het beeld van de provincie de afgelopen tientallen jaren gigantisch veranderd. De uiterlijke verschijningsvorm van bebouwing en de verkaveling van uitbreidings- en landschapsplannen, is bepaald door een voortdurend wisselende visie op na te streven architectonische en stedebouwkundige waarden en normen, waardoor elke nieuwbouw zijn eigen tijdsbeeld uitstraalt. Toegepaste (stede)bouwkundige vormen kunnen als een cultuuruiting van een samenleving worden gezien, zij vormen als het ware de 'gebouwde cultuur'. Die cultuur bestaat niet alleen uit het Drents culturele erfgoed, maar wordt ook gemaakt met hedendaagse cultuuruitingen. Over deze nieuwe gebouwde cultuur wordt in Drenthe verschillend gedacht, wat overigens overeenkomt met de niet altijd eenduidige meningen over de omgang met het culturele erfgoed. Het provinciaal bestuur van Drenthe wil met dit symposium uitwerking geven aan een van de doelstellingen in de kunst- en cultuurnota, namelijk in samenspraak met andere maatschap pelijke groeperingen een discussie op gang brengen over de landschappe lijke ontwikkeling van de provincie. Welke ontwikkeling van de gebouwde cultuur dient er te worden nagestreefd en welke bijdragen kunnen de overhe den, het particulier initiatief en de betrokken beroepsgroepen bij de realisering van deze ontwikkeling leveren? Deskundigen uit de invals hoeken architectuur, welstand, monu mentenzorg, ruimtelijke ordening en landschap gaven op deze materie hun visie. Daarbij was er sprake van een, in de inleiding reeds aangeduide, bijzon dere opzet. Er werd namelijk gekozen voor een vorm, waarbij gerenom meerde landelijk werkende instanties en personen als co-referent optraden bij de meer Drentse sprekers. Dat had tot gevolg dat er vaak sprake was van pittige gedachtenwisselingen. Het geslaagde symposium droeg wat de inleiders betreft een goed 'Heemschut' gehalte. Voorzitter Wim Postma en ir. Ruud Ritz (die een uitstekend referaat hield over de prio riteiten in onze samenleving, die het ontwikkelen van nieuwe waarden voor bebouwing en landschap, kortom de 'gebouwde cultuur', rechtvaardigen) zijn namelijk leden van de Provinciale Commissie Drenthe van Heemschut. De resultaten van het symposium zullen samen met ambtelijke voorstel len aan het provinciaal bestuur worden voorgelegd om tot een uitwer king te komen van het provinciaal beleid en de afstemming daarvan op de gemeenten. Daarbij zal er bekeken worden in hoeverre een visie op de gewenste 'gebouwde cultuur' geïnte greerd kan worden in een provinciaal omgevingsplan. Jan Hof is PR-meclewerker van Heemschut Drenthe. 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 33