Het omstreden binnenstadsbeleid van Groningen In Groningen zijn thans op diverse locaties de resultaten van schokkende slooptaferelen, waarvoor de gemeente Groningen verantwoordelijk is, te aanschouwen. Wie ooit de hoop mocht hebben gekoesterd, dat onnodige sloop van fraaie jonge en karakteristieke architectuur Harmonie, vroegere Diaconessenhuis en Emmasingel-oost) in deze stad tot het verleden zou gaan behoren, kan zich nu aan de Emmasingel-west, op de Grote Markt en op de kop van de Oosterpoortwijk van het tegendeel overtuigen. PIET REIJENGA Het gebouw Frascati in de nabijheid van het station, dat tegen de zin van Heemschut gesloopt is (foto K.A.Gaasendam, Gemeentearchief Groningen). Het Goudkantoortje midden op de Grote Markt wordt volledig weggedrukt door de nieuwbouw van Natalini. De enorme vleugel haaks op de historiserende nieuwbouwgeveltjes vult straks een stuk plein, dat open had moeten blijven (maquette plan Natalini). Hetzelfde ervaart men bij het zien van de wijze, waarop de gemeente met waardevolle stedelijke en in ruimte lijk-historisch opzicht belangrijke openbare ruimten omgaat. Een aanpak, die in tegenspraak is met de gevoelige beschouwingen, die diverse beleidsstukken aan dit onderwerp besteden. De pakketten proza, waarin B en W ter onderbouwing van zijn visie op vitale aspecten van de binnenstadspro- blematiek verwijst naar soms overbo dige studies, onjuiste interpretaties van onderzoeksresultaten en met de werkelijkheid strijdige beweringen, worden geaccepteerd door een gemeenteraad, die zijn controlerende functie onvoldoende waarmaakt. Goed gemotiveerde signalen uit de burgerij worden nauwelijks in de afweging van aspecten betrokken. Zelfs deskundige adviezen van capa bele organisaties en ingezetenen, die ook de soms onjuiste voorstelling van zaken door B en W aan het licht brengen, worden sinds 1980 door de raad genegeerd. Dat zo'n gemeenteraad zich meent te kunnen beperken tot het kritiekloos aanvaarden van een voor de binnen stad desastreus beleid is een ernstige misstand in het functioneren van onze democratie. Zij houdt de kloof tussen burger en overheid zorgvuldig op maat. Voorbeelden Ter illustratie enkele recente gevallen: 1De voorgenomen liquidatie van de Westerhaven, waarmee een belang rijke openbare ruimte wordt opge offerd aan de vestiging van een aantal goed bereikbare en mede daardoor voor de binnenstad extra schadelijke detailhandelsfuncties. Dat hierdoor de al in het Structuurplan zo gevreesde functionele slijtage van de binnenstad met nota bene een reserve aan winkel oppervlak van 14.500 vierkante meter (IMK '93) nog eens extra wordt gesti muleerd speelt kennelijk geen rol. 2. Sloop van de Oosterpoortbuurt, een ingreep, die geheel misplaatst is omdat aan het ontworpen nieuwe Griffe- straat-tracé ondeugdelijke motieven ten grondslag liggen en zij de functie van de diepen(grachten)ring ernstig verzwakt. 3. Het Waagstraatplan. Nu reeds kunnen de meer visueel ingestelden aan de hand van de geplaatste schut ting en de ontworpen bebouwings-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 30