Jaarverslag Waagplan sociaal onveilig Doods in de avond Nostalgie BOEKEN Linschoten Saba Stadsherstel Amsterdam hoogte van 23 meter zich een beeld vormen van de nieuwe en zware aanslag, die B en W thans op de binnenstad plegen: een nieuwbouw- complex, dat ons het voor de verblijfs- functie meest aantrekkelijke pleindeel zal ontnemen en de verdwijning van het goudkantoor uit het beeld van de Grote Markt. Het ontworpen Waagplein zal ondanks de bruisende beschrijvingen van B en W een onaantrekkelijk gebied worden, waarvan de sociale veiligheid op een aanmerkelijk lager niveau uitkomt dan hier ooit werd aangetroffen. Dit wordt bevestigd door de onderzoeksresulta ten van het door B en W ingeschakelde bureau 'Zijaanzicht'. Het resultaat van dit onderzoek is vernietigend: 'Met nadruk dient te worden vermeld, dat hier vooral is gekeken naar de vormge ving van de muren en straten en niet naar de ruimtelijke opbouw van het gebied'. 'Het informeel toezicht vanuit de woningen bestaat uit toezicht vanuit bovenwoningen: in het woongebouw van architect Natalini zelfs vanaf de tweede verdieping. Het effect hiervan is matig, omdat het zicht op straat vanuit de woningen vrij gering is en omdat het op straat moeilijk is de aanwezigheid van woningen op de tweede verdieping te beleven'. 'Gesteld kan worden, dat het plan- Natalini op dit moment te weinig avondfuncties op de begane grond heeft om het gebied ook 's avonds druk en levendig te laten zijn.Deze visie op het gebied strookt niet met de ambitie om met het plan-Natalini een stukje stad te creëren, dat ook 's avonds bruist van het leven'. 'Het aantal voorzieningen lijkt echter te laag om het gebied zelf ook 's avonds een veel gebruikt en aantrekkelijk gebied te laten zijn.Gevolg is dat avondroutes langs het gebied zullen (blijven) gaan en niet zozeer er door heen.' Bij het maken van dit plan, na de sloop van de unieke concertzaal De Harmonie de grootste aanslag op het Groningse culturele erfgoed, is de onder de burgerij aanwezige deskundigheid genegeerd. De gemeente heeft zich volstrekt ten onrechte verwaardigd een veroorde ling uit te spreken over het in architec tonisch opzicht beste openbare gebouw uit begin jaren zestig (het stadskantoor van architect Vegter), dat nu gesloopt is ten behoeve van een larmoyant stuk nostalgie. De gemeente zou moeten beseffen, dat de gemiddelde burger of winkelier niet in staat is zich een beeld te vormen van de gevolgen van voorge nomen wijzigingen in ruimtelijke, esthetisch en functionele kwaliteiten van de binnenstad. Zij zou moeten beseffen, dat die burger vervolgens ten prooi valt aan een soort apathie, die hoort bij het ondergaan van een natuurramp om dan tijdens de uitvoering van de plannen te ontwaken met schrikreacties. De door B en W gehanteerde open plan-procedure bestaat uitsluitend uit krampachtig eenrichtingsverkeer, rijkelijk verfraaid met kostbare publi caties, vaak overbodige onderzoeken en wijdlopige commenteren, waarin oneigenlijke argumenten de hoofdrol spelen. (Bovenstaand schrijven van Piet Reijenga is op 20 maart als brief gepubliceerd in de Groninger Gezinsbode. De redactie heeft de brief ingekort, om redenen van leesbaar heid. Ir. P. Reijenga, lid van Heemschut Groningen, schreefde brief op persoonlijke titel) Zie ook pag. 32 T.g.v. het 25-jarig bestaan van de 'Stichting G. Ribbius Peletier jr tot behoud van het Landgoed Linschoten' werd de geschiedenis van deze oase van rust in de randstad te boek gesteld. Landgoed Linschoten; een geschiedboek'' werd samengesteld onder redactie van Wessel Reinink in opdracht van de Stichting Landgoed Linschoten. Het landgoed werd in 1637 gesticht en bestaat uit het kasteel, 400 ha lande rijen, bossen, waterpartijen, park en historische gebouwen en wordt al eeuwen als eenheid beheerd. In het prachtig uitgegeven boek wordt ieder aspect van het landgoed belicht, de bebouwing, de bewonersgeschiedenis, het park (naar ontwerp van Zocher jr.), het landschap, flora, fauna enz. Tot 1891 was het landgoed in bezit van de familie Strick van Linschoten en het werd deze eeuw nauwelijks meer bewoond. Een prachtige uitgave, zorgvuldig vormgegeven met vele afbeeldingen die op het halfmatte chloorvrije papier prachtig uitkomen. Het boek is een waar document voor het behoud van het landgoed in de huidige omvang met een waarschu wende vinger naar de oprukkende verstedelijking rondom het landgoed. De grenzen van het toelaatbare voor dit in natuur en cultuuhistorisch opzicht waardevolle gebied zijn absoluut bereikt. BussumTHOTH, 1994. 564 p. ISBN 90.6868.110.9 Prijs f6 5,- Op 6 september 1994 promoveerde Frans H. Brugman op de studie 'The monuments ofSaba; the island of Saba, a Caribbean exampleSedert 1986 heeft Brugman veldwerk verricht op Saba, waarvan het resultaat in deze disserta tie is neergelegd. Vervolgens heeft hij verder archiefonderzoek verricht en is op zoek gegaan naar vragen als 'wat is typisch Saba,' heeft een database opgezet met een aantal criteria en vervolgens daaraan een 2000 objecten onderworpen. Brugman's conclusie is dat '...'the unspoiled queen' deserves to be treated with more dignity,...' In 1986 waren de monumenten op Saba betrekkelijk onaangetast, maar nu is duidelijk dat ze zorg, financiële hulp en intensieve begeleiding behoe ven, wil dit kleine stukje paradijs haar bijzondere uitstraling behouden. Er wordt gesloopt, weinig onderhoud verricht en er is ook sprake van verkeerd materiaalgebruik. Het accent in deze uitgave wordt dan ook gelegd op de beleids- en beheersaspecten, die met behulp van het bijgeleverde data baseprogramma bestuurd kunnen worden. In hoofdstuk 1 wordt de geschiedenis van het eiland en het ontstaan van de dorpen beschreven. I-Ioofdstuk 2 behandelt de typologie van de Sabaanse cottage per onder deel. Verder aandacht voor Europese invloeden in de bouwstijl, beschrijvin gen per dorp en voorbeelden van de met de database gemaakte objectbe schrijvingen. Het laatste hoofdstuk geeft aanbevelingen voor monumen tenbeleid in het Caribisch gebied in het algemeen en voor Saba in het bijzonder. Zutphen, De Walburg Pers, 1995. 168p. ISBN90.5612.002.6 Prijs f49,50 inclu sief diskette. In het jaar 1994 werd een goede bais gelegd voor de activiteiten van de vennootschap in de komende jaren. Een nieuwe emissie bleek een succes (17,2 miljoen) en ook het nieuw inge voerde automatiseringsysteem draade uiteindelijk goed. T.b.v. het onder- houdsbeheersysteem startte men met een woning- cartotheek. Men verwacht ook dit jaar af te sluiten met een restau ratievolume van ca 10 miljoen, hetgeen bevredigend genoemd mag worden. Adres: Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel N.V., Amstelveld 10, 1017 JD Amsterdam. 020-622.07.74. 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 31